Revitalizace sídliště

Právě jsme dokončili studii revitalizace sídliště Na Obci a na nábřeží 17. listopadu. Tento projekt byl projednán jak se zadavatelem a dotčenými orgány, tak s obyvateli. Finální studii i průběh prací si můžete prohlédnout na těchto stránkách.

prohlédnout si studii

Obsah

Analýza 2
Participace a projednání 25
Přehled komunitního monitoringu a participace 25
Vyhodnocení dotazníku nápadů 26
Vypořádání připomínek vzešlých z projednání 32
Návrh 40
Širší vztahy 41
Urbanismus 44
Doprava 59
Zeleň 69
Průběh projektu - koncept 83
Tým 112

Architektonicko-urbanistická studie

Studie „Revitalizace sídliště nábř. 17 listopadu a Na Obci v Jaroměři“ je pořizována z podnětu Města Jaroměř, oddělení investic a rozvoje.

Studie bude zpracována týmem architektů, krajinářského architekta, dopravního inženýra a sociální antropoložky. Studie bude řešit:

  • širší vztahy a napojení na okolí;
  • urbanistické a architektonické řešení prostoru;
  • řešení krajinářské- zeleň;
  • koncept veřejného osvětlení;
  • koncepce hospodaření s dešťovou vodou;
  • koncept a umístění mobiliáře včetně herních prvků, dalšího vybavení veřejných prostranství včetně umístění kontejnerových stání;
  • řešení dopravy v pohybu (dopravní režim ulic) a řešení dopravy v klidu (parkování);
  • zvážení možnosti zapojení řeky do veřejných prostranství;
  • koncepční řešení technické infrastruktury;
  • sociologické zjišťování dat u cílových skupin (dotazník, rozhovory s respondenty, vyhodnocení);
  • participace s veřejností – organizace kulatých stolů a vyhodnocení sociologem.

Architektonicko-urbanistická studie území bude podkladem pro zpracování projektové dokumentace. Na realizaci bude objednatel žádat o dotaci v rámci programu státního fondu podpory investic „Regenerace sídlišť“.

hranice řešeného území na majetkové mapě

1.

Analýza

mapování lokality, návštěva místa, studium podkladů (září - říjen 2022)

3.

Koncept

vypracování konceptu územní studie týmem architektů, krajináře, sociologa a dopravního inženýra, konzultace s objednavatelem (listopad - prosinec 2022)

4.

Projednání s veřejností

setkání s obyvateli u kulatých stolů, projednání konceptu (leden 2023)

5.

Projednání s dotčenými orgány

zaslání návrhu dotčeným orgánům + projednání (odbor životního prostředí, doprava, Krajská hygienická stanice, Hasičský záchranný sbor), získání kladných stanovisek, zapracování požadavků (prosinec 2022 - únor 2023)

6.
Právě probíhá

Návrh

konzultace studie před dokončením s objednatelem, zapracování připomínek vzešlých z projednávání, finalizace návrhu a odevzdání (březen 2023)

Analytická část

Fotografie stávajícího stavu

Ulice Na Škváráku

Květinová předzahrádka

Parkování před domem

Lavičky u vstupu

Dětské hřiště ve vnitrobloku

Vstup do mateřské školy

Ulice nábřeží 17. listopadu

Pěší cesta po nábřeží

Labe

Průchod mezi lékárnou a fitness

Kontejnery

Parkování kol před domem

Dočasný kruhový objezd bez chodníků

Obchodní dům Labe

Ulice Knappova

Předprostor restaurace v ulici Na Obci

Kříž a lípy v ulici Na Obci

Proluka u ulice Husova

Historické fotografie

Husova třída

Husova třída

Husova třída

Labe

Sady

Škola

Celkový pohled na město

Celkový pohled na město

Továrna

Mapy

Podívejte se, co lze o území vyčíst z map.
(zdroj: mapy.cz, geoportál ČÚZK)

historická mapa z 19. století

1877 mapa stabilního katastru

1946 letecký snímek

1958 letecký snímek

1965 letecký snímek

1975 letecký snímek

2001 letecký snímek

2007 letecký snímek

2018 letecký snímek

územní plán Jaroměře (výřez z koordinačního výkresu)

pozemky v majetku města Jaroměř (modře)

záplavové území

hluková mapa

mapa památkové zóny

kulturní památky

Předchozí studie

Město Jaroměř má zpracovanou strategii rozvoje, územní studii náměstí a jeho okolí,  studii okolí divadla a studii koupaliště, na které tato architektonicko-urbanistická studie bude navazovat.

Poloha sídliště ve městě a vybavenost

Sídliště Na Obci a na nábřeží 17. listopadu má v rámci města ideální polohu. Leží v blízkosti centra města, zároveň blízko řeky a největšího městského parku. Ze západní strany se nachází rušná ulice Husova, která má potenciál stát se městskou třídou, jak tomu tak bylo i v minulosti. Sídliště je v docházkové vzdálenosti obklopeno dostatečnou občanskou vybaveností. Jsou zde mateřské, základní a střední školy, knihovna, divadla, koupaliště, základní umělecká škola, lékárna, poliklinika, obchody a restaurace. Na sídlišti jsou i zastávky autobusových linek.

Charakter okolní zástavby

Velmi zajímavým prvkem jsou různé charaktery zástavby a prostorů v okolí řešeného území, které jsou velmi blízko sebe. Samotné sídliště představuje modernistickou zástavbu převážně panelových bytových domů, budovy mateřské školy a obchodního domu Labe. Jedná se o rozptýlenou zástavbu v zeleni o 4-8 nadzemních podlažích. Nejstarší dům z 50. let 20. století se sedlovou střechou stojí severně od dočasného kruhového objezdu. Starší část sídliště je z let 70. a je situována podél nábřeží Labe. Nejmladší část bytových domů pochází z 80. let, nachází se v jižní části řešeného území a svou kompozicí vytváří mezi domy zelený vnitroblok. V těsné blízkosti na jihu řešené lokality je oblast s názvem Na Obci, kde je historická zástavba malých domů o 1-2 nadzemních podlažích. V této části bývala kdysi náves a rybníček. Západně od řešené lokality je ulice Husova s kompaktní zástavbou historických domů. Ulice městského charakteru bývala dle map stabilního katastru jednou z hlavních cest do centra města. Domy tvoří až na několik stávajících proluk uzavřenou uliční frontu. Domy mají 2-5 nadzemních podlaží. V ulici bývaly i stromy. Východně od řešené lokality navazuje na sídliště městský park Masarykovy sady se soliterní zástavbou budov veřejné vybavenosti (knihovna, základní škola, divadlo). Tyto budovy v parku

Širší vztahy

Napojení řešené lokality na okolí z hlediska širších vazeb je důležité. Na jih od řešeného území je ve vzdálenosti 2-2,5 km vlakové nádraží, které zajišťuje dopravní spojení s Hradcem Králové. Na nádraží je nově postavená cyklověž pro parkování jízdních kol. Jinak ve městě cykloinfrastruktura chybí. Směrem na jih od řešeného území je také gymnázium a sportoviště. Na severozápad je třeba podpořit dobré propojení s vlakovou zastávkou osobních vlaků. Na východ od řešeného území jsou budovy škol a poliklinika, ke kterým se dá dojít skrz Masarykovy sady. Pro procházkové a výletní směry pěších i cykloturistů je důležitá zejména řeka Labe a její nábřeží. Řešená lokalita by měla být dobře napojena východně, kde dále navazují i cyklostezky. Cesta podél nábřeží však není ve všech částech spojitá. Severně od řešeného území je lokalita meandru Labe a ramene Starého Labe, které mají rovněž vycházkový potenciál.

SWOT analýza – hodnoty, problémy, potenciály a hrozby

Z hlediska veřejných prostranství je však sídliště zanedbané. Před knihovnou se nachází fungující dětské hřiště, které je však v lokalitě téměř jediné, když pomineme pozůstatky starého dětského kovového hřiště ve vnitrobloku bytového domu u ulice Albieriho. Vybavenost pobytových ploch pro jiné věkové kategorie zcela chybí. Zelené plochy plochy kolem bytových domů mají neurčitý charakter. Na některých místech zde chybí bezpečné a přímé komunikace pro pěší. Preferována je automobilová doprava. Ulice nábřeží 17. listopadu, Vojtěcha Probošta, Albieriho jsou dopravně velmi vytížené, lidé si tudy zkracují cestu autem (pouze projíždí) z důvodu často ucpané ulice Husovy. Namísto klidného charakteru obytné lokality má čtvrť spíše dopravní charakter, který je podtržen častými kruhovými objezdy. Kruhový objezd severně od sídliště mezi ulicemi Husova, Tyršův most, Na Kameni a Národní má charakter dopravní stavby nacházející se mimo zastavěné území či na periferii a ne v centru města. Kolem kruhového objezdu jsou zbytkové neurčité plochy, které by bylo vhodnější lépe využít např. doplněním zástavby. Zároveň je kruhový objezd bariérou pro pěší. V centru řešené lokality před obchodem je dočasný kruhový objezd, který je nejen nevzhledný, ale také bez komunikací pro pěší. Území je dobře obslouženo autobusy, které nyní projíždí po ulicích Albieriho a Na Obci a také na ulici Husova.

Potenciálem místa je vytvoření klidné obytné lokality se zklidněnými ulicemi s prostorem pro chodce a cyklisty a s parkovými úpravami zelených ploch kolem domů a jejich vnitroblocích. Dalším potenciálem je řeka ve městě. Pokud její břehy a přilehlé veřejné prostory fungují dobře pro obyvatele i turisty, obohatí a podpoří kvalitu života v centru.

SWOT - hodnoty

SWOT - problémy

SWOT - potenciály

SWOT - hrozby

Budoucí záměry

S územím souvisí několik budoucích záměrů. Město má v plánu rekonstruovat ulici Husova, vytvořit prostor městského charakteru. Plán celostátního významu je dokončení dálnice směrem na Trutnov a městského obchvatu směrem na Českou Skalici v letech 2024- 2025. Tyto silnice by významně pomohly zmenšení provozu na Husově ulici a tudíž i zmenšení provozu u řešené obytné lokality Provizorní křižovatka s kruhovým objezdem má být v brzké době také rekonstruována. Vznikla studie na variantu kruhového objezdu a variantu průsečné křižovatky. Město se přiklání k variantě vybudování kruhového objezdu. Studie však neřeší pěší návaznosti.

Rozvojové plochy

Území zahrnuje i několik volných ploch k nové výstavbě. Jedná se pozemky jižně od obchodního domu Labe, kde je v současné době volná travnatá plocha. U ulice Na Obci je hodnotný historický kříž se čtyřmi vzrostlými lipami. Pozemky má od města v plánu odkoupit soukromý investor a postavit zde bytové domy. Další bytový dům by měl vzniknout vedle základní školy u ulice Husovy. Severně od tohoto záměru u ulice Husova je proluka, kde se nyní nachází dva malé domy nezapsané v katastru nemovitostí. Tyto pozemky mají potenciál pro zástavbu městským domem. Město požaduje na těchto pozemcích částečně vybudovat parkoviště. Obě plochy jsou dle územního plánu plochy smíšené obytné městské (SM), kde hlavním využitím je funkce bydlení. Využití plochy pouze na parkoviště by neodpovídalo územnímu plánu. Jinak jsou záměry v souladu s územním plánem. Území mezi železnicí, sokolovnou a koupalištěm má také potenciál nové výstavby a jiného využití než je stávající využití nízkými objekty a autoopravnou.

Mateřská škola

V centru řešené lokality se nachází mateřská škola s kapacitou 4 tříd. Stávajícím problémem mateřské školy jsou chybějící krátkodobá parkovací stání pro rodiče, kteří vozí děti do školky autem. Jedná se o 75% rodičů. Největší dopravní vytížení je mezi 7:45-8:00 ve všední dny. Do mateřské školy lze v současné době vejít dvěma vstupy. Podle toho, kde rodiče zastaví a do které z tříd míří, často prochází úzkým prostorem mezi budovou mateřské školy a plotem bez chodníku. Přáním mateřské školy je nové propojení horních pater zejména kvůli požární bezpečnosti. Do mateřské školy chybí bezbariérové vstupy. Rozvody elektřiny a vodovodního potrubí jsou zastaralé. Zahrada mateřské školy je pěkná a udržovaná. Některé stromy jsou zde však přerostlé, zejména jehličnany (velké douglasky dožívají, keře před okny brání výhledu). Ovocné stromy jsou nově vysazeny z dotací, je třeba respektovat životnost dotace. Mateřská škola by ocenila i přímý vstup ze tříd na zahradu a vznik terasy u budovy. Děti chodí odpoledne (mimo zahrady mateřské školy) do blízkého parku. Chodí sem rovněž i družina ze základní školy.

Vlastnické vztahy

Většina veřejných ploch kolem bytových domů v řešené lokalitě kromě pozemku vedle bytového domu č. p. 620 a 621 je v majetku města Jaroměř. Na plochách, kam se člověk veřejně dostane, není žádný režim, otevírací doby a můžeme sem kdykoli jít. Když porovnáme tyto plochy s plochami patřícími městu zjistíme, že město má velké množství ploch, o které se sice musí starat, ale také to nabízí koncepčně pracovat se sítí veřejných prostranství pro zlepšení kvality života ve městě.

Limity

Řešené území se přímo dotýká hranice městské památkové zóny, v blízkosti divadlo se část řešeného území v památkové zóně přímo nachází. V blízkosti řešeného území je několik památkově chráněných domů (vila – dnešní knihovna, Boučkovo loutkové divadlo a divadlo, měšťanské domy). Řešené území je také v těsné blízkosti řeky Labe, avšak nezasahuje do záplavové zóny. Mezi řekou a ulicí nábřeží 174. listopadu je nízká zhruba 1 m vysoká protipovodňová stěna, jejíž funkce by měla být zachována, avšak je možné stěnu esteticky upravit. Dle územního plánu jsou zde vymezené plochy pro bydlení hromadné, občanskou vybavenost, dopravu, plocha přestavby smíšená obytná městská (PJARO_07: využití lokalit, resp. umístění objektů v lokalitách je podmíněno prokázáním splnění hygienických požadavků, plochy jsou tedy pouze podmíněně přípustné pro bydlení).

Doprava v klidu

Na sídlišti je vyznačeno celkem 310 parkovacích stání. Bytové domy v části Na Obci mají celkem 72 garsonek a 180 bytů do 100 m2, bytové domy v části nábřeží 17. listopadu mají celkem 76 garsonek a 164 bytů do 100 m2. Na sídlišti nejsou žádné byty o velikosti nad 100 m2. Budeme-li počítat 0,5 parkovacích stání na 1 garsonku a 1 parkovací stání na 1 byt do 100 m2, potřebujeme celkem 426 parkovacích stání pro bytové domy. Dále jsou třeba krátkodobá parkovací stání pro MŠ, pro obchod, pro ZUŠ a další vybavenost. Parkovací stání v těsné blízkosti bytových domů bývají obsazená, zejména večer a přes noc. Parkovací stání dále od bytových domů nejsou tak vytížená.

Před bytovými domy je třeba zachovat nástupní plochu pro hasiče.

Pěší cesty

Území je protkáno sítí několika pěších cest, avšak některé chybí, což je poznat na vyšlapaných pěšinách. Důležité je propojit pohodlně a bezpečně všechny potřebné směry např. k budovám veřejné vybavenosti a dalším částem města. Nyní chybí zejména bezpečné pěší propojení / přechody pro chodce ke knihovně a k ZUŠ, chodníky v centru lokality u kruhového objezdu.

Obyvatelstvo

Na sídlišti v bytových domech žije nyní převážná většina lidí předdůchodového a důchodového věku, rodin s malými dětmi málo.

Přehled komunitního monitoringu a participace je samostatnou částí.

Zeleň

Zeleň na sídlišti – stávající stav

Největší výhodou sídliště je jeho velká rozloha ploch zeleně. Sídliště působí vzdušným a zeleným dojmem, přímá návaznost na řeku Labe a okolní zeleň je výhodou. Na plochách je dominujícím prvek pravidelně kosený trávník v poměrně dobré kondici. Stromové patro je tvořeno z velké části solitérně stojícími stromy, v menším zastoupení jsou stromořadí a skupiny stromů. Keřové patro je minimalizováno na živé ploty a keřové záhony okrasného charakteru. Obvykle jejich menší zastoupení vychází z dojmu, že husté keřové skupiny mohou na veřejných prostranstvích v noci skrývat nebezpečí a jejich absence vede k větší přehlednosti prostoru, co ovšem není při vhodném rozvržení porostů pravdou. Okrasných záhonů je na sídlišti minimum a většinou se nacházejí v předzahrádkách jednotlivých vchodů do bytových domů. Samostatnou oázou zeleně je rozlehlá zahrada mateřské školy.

Vyhodnocení dendrologického potenciálu

O dendrologickém potenciálu hovoří zejména druhová skladba stromového patra, které je nejvíce zastoupeným druhem dřevin na sídlišti a tvoří kostru zeleně. Zásadním problémem je, že nejvíce zastoupenými dřevinami jsou druhy, které nemají předpoklad stát se kostrou stromového patra.

 Prunus serrulata ‚Kanzan‘ (sakura ozdobná) – jedná se převážně o nové výsadby (kromě starších stromů u obchodního domu Labe).  Tento druh ač velice dekorativní v době květu má celou řadu vlastností, které nejsou ideální pro to, aby tato dřeviny byla nejčastěji vysazovanou, tudíž kosterní. Jedná se o dřeviny, u kterých prakticky nelze zapěstovat podjízdná výška, díky svému kodominantnímu větvení jsou obtížně řezatelné a řezy vedou ke vzniku velkých ran. Dřeviny jsou krátkověké.

  Betula pendula (bříza bělokorá) – druhé nejvíce zastoupené jsou přestárlé břízy, které mají dnes často dekapitované / sesazené koruny, jelikož došlo k odumírání terminálu a kosterních větví. Jedná se o dřeviny na hranici nebo již za hranicí své bezpečnosti a dřeviny dekapitované by měly být bezodkladně odstraněny.

 Picea omorika (smrk omorika) – třetím nejvíce používaným druhem je smrk omorika neboli smrk Pančičův. Smrky jsou vysazeny v hustých skupinách, dřeviny nemají prostor k růstu a již před minimálně sedmi lety mělo dojít k pěstebním probírkám těchto skupin, kdy by došlo k redukci jedinců asi o 50-70%. Jedině tak lze zapěstovat stabilní a provozně bezpečné jedince.

  Acer platanoides (javor mléč) – javory mléče jsou druhem, který má potenciál stát se kosterní dřevinou a jeho poměrně hojné zastoupení lze hodnotit kladně.

 Prunus cerasifera ‚Nigra‘ (slivoň myrobalán) – okrasné myrobalány / špendlíky v červenolistém kultivaru jsou dřeviny působící velice výrazným dojmem a jejich použití by mělo být v kompozici spíše doplňkové. Na sídlišti jsou vysazovány do stromořadí, což není žádoucí. Jedná se o krátkověké dřeviny, u kterých se nesnadno zapěstovává podjízdná výška.

  Fraxinus excelsior (jasan ztepilý) – jasan je dalším poměrně hojně zastoupeným druhem. Někteří jedinci na sídlišti již dnes trpí nekrozou jasanu (Chalara fraxinea). Jedná se o chorobu, která se šíří napříč republikou a i za jejími hranicemi a decimuje porosty jasanu. Jen malé procento dřevin je pravděpodobně rezistentní  a lze očekávat, že jasany do několika málo let budou muset být odstraněny.

Po tomto vyhodnocení lze konstatovat, že necelých 60% veškerých dřevin na sídlišti nemá potenciál stát se kosterní dřevinou budoucího stromového patra, což je zásadním problémem, který musí nový návrh napravit.

Acer negundo (javor jasanolistý) – je zařazen na seznam invazivních druhů v rámci ČR  a měl by být  z výsadeb odstraněn.

  Tilia cordata + Tilia platyphyllos (lípy – lípa malolistá, lípa velkolistá) – lípy se na sídlišti nacházejí zejména v ulicích Na Obci a Karla Lánského. Kolem křížku v ulici Na Obci roste skupina památných stromů v senescentním stavu, z nichž jedna je již odumřelé torzo. Lípy na sídlišti jsou obecně staří a senescentní jedinci, u kterých již muselo být provedeno mnoho stabilizačních zásahů. I přesto se jedná o vzrostlé a významné jedince, které je vhodné zachovat, pokud nebudou v zásadní kolizi s dopravním řešením, jelikož je třeba si přiznat, že jejich provozní bezpečnost nebude možné zajistit po mnoho dalších let. K novým výsadbám těchto dlouhověkých stromů nedochází.

 Z dřevin, které jsou dnes na sídlišti pěstovány a mají potenciál stát se kosterními dřevinami lze jmenovat zejména lípy, Acer platanoides (javor mléč), Acer campestre (javor babyka) a Acer pseudoplatanus (javor klen). Mezi dřeviny doplňkové, které mají menší vzrůst nebo jsou spíše okrasného charakteru a v daných podmínkách prosperují uveďme Prunus serrulata ‚Kanzan‘ (sakura ozdobná), Cornus mas (dřín obecný), Corylus colurna (líska turecká), Sorbus intermedia (jeřáb prostřední), Prunus avium (třešeň ptačí – ovocná) a Acer tataricum (javor tatarský). Tyto jsou důležité v rámci kompozice, ale netvoří dlouhověkou kostru krajinářských úprav.

 Keřové patro je minimalizováno na živé ploty a keřové záhony okrasného charakteru. Tyto skupiny jsou velice často malé výměry nebo nevhodně umístěné tak, že velice znesnadňují údržbu zelených ploch a to zejména provádění seče. 

Kategorie ploch zeleně

V rámci řešeného území lze charakterizovat 5 typů ploch sídlištní zeleně.

  1. Plochy sídlištní zeleně
  2. Plochy zahrad škol
  3. Plochy uliční zeleně
  4. Plochy zbytkové zeleně
  5. Plochy nábřežní zeleně

  Plochy sídlištní zeleně – svou rozlohou tvoří většinu ploch sídliště. Jedná se o zelené plochy mezi domy, které jsou vymezeny komunikacemi. V rámci těch ploch se nachází lokální vybavenost (dětská hřiště, odpočívadla, klepadla, sušáky, atd.), která slouží zejména místním obyvatelům. Velice pozitivním hlediskem je velká rozloha ploch, která umožňuje široké spektrum možného rozvoje. Negativní z hlediska zeleně je fakt, že stromové patro nemá zapěstovanou kosterní zeleň, která by v průběhu let zajistila kontinuální stav patra. V rámci sídlištních ploch jsou různě vysazeny skupinky keřů, případně lokálních záhonků, které nejsou efektivním vegetačním prvkem v rámci racionalizace managementu údržby. Prvky obvykle nejsou dekorativní po většinu sezony a znesnadňují údržbu (obsekávání, pletí, vybírání odpadků). Podobně je to s umisťováním mobiliáře a vybavení (odpadkové koše, stojany na kola atd.) do ploch zeleně. Často musí dojít k ručnímu otrhávání trávy, aby nedošlo k poškození vybavení. Kvetoucí detail je zastoupen v malé míře.

  Plochy zahrad škol – jedná se o zahradu mateřské školy a předzahrádku u ZUŠ. Zahrada mateřské školy prošla revitalizací a tvoří zelenou oázu v rámci sídliště. Je třeba jen pamatovat na to, že jehličnanový porost, který lemuje oplocení, je třeba včas začít nahrazovat. Dřeviny jsou v hustém sponu a již dnes jsou v poměrně vysokém věkovém stádiu. Předzahrádka u ZUŠ prošla před několika lety rekonstrukcí, ovšem nedocházelo k pěstebním probírkám porostů a tak je nyní předzahrádka vymezena od okolí porosty zejména stálezelených dřevin. Předzahrádka působí tmavým a stísněným dojmem. Předprostor ZUŠ nekomunikuje s okolím.

 Plochy uliční zeleně – plochy klasické uliční zeleně jsou vymezeny zejména v ulicích Na Obci, Karla Lánského a Knappově ulici. V Knappově ulici se nachází sakurové stromořadí (Prunus serrulata ‚Kanzan‘), v ulici Na Obci a Karla Lánského dominují staré lípy a v jižní odbočce Karla Lánského roste myrobalánové stromořadí (Prunus cerasifera ‚Nigra‘). Sakura ani myrobalán nejsou úplně nejvhodnější druhy pro toto použití, jelikož nedovolují zapěstování řádné podjezdné výšky a nejedná se o dlouhověké dřeviny. Naopak lípy dlouhověké jsou, ale lípy na lokalitě jsou již staré až senescentní. Problémem je, že nedošlo k výsadbě stromů nových, které by staré jedince nahradily.

  Plochy zbytkové zeleně – jedná se o převážně travnaté plochy bez koncepčně založené zeleně, případně se zelení náletovou. Tyto plochy čekají na celkovou revitalizaci spojenou s novým využitím a zástavbou.

 Plochy nábřežní zeleně – tvoří v řešené části kolem řeky Labe stromořadí lip, které lemují stezku pro pěší. Nábřežní zeleň v případě, že koryto řeky je přírodní (až po úpravách na toku), jako je tomu v našem úseku řeky, tvoří bohaté biotopové lokality. V těchto místech se potkává mokřadní vegetace s běžnou vegetací a je zde zvýšená biodiverzita.  Stromořadí lip je s podrostem keřového a bylinného patra. Jelikož je nábřeží odděleno protipovodňovou zdí, tvoří jasně vymezené území. Trasa podél řeky je osa důležitá v rámci celoměstského významu a je využívána nejen místními obyvateli. Jedná se tedy o cenné lokality, se specifickým managementem údržby, který by se měl zaměřit na alespoň na částečné zachování přírodního charakteru.

Potenciály a limity

 LIMITY

  •       velké zatížení zeleně (obyvatelé, psi)
  •       mechanické poškození zeleně (auta, obyvatelé)
  •       mnoho malých ploch zeleně a solitérních keřů
  •       počet kvalifikovaných zaměstnanců
  •       finanční možnosti následné péče

 POTENCIÁLY

  •       poměrně jednoduché kroky k dosažení cílového stavu
  •       velké plochy jsou dnes prakticky bez zeleně
  •       dotační programy na obnovu zeleně (Operační program životní prostředí)

 ČEHO SE VYVAROVAT – rychlé možnosti nápravy

  •       zbavit se mobiliáře z trávníku (nefunkční klepadla a sušáky)
  •       zrušit neefektivní solitérní keříčky a malé slupinky keřů, které je třeba komplikovaně obsekávat

 

Závěr z analýz

Nejpalčivějším problémem je stávající dopravní situace, nad jejíž změnami je třeba uvažovat koncepčně v širších vztazích. Důležitá je návaznost a bezpečnost pěších cest nejen v řešené lokalitě, ale i v okolí.

Je třeba vytvořit klidnou obytnou lokalitu a podpořit hodnoty bydlení v parku.

Výkresy stavu

Inspirace

Na inspiračních obrázcích z České republiky, ale i ze světa si můžete prohlédnout, jak by mohly úpravy sídliště vypadat.

předzahrádky u vstupů a vsakovací záhony

střídmá úprava fasády a posezení před domem

upravený park ve vnitrobloku bytových domů

květnatá louka na sídlišti

zeleninové záhony komunitní zahrady

inspirace - altán / kavárna jako místo k setkávání

společné grilovací místo

hřiště pro větší děti

lezecká stěna na panelovém domě

zasakovácí záhon pro dešťovou vodu

zatravněná dlažba parkovacích stání

kontejnerová stání se zelenou střechou

Participace a projednání

Přehled komunitního monitoringu a participace

Tento dokument slouží jako souhrnný přehled proběhlého a plánovaného komunitního monitoringu a participačních aktivit. Jejich vyhodnocení tvoří samostatné dokumenty, které jsou v příloze. Dosavadní vyhodnocení komunitního monitoringu a participace se promítne do vypracování pracovní verze studie a další plánované fáze participačních aktivit se promítnou do finální podoby studie.

 

Zúčastněné pozorování a mapování aktérské sítě

Od září do listopadu 2022 probíhala první fáze participace a komunitního monitoringu, jehož součástí bylo zmapování aktérské sítě, rešeršování, monitoring sídliště a jeho okolí z hlediska uživatelů – tedy pochopení řešeného území z hlediska místní komunity. Důležitá byla v této fázi spolupráce a předání informací od města. 

Zúčastněné pozorování

Z opakovaných zúčastněných pozorování sídliště a jeho okolí vyplynuly jako výrazné momenty:

  • nevyhovující dopravní situace (řešení silnic, nedostatek a rozmístění přechodů, nevyhovující kruhový objezd, stav a povrch chodníků, kolize parkujících aut s chodci – např. MŠ či ZUŠ)
  • ulice nábřeží 17. Listopadu – velmi dopravně vytížená
  • zhoršený přístup k řece kvůli protipovodňové zdi
  • zastaralý mobiliář, např. zrezlé dětské prolézačky či klepadla
  • absence pestré zeleně – předzahrádek, květinových záhonů (až na výjimky u dvou bytových domů), komunitních zahrádek, apod.
  • často využívané pěší trasy – ulice Na Škváráku, nábřeží a okolí knihovny (Masarykovy sady)

 

Aktérská síť

Co se týče aktérské sítě, byly pro naše potřeby identifikovány a vydefinovány tyto skupiny aktérů / aktéři:

  • Společenství vlastníků jednotek (SVJ)  – s předsedy SVJ proběhla moderovaná diskuze
  • Mateřská škola nacházející se v řešeném území – proběhl individuální rozhovor s ředitelkou a její zástupkyní
  • Institucionální aktéři / stakeholdeři – MÚ Jaroměř a příslušné odbory – probíhají pravidelné rozhovory a konzultace
  • Místní obyvatelé sídliště i Jaroměře – proběhl sběr jejich podnětů skrze dotazníkové šetření + individuální rozhovory s náhodnými obyvateli v lokalitě

 

Dotazníkové šetření

V období od 24.10.-14.11.2022  probíhalo dotazníkové šetření, jak online formou, tak skrze tištěné dotazníky. Cílilo především na obyvatele sídliště, ale zároveň bralo v potaz širokou veřejnost z řad místních obyvatel Jaroměře. Celkem bylo nasbíráno 87 dotazníků. Vyhodnocení dotazníkové šetření je k dispozici v samostatném dokumentu. 

Moderovaná diskuze s předsedy SVJ

Setkání proběhlo v úterý 22.11.2022 v v 17:30-19:00h online. Osloveni byli předsedové SVJ (společenství vlastníků jednotek)na sídlišti. Celkem se online setkání zúčastnilo 5 předsedů, ostatní zaslali své odpovědi emailem. Po představení záměru studie se moderovaná diskuse v podobě fokusní skupiny orientovala na tyto základní témata a otázky:      

  • ověření si věcných informací ohledně jednotlivých bytových domů
  • prostor kolem bytových domů: podoba a péče o něj
  • cesty na sídliště a v jeho okolí
  • plány jednotlivých SVJ na úpravy bytových domů
  • situace s parkováním na sídlišti

Komunikace s veřejností

Průběžná komunikace a informování veřejnosti o průběhu zpracování studie na revitalizaci sídliště a o participačních aktivitách probíhá zejména 3 kanály:

  • skrze vlastní webové stránky studie a projektů studia City Upgrade ve městě: https://jaromer.cityupgrade.cz/  – jsou zde průběžně  zveřejňovány informace k průběhu prací na studii včetně průběhu participačních aktivit
  • skrze v tištěné podobě distribuované informace do schránek či nástěnek u schránek bytových domů na sídlišti 
  • skrze oficiální facebookové a webové stránky města Jaroměř

Kulaté stoly – setkání veřejnosti s architekty

V lednu 2023 proběhlo setkání veřejnosti s architekty ze studia City Upgrade u kulatých stolů v divadle Jaroměři. Cílem setkání bylo zhodnocení pracovní verze studie revitalizace sídliště z pohledu místních a sběr podnětů k vypracování finální verze. 

 

Vyhodnocení dotazníku nápadů k revitalizaci sídliště v Jaroměři

Realizace a forma 

Dotazník mohli respondenti vyplňovat v období 24.10.-14.11.2022.  

Dotazník byl v papírové podobě k dispozici k vyplnění na městském úřadě v Jaroměři. V online podobě bylo možné vyplňovat dotazník přes aplikaci Google  Forms. Odkaz na online dotazník byl umístěn na facebookových a webových stránkách města i projektu a také vyvěšen u schránek jednotlivých bytových domů na řešeném sídlišti. V papírové podobě dotazníku mohli respondenti zakreslovat do mapy trasy a svá oblíbená/neoblíbená místa. V online podobě tyto věci bylo možné, pomocí přiložené mapy pouze zapisovat. Jinak se tyto podoby dotazníku od sebe nelišily. V dotazníku bylo celkem 16 otázek. 5 z nich bylo uzavřených (respondenti měli na výběr z předem daných možností odpovědi) a 11 otázek bylo otevřených (respondenti odpovídali sami bez nabízených možností). Úvodní otázky sledovaly informace o respondentu (pohlaví, věk, bydliště, využití sídliště), všechny ostatní otázky pak byly zaměřeny na vnímání a užívání sídliště. Závěrečná otázka nabídla možnost sdělit cokoliv nad rámec uvedených otázek. Konkrétní podoba tištěného dotazníku je přiložena na závěr tohoto dokumentu. 

Celkem bylo nasbíráno 87 vyplněných dotazníků

Kdo vyplňoval

Dotazník vyplnil o něco větší počet žen než mužů (49 žen / 37 mužů).

Poměr zastoupení jednotlivých věkových kategorií vypadal zhruba takto:

  • do 18 let: 2%
  • 18-30 let: 25%
  • 30-50 let: 44%
  • 50-65 let: 21%
  • 65 let a více: 8%

Zastoupeny tedy byly všechny věkové kategorie, přičemž výraznou většinu tvořila věková kategorie 30-50 let. Zhruba tři čtvrtiny respondentů bydlí na sídlišti. Ostatní bydlí převážně v okolí sídliště a nebo jinde ve městě. Pouze 2 respondenti bydlí mimo město Jaroměř. Se sídlištěm pojí respondenty kromě bydliště také práce (zhruba 9% z nich), školka (zhruba 20%) či základní umělecká škola (zhruba 9%). 

Sledovaná témata a otázky

1. charakteristiky sídliště

Toto téma sledovalo (prostřednictvím otázky č. 5 ”Když se řekne sídliště na nábřeží 17.listopadu a Na Obci, tak se mi vybaví slova jako: ….) s čím vším je sídliště v Jaroměři asociováno, co je pro něj v očích místních charakteristické, čeho si v tomto prostoru místní všímají a jak to vnímají. 

  • “celkem udržované paneláky, s okolím je to horší”

Výrazným a často zmiňovaným prvkem jsou “paneláky”, u nichž se neobjevuje hodnocení, jen ojediněle a to ve smyslu spíše pozitivním – “relativně udržované”, “celkem opravené” apod. V kontrastu s paneláky je zmiňováno jejich bezprostřední okolí jako “zanedbané”, “strohé”, “chudé”, s málo zelení a zrezivělým hřištěm.

  • špatná dopravní situace a parkování

Nejfrekventovaněji zmiňovanou charakteristikou sídliště je špatný stav parkování popisovaný jako: přeplněné parkoviště, nemožnost zaparkovat, málo místa k parkování, “hrozné” apod. Navazuje na to také popisovaná celkově špatná dopravní situace na sídlišti a v jeho okolí jako: “zbytečný” kruhový objezd, nedostatek přechodů, špatný stav chodníků (rozbité povrchy), velký provoz aut, špatná průjezdnost autem, křižovatka u Labe či bahnitá cesta na nábřeží. 

  • “celkem dobrá lokalita”

Pravidelně objevující se charakteristikou je centrální poloha sídliště a/nebo blízkost k centru města a také k blízkost k parku a řece a nábřeží/kolonáda u řeky. V souvislosti s blízkostí k řece se objevuje také připomínka záplavové oblasti. 

  • “hezká knihovna”

Co se týče občanské vybavenosti sídliště a jeho okolí, nejvíce je zmiňována knihovna, občas i s komentářem jako “dobrá” a “hezká”. Mezi dalšími se objevily: školka, hřiště, základní umělecká škola, spíše ojediněle pak ještě bowling, obchodní dům Labe, restaurace Corrado a divadlo. 

2. oceňované aspekty sídliště

Téma sledovalo, co se respondentům v prostoru sídliště a jeho bezprostředního okolí  líbí, jaká jsou jejich oblíbená místa, kde se cítí dobře. Konkrétně to pokrývala otázka č.6 “Na sídlišti se mi líbí: ….” a otázka č.9 “Vyznačte do následující mapy kolečkem místa, kde se na sídlišti cítíte dobře, která se Vám líbí a napište proč.” (V online podobě byla tato otázka formulována takto:  “Při pohledu na předchozí mapu nám popiště, kde se nacházejí místa, ve kterých se na sídlišti cítíte dobře, která se Vám líbí a připište nám proč.”) 

Co se líbí  
  • park a zeleň

Jedním z nejvíce oceňovaných aspektů sídliště je park včetně řeky, jeho blízkost a dostupnost, celkově zeleň v rámci které jsou ceněny stromy na sídlišti, které dodávají stín a květinová úprava.

  • centrum a vybavenost

Dalším nejvíce oceňovaným rysem je dobrá centrální poloha sídliště, blízkost k centru města a náměstí a také dobrá dostupnost a blízkost k jednotlivým místům občanské vybavenosti jako jsou sportovní areály, divadlo, obchody, lékaři, školy a podobně.

  • klidná lokalita

Často ceněným aspektem sídliště je jeho klidný charakter. 

  • opravené paneláky, knihovna, dětské hřiště

Pravidelně oceňovaným jsou také upravené a revitalizované panelové domy na sídlišti, knihovna a obnovené dětské hřiště.

Kde se cítí dobře 
  • park

Jednoznačně nejoblíbenějším místem, kde se respondenti cítí dobře je park v blízkosti sídliště.

  • řeka

Dalším takovým místem je řeka a její okolí – cesta podél řeky a park u řeky.

  • střed sídliště

Mezi oblíbenými místy se objevuje také střed sídliště s parčíkem mezi paneláky.

Celá řada respondentů ovšem místo, kde by se na sídlišti cítili dobře postrádá. 

3. problematické aspekty sídliště

Téma sledovalo, co se respondentům v prostoru sídliště nelíbí, kde se necítí dobře či co jim v tomto prostoru schází. Konkrétně to pokrývala otázka č.7 “Na sídlišti se mi nelíbí nebo mi chybí: …” a otázka č.9 “Vyznačte do následující mapy kolečkem místa, kde se na sídlišti cítíte dobře, která se Vám líbí a napište proč. Křížkem označte místa, kde se na sídlišti necítíte dobře či bezpečně, nelíbí se Vám nebo tím místem neradi procházíte a napište proč a jak by se místa mohla změnit k lepšímu.”  (V online podobě byla tato otázka formulována takto: “Když se ještě jednou podíváte na předchozí mapu, popište nám místa, kde se na sídlišti necítíte dobře či bezpečně, nelíbí se Vám nebo tím místem neradi procházíte. Připište nám také  proč a jak by se tato místa mohla podle Vás mohla změnit k lepšímu.”)

Co se nelíbí  
  • doprava

Respondentům se především nelíbí dopravní situace a infrastruktura včetně technického stavu a nevhodných dopravních řešení, konkrétně: nedodržování snížené rychlosti/ dopravní zátěž na ulici nábřeží 17. listopadu/ umístění autobusové zastávky Na Obci (návrh na její přesunutí dále od oken obytných domů)/ ”zbytečný” kruhový objezd/ bezpečnost chodců a cyklistů na kopci Škvárák (návrh na jeho celoroční uzavření pro autodopravu)/ nebezpečná situace před ZUŠ zapříčiněná kolizí děti a parkujících aut/ stav a různost povrchů chodníků a obrubníků + zarůstající chodníky/ rozbahněné cesty: cesta podél řeky, cesta od dětského hřiště ke knihovně či cesta podél Labe od knihovny na náměstí/ propojení ul. Knappova s ul. Na Obci před prodejnou/ zúžený vjezd na sídliště z nábřeží 17. Listopadu zapříčiňující ucpání provozu/ průjezdnost sídlištěm autem i na kole

  • mobiliář

Dále se respondentům nelíbí některé prvky nebo nedostatky v současném mobiliáři sídliště, konkrétně tyto: veřejné osvětlení (lampy),  svítí směrem nahoru a tedy přímo do oken/ nekryté kontejnery na odpad, které jsou bez přístřešku/ současný stav pískovišť, které navrhují rekonstruovat/ ”staré, nepoužitelné a nebezpečné” prolézačky/ strom “špendlíky” na hřišti u cesty, protože špendlíky se  zašlapávají do cesty, která je pak “klouzavá” + drží se u toho vosy, které jsou nebezpečné pro děti

  • vybrané aktivity na sídlišti či v jeho okolí

Respondenti rovněž poukazovali na několik aktivit spjaté s chodem sídliště nebo jej ovlivňující, vůči kterým měli výhrady a to konkrétně: umístění letní zahrádky hospody/restaurace v budově Labe směrem k sídlišti kvůli hluku/ vyvážení popelnic po 22h kvůli hluku/ v kontejnerech na elektroodpad (ul. Na Obci) se přehrabují lidi a dělá to hluk (návrh na odsunutí dále od oken anebo je zastřešit/ zabezpečit)

Co schází
  • jednoznačný prim nedostačujících parkovacích míst

Suverénně nejčastěji respondenti zmiňují nedostatečnou parkovací kapacitu na sídlišti.

 

Dále jsou konkrétně uváděny jako chybějící prvky na sídlišti tyto:

  • zeleň a voda : osázení stromů podél chodníků/osázení trávníků keři, stromy, květinami a dekorativní zeleň (př.: Albieriho ul.)/  vodní prvek jakob fontána, brouzdaliště, kašna
  • herní a cvičící prvky: herní prvky pro děti ve věku 0-10 let/ hřiště pro dospělé, např. workout/ funkční pískoviště/ původní hřiště mezi paneláky/ ”pořádné” dětské hřiště/ hřiště na fotbal/ basket (celkově chybí v Jaroměři)
  • mobiliář pro setkávání a trávení volného času venku jako: lavičky, stolečky, apod./ upravený veřejný prostor na sídlišti/ místo pro piknik/ 
  • odpadkové koše s pytlíky na psí exkrementy a kontejnery na sklo a šedý kontejner (ul. K. Lánského 836-839)
  • přechody: u koupaliště/ ze sídliště na hřiště/ ke knihovně přes Albieriho ulici/ 
  • chodníky: udržované a kvalitní chodníky/ nájezdy pro kočárky na chodníky/ propojení ul. Knappova s boční brankou MŠ
4. cesty a průchodnost

Toto téma pokrývalo otázky, jakým způsobem a jakými cestami se respondenti v rámci sídliště a jeho okolí pohybují a dopravují a zda jim některé cesty schází. Konkrétně otázka č. 8 “Zakreslete do následující mapy trasy (pěší: plnou čarou /cyklo: přerušovanou čarou), kudy přes sídliště chodíte/jezdíte na kole. Především ty časté. Chybí Vám na sídlišti nějaké cesty? Zakreslete je do mapy také (dvojitou čarou). (V online podobě byla tato otázka formulována takto: “Při pohledu do následující mapy, popište trasy (pěší i cyklo), kudy přes sídliště nejčastěji chodíte nebo jezdíte na kole. Chybí Vám na sídlišti nějaké cesty? Popište nám je též.”

časté cesty a trasy
  • podél řeky – nábřeží
  • přes park (na kole i pěšky)
  • ze sídliště ulicí Na Obci kolem knihovny přes park na náměstí
  • kolem knihovny po nábřeží do Tesca
  • přes kopec ke stadionu na nádraží 
  • prostředkem sídliště
  • od náměstí ke knihovně
  • od lékárny kolem posilovny ke škole
  • od stadionu z kopce přes sídliště, přes Albieriho ulici do parku
  • z náměstí ke škole Boženy Němcové nebo přes park k jídelně
  • na kole kolem divadla k poliklinice
  • vyšlapaná cesta od paneláku s vchody č.p. 802-803 a 804-805 směrem k parkovišti
  • cyklovýlety s dětmi z ulice Na Obci přes park, poté lávku směr staré koupaliště a dále
  • z obou stran domu v ul. Lánského č.p. 836-839 ulicí Na Škváráku směrem ke stadionu
chybějící cesty a průchodnost
  • chybějící pěší cesty: z parku k ZUŠ-ke Corradu ulicí Na Obci/ od zimního stadionu ke Corradu-ZUŠ kopcem Na Škváráku dolů do ul. K. Lánského/ od polikliniky k ZUŠ/ u potravin Labe směrem k ZŠ (děti kolidují s automobilovou dopravou)/ od Labe k divadlu/ od Corrada ke knihovně/ od posilovny k Wenkeovu domu
  • chybějící chodník:  v ul. Albieriho v obou směrech/ od divadla k ZŠ v ul. Knappova/ u kruhového objezdu/ podél silnice v ul. Albieriho mezi divadlem a sídlištěm k č.p. 844/ kolem knihovny/ u dětského hřiště
  • chybějící přechody: na kruhovém objezdu/ křižovatka od knihovny směrem k ZUŠ/ u divadla/ od dětského hřiště směr Na Obci a zimní stadion
  • chybějící propojení: ul. Knappova a Na Obci
nevyhovující cesty a průchodnost
  • mlatová cesta na nábřeží 17. Listopadu je ve špatném stavu, hlavně za deště (bahno)
  • od knihovny kolem hřiště do divadla (bláto, bez osvětlení)
  • pěší cesta podél Labe od knihovny k Tyršovu mostu je prašná a při dešti blátivá, chybí zde lavičky a průchod směrem k posilovně (kvůli umístění protipovodňové zdi)
  • kruhová křižovatka u knihovny a školky
  • neopravená cesta od knihovny k hřišti
  • povodňová hráz zapříčiňující neprůchodnost
5. budoucí podoba sídliště

Další okruh otázek v dotazníku představovaly ty, které měly za cíl zjistit jaké představy a podněty k budoucí podobě sídliště respondenti mají. Sledovala to otázka č. 10 “Otázka především pro ty z vás, kteří na sídlišti bydlí. Stáli byste o vznik “sousedské” (společné) zahrady na sídlišti (např. květinové předzahrádky, zeleninové záhony apod.)? Jak byste si představovali Vaše zapojení, způsob péče o zahradu a režim jejího využívání?”, otázka č. 11  “Jak byste si představovali okolí domů na sídlišti? Co by v něm nemělo scházet?” a otázka č. 12 “Připlula zlatá rybka a chce po vás obrázek nebo popis toho, jak má sídliště změnit tak, aby bylo podle Vašich představ. A nezapomeňte, zlatá rybka umí splnit jakékoliv přání!” 

prvky k zahrnutí 

Respondenti jednak prvky, které by v budoucnu na sídlišti neměly chybět, zaškrtávali z nabídky a následně dopisovali další dle svého uvážení (ty, které se v seznamu níže objevují pod čarou). V závorce je uveden počet četnosti.

  • lavičky (64)
  • stromy (52)
  • květiny (49)
  • dětské hřiště a herní prvky (43)
  • ohniště/ místo na grilování (33)
  • altán/ přístřešek poskytující stín (32)
  • cvičící prvky (29)
  • stojany/ přístřešky na kola (26)
  • stoly (24)
  • klepadla (6)

——————————————————————————-

  • odpadkové koše (7)
  • parkovací místa (5)
  • vodní prvky (fontána, mlhoviště apod.) (5)
  • kvalitní chodníky (3)
  • šachový stolek (2)
  • workoutové hřiště (2)
  • lezecká stěna (1)
  • nabíječky na elektrokola a elektroauta (1)
  • úkryt z vrbového proutí (1)
  • uzavřená místa na sběr odpadu (1)
  • cyklopruhy (1)
  • volejbalové hřiště (1)
  • basketbalový koš (1)
  • fotbalové branky (1)
  • veřejné WC (1)
společná zahrada/ předzahrádky apod.

Zhruba stejný počet respondentů (22) deklaruje, že by o společnou zahradu (komunitní zahradu) či předzahrádku stála jako těch, kteří by o ní nestáli (18 a 3 spíše ne), kteří vidí jako důvody a bariéry tyto: již zahrádku mají/ psí exkrementy v záhonech/ již se to zkusilo a nefungovalo to/ upadající péče o již existující předzahrádky/ vandalové, kteří by zahrádky ničili/ raději by místo vyčlenili na nedostačující parkování/ platba hlíny, vody a rostlin. 

Co se týče způsobu společné péče, padaly tyto návrhy: střídání služeb (obdobně jako při úklidu)/ knihovna navrhuje zapojit se skrze “semínkovnu”.

Ohledně budoucí podoby zahrádky zazněla tato doporučení: nezahrnovat zeleninové záhony kvůli splodinám, pouze květinové/ začlenění kompostu/ oplocení kvůli ochraně před vandaly.

budoucí charakter sídliště

Co se týče celkového charakteru sídliště, nejčastěji kladli respondenti apel na funkční dopravu a dostatečné parkování (včetně vhodného umístění zastávek autobusů, přechodů, odstranění kruhového objezdu, doplnění chodníků, sjednocené plochy chodníků v moderním designu atd.). Dále pak na dostatek zeleně (nad rámec již zmiňovaných prvků, například stromy podél silnice). Nad rámec již zmiňovaných prvků k zahrnutí či věcí, které respondentům v prostoru sídliště a jeho bezprostředního okolí chybí, se dále v představách budoucí podoby sídliště objevovaly tyto popisy:

  • pestrost
  • kavárna v přívěsu
  • spojení sídliště s vodou (řekou), například širokými schody k řece
  • psí park a hřiště
  • ping pongový stůl
  • ”aby paneláky nevypadaly jako omalovánky”
  • houpačky
  • plocha pro vystoupení, koncerty apod.
  • zahradní domek k zapůjčení např. pro rodinné oslavy
  • vymezení prostoru pro kuřáky
6. další 

V poslední otázce č. 14 byli respondenti vyzváni ke sdělení čehokoliv dalšího, co jim přijde ještě důležité k tématu říci. Často se opakoval i v tomto bodě apel na dostatečné parkování. Nad rámec toho, co již bylo řečeno v předchozích bodech se objevila tato doporučení a podněty:

  • brát ohled na zvířata v okolí a umístit např. více ptačích budek do parku, zimoviště pro ježky 
  • při umisťování jednotlivých prvků rozmyslet dopady na obyvatele sídliště (např. ohniště může otravovat smradem a kouřem a ohrožovat bezpečnost/ špatně umístěné dětské hřiště přinést příliš hluku apod.)
  • apel na vedení města, aby prostřednictvím technických služeb zkvalitnilo čistotu ve městě  a stav chodníků
  • návrh na osobní dotazníkové šetření s obyvateli sídliště k zachycení jejich podnětů a nápadů
  • v projektových materiálech poukázat na to, že návrh revitalizace sídliště rozpracovala již předchozí městská rada
  • poděkování za dotazník a za zájem o názory obyvatel sídliště

 

Vyhodnocení setkání s veřejností

Téma a cíl

Tématem setkání byla revitalizace sídliště v Jaroměři, při ulicích Na Obci a nábřeží 17. listopadu. Cílem bylo: (1) seznámit veřejnost s dosavadním průběhem zpracování studie na řešení revitalizace a s její pracovní verzí; (2) zjistit podněty a zpětnou vazbu k pracovní verzi zpracované studie z pohledu místních; a (3) umožnit diskuzi a dotazy veřejnosti se zpracovateli studie – týmem City Upgrade, a zadavateli studie –  zástupci města Jaroměř. 

Forma a průběh

Setkání veřejnosti proběhlo v úterý 17. 1. 2023 v 17:30-19:00 v kavárenském sále Městského divadla v Jaroměři na náměstí Dukelských hrdinů 240.

Úvodní část setkání se věnovala prezentaci záměru na revitalizaci sídliště, dosavadního průběhu zpracování studie a prezentaci pracovní verze studie zpracovatelského týmu, architektonického studia City Upgrade, jehož členové jsou: architekti, urbanisti, dopravní inženýr, krajinní architekti a sociální a kulturní antropolog. 

Po úvodní části pracovali účastníci setkání odděleně u 4 kulatých stolů ve složení: 1 facilitátor a veřejnost – zhruba 10 osob u každého stolu. Po úvodním vzájemném představení účastníků se zhruba 1 hodina věnovala sběru podnětů a  zpětné vazby k odprezentované pracovní verzi studie na řešení revitalizace sídliště – online zde:

https://jaromer.cityupgrade.cz/revitalizace-sidliste-na-obci-a-na-nabrezi/

V závěrečné části setkání proběhla diskuze s přítomnými zástupci města (starosta Jan Borůvka, vedoucí odboru majetku města Jan Žíla, zástupkyně odboru pro investiční činnost Šárka Víšková) a autorským týmem pracovní verze studie (architektka Anita Prokešová, krajinní architekti Radek Prokeš a Martina Havlová, sociální a kulturní antropoložka Linda Kovářová). Účastníci z řad veřejnosti měli prostor pro své dotazy a diskuzi s nimi. 

Účastníci

Celkem se setkání zúčastnilo 35 osob z řad veřejnosti. Z toho bylo 19 můžu a 16 žen. Z hlediska věku byly zastoupeny věkové kategorie v rozmezí zhruba 20-70 let, přičemž většinu tvořila skupina středního věku (35-50 let) a seniorů.  Většina účastníků z řad veřejnosti byli obyvatelé řešeného sídliště (26), ostatní byli obyvatelé jiné části Jaroměře a výjimkou byli obyvatelé přilehlého okolí města.

Zjištění – zpětná vazba k pracovní verzi studie

Zpětná vazba ke konceptu, pracovní verzi studie na revitalizaci sídliště, se získávala ke 3 stěžejním tematickým blokům: (1) zóny – odpočinkové a klidové zóny; (2) lokality – okolí ZŠ, okolí MŠ, okolí ZUŠ, nově navrhované lokální centrum/”náměstíčko”; (3) mobiliář a zeleň – osvětlení, místa pro komunální odpad, řešení zeleně, odpadkové koše, lavičky, apod. Účastníci diskuze u jednotlivých stolů byli vyzvání ke sdílení toho, co jim v návrzích k jednotlivým tématům přišlo vhodně řešené a co naopak nikoli a z jakých důvodů.

Do níže uvedených podnětů a zpětné vazby jsou zařazeny rovněž připomínky, které přišly emailem od těch, kteří se veřejného setkání nemohli zúčastnit a od účastníků setkání, kteří zaslali ještě doplňující informace.

 

ZÓNY – odpočinkové a klidové zóny

V konceptu – pracovní verzi studie byly prezentovány a následně v diskuzi u kulatých stolů řešeny tyto konkrétní návrhy týkající se odpočinkových a klidových zón: hřiště pro děti, juniorské hřiště u knihovny, psí louka, grilovací místa, ping pong stoly, streetball hřiště u ZŠ, 2 komunitní zahrady či altány. K jednotlivým návrhům byla zaznamenány následující podněty.

  • dětské hřiště pro menší

Idea umístění dětského hřiště pro menší do řešeného území se líbí. Některé podněty pokládají za vhodné navržené umístění do vnitrobloku, protože ve večerních hodinách už si malé děti nebudou hrát a tudíž nebudou rušit obyvatele přilehlých bytových domů. Zároveň se na toto téma objevily i obavy kvůli hluku přes den. Dále bylo doporučeno hřiště nějakým hezkým a přirozeným  způsobem oplotit kvůli psům. 

  • dětské hřiště pro starší

Idea i umístění je považováno za vhodné. 

  • komunitní zahrada

Ve většině podnětů zazněla obava, že komunitní zahrady nebudou mít v řešeném území využití.

  • pingpongové stoly

Návrh neumisťovat je do klidové zóny, ale spíše do parku. Také zde zazněly pochyby o jejich využití.

  • altán

Byly sdíleny obavy o jeho stav pramenící ze zkušenosti s altánem umístěným ve městě, který je zničen.

  • výměník

Bylo navrhnuto jej zmenšit.

  • návrhy na nové prvky

V diskuzi se objevily návrhy na doplnění studie o další prvky do klidových a relaxačních zón a to konkrétně: workoutové hřiště, umístěné poblíž streetballového hřiště, pumptrack a dopravní hřiště. Za plaveckým areálem nedaleko cesty Na Škváráku by mohlo vzniknout místo s ohništěm a altánem k pronájmu, jako příklad dobré praxe byl uveden Vestec.

 

LOKALITY – okolí ZŠ, okolí MŠ, okolí ZUŠ, nové lokální centrum

V konceptu – pracovní verzi studie byly prezentovány a následně v diskuzi u kulatých stolů řešeny tyto konkrétní návrhy: okolí mateřské a základní školy, nově navržené lokální centrum / “náměstíčko”. K jednotlivým návrhům byla zaznamenány následující podněty.

  • okolí ZŠ 

Zpracovaný návrh je považovaný za vhodný a byl bez připomínek.

  • okolí MŠ

Zpracovaný návrh je považovaný za vhodný. Padl návrh na zahrnutí možnost přístavby k MŠ. 

  • okolí ZUŠ

Zpracovaný návrh je považovaný za vhodný.  Byl zaznamenán návrh na umístění parkovacích míst (zhruba 20 míst) a bezpečného přechodu pro děti namísto křižovatky.

  • “náměstíčko”

Zpracovaný návrh je považovaný za vhodný. Jeho funkčnost je podle některých podnětů závislá na zklidnění dopravy v daném místě nebo případně na jejím částečném nebo i úplném odvedení mimo dané místo. Dále padl podnět, že by náměstíčko mělo mít větší přednost před obchodním domem.

 

MOBILIÁŘ A ZELEŇ – osvětlení, místa pro komunální odpad, zeleň, lavičky, aj.

V konceptu – pracovní verzi studie byly prezentovány a následně v diskuzi u kulatých stolů řešeny tyto konkrétní návrhy: řešení zeleně (rozmístění a výběr jednotlivých druhů travin, křovin, stromů apod.), osvětlení, místa pro komunální odpad, lavičky a další místa k sezení. K jednotlivým návrhům byla zaznamenány následující podněty.

  • mobiliář celkově

Měl by být zajištěn jednotný vzhled mobiliáře. Navrhovanými materiály jsou dřevo a plech/kov.

  • zeleň

Stran zeleně padly návrhy na: neumisťování předzahrádek kvůli nárokům na jejich údržbu, umístění cibulových květin do trávy a nekácení smrků kvůli poskytnutí skrýše pro ptáky.

  • osvětlení

Světla by podle zaznamenaných návrhů měla směřovat dolů a nebýt rušivá kvůli jejich umístění v blízkosti bytových domů. Byly uvedeny konkrétně tato místa, do kterých by se osvětlení mělo umístit: ke knihovně zezadu, podél řeky, do parku, ve kterém je v současnosti ve večerních hodinách tma, k přechodům a křižovatkám. 

  • lavičky

Ohledně laviček zazněly podněty k jejich umístění k řece a naopak k jejich neumisťování do vnitrobloku u ulice K. Lánského a v blízkosti oken bytových domů. 

  • kontejnerová místa

Podněty ohledně kontejnerových míst se týkaly jejich co největšího možného zakrytí, některé navrhovaly i jejich umístění pod zem. Co se týče jejich umisťování, zazněly připomínky, že by se neměly vyskytovat v přílišné blízkosti obytných domů kvůli zápachu, ale zároveň by neměly být od bytových domů příliš vzdálené. Padl rovněž návrh na jejich sdružování. 

  • stojany na kola

Podle připomínek není třeba umisťovat jich mnoho kolem bytových domů, ale spíše je dát do parku, k hřištím, k novému náměstíčku, bazénu apod., jelikož obyvatelé bytových domů si kola většinou dávají do kolárny, sklepa atd., a tedy jich je potřeba před bytovými domy jen pár, například kvůli návštěvám. 

  • klepáče a sušáky

Většina připomínek souhlasila s jejich odstraněním, protože se nepoužívají. Jeden podnět však mluvil o opaku a to, že se klepače stále používají, konkrétně ten ve vnitrobloku v místech, kde jsou navrženy pingpongové stoly.

 

DALŠÍ

Při diskuzi u jednotlivých stolů zazněly také podněty týkající se  dalších částí pracovní verze studie na revitalizaci sídliště či témat souvisejícími s revitalizací sídliště. Konkrétně byly zaznamenány podněty k následujícím oblastem.

  • historický odkaz

Bylo navrženo ve studii více pracovat s historickým odkazem, konkrétně například zahrnout odkazy na: bývalý mlýn v prostoru za knihovnou směrem k řece, bývalý pivovar v prostoru za výměníkem před bytovým domem č.p.  806,  bývalou náves v prostoru kruhového objezdu či bývalý klášter přilehlý k bývalé návsi.

  • parkování

K tomuto tématu zaznělo velké množství připomínek a podnětů. Konkrétně se jednalo o tyto návrhy a upozornění:

-umístění do řešeného území parkovacího domu

-umístění do řešeného území podzemního parkoviště

-zamezit parkování v přílišné blízkosti bytových domů

-obavy z nedostatečných parkovacích míst kolem obchodního domu Labe, pročež ubrat z pozemku MŠ a zřídit na něm více parkovacích stání

-divadlo a bazén potřebují mít samostatné parkování kvůli sezónním a “navalovým” příjezdům v určitých časech

-neumisťovat parkování k výměníku

-parkovací stání v řešeném území nenapojovat na hlavní komunikace, jelikož vyjíždějící auta brzdí dopravu, mělo by se jednat spíš o průjezdné parkovací ostrůvky, například zasazené do zeleně

-u navrženého rozšíření parkoviště mezi divadlem a policejní stanicí udělat vjezd a výjezd z parkoviště zvlášť, na opačných koncích, kvůli bezpečnosti a hladkosti dopravy

  • chodníky

Bylo upozorněno na potřebu opravy chodníků u bytových domů č.p. 840-843. Dále padl podnět na rozšíření chodníků směrem k bytovým domům.

  •  doprava

K tomuto tématu zaznělo velké množství připomínek a podnětů. Konkrétně se jednalo o tyto návrhy a upozornění:

-celkově v pracovní verzi studie nevhodně řešeno

-zachovat vnitrobloky bez aut

-doplnit retardéry

-pro zklidnění dopravy zavést jednosměrky, nikoli omezení rychlosti na 20

-nevhodné umístění autobusové zastávky a autobusové linky do ulice Husova

-křižovatka u polikliniky má nevhodný tvar pravoúhlé zatáčky – přejíždí se zadními koly aut přes chodník

-navrhnout alternativu ke křižovatce u divadla, ne jen její posun

-změna křižovatek v řešeném území na kruhové objezdy

-umístit přechod pro chodce mezi vchod do polikliniky a nově navrženým parkovištěm u divadla

  • cesty

Ohledně cest v řešeném území zazněly tyto návrhy:

-upravit mlatovou cestu u řeky

-z ulice Na Škváráku udělat pěší zónu a umístit zábrany pro vjezd autům

-pěší trasa v ulici Dr. Ed. Beneše na straně proti poliklinice je především v ranním hodinách ve všední dny vytížena žáky. Obavy z toho, že nebudou používat nově plánované vybočení trasy k nově navrženému přechodu až za zastávku autobusu. Většinou teď chodí přímo rovně z kopce dolů a kolem policejní stanice a dále směr náměstí. 

  • nová zástavba

Byl zaznamenán návrh, aby místo navrženého nového bytového domu přiléhajícího ke stávajícím bytovým domům č.p. 810-808 nebylo zastavěno a místo toho využito jako prostor pro setkávání, umístit sem lavičky, zrekonstruovat zastávku, umístit pergolu apod.

  • materiálové provedení silnic a cest

Opakovaně zazněl podnět, aby se nepoužily k povrchové úpravě cest a silnic dlažební kostky kvůli tomu, že kloužou a časem se vymačkají. Také jimi prorůstá tráva, jejíž likvidace se řeší chemickými zásahy. Obyvatelé Jaroměře jsou prý na dlažební kostky alergičtí nejen z důvodu špatné zkušenosti s nimi (například nové chodníky před gymnáziem nebo přechod z vlakového na autobusové nádraží), ale také proto, že Josefovu dominují žulové dlažební kostky.

Vypořádání připomínek vzešlých z projednání

Seznam dotčených orgánů

V průběhu ledna a února roku 2023 proběhlo projednání konceptu architektonicko-urbanistické studie revitalizace sídliště nábřeží 17. listopadu a Na Obci v Jaroměři s dotčenými orgány státní správy, s vlastníky technické infrastruktury a také s veřejností.

Dotčené orgány a správci technické infrastruktury byli požádáni o stanoviska ke studii. Jejich stanoviska / vyjádření v celém znění jsou součástí dokladové části přílohy P3. Reakce na jejich připomínky jsou uvedeny níže v tomto dokumentu. V tomto dokumentu jsou pouze výňatky z vyjádření.

Setkání veřejnosti nad konceptem studie proběhlo v lednu 2023 v divadle v Jaroměři formou prezentace a následné práce u kulatých stolů. Vyhodnocení setkání s veřejností je součástí dokladové části přílohy P2. Reakce na připomínky veřejnosti jsou uvedeny níže v tomto dokumentu.

O stanoviska byly požádány tyto subjekty:

  1. Odbor životního prostředí, Jaroměř
  2. Odbor dopravy, Jaroměř
  3. PČR DI
  4. Odbor památkové péče, Jaroměř
  5. Technické služby města, Jaroměř
  6. Hasičský záchranný sbor
  7. Krajská hygienická stanice
  8. Vodovody a kanalizace, MěVak
  9. Plynovody, Gasnet
  10. CETIN, sdělovací vedení
  11. Alpha StylSoft, sdělovací vedení
  12. N_Sys, sdělovací vedení
  13. T-Mobile, sdělovací vedení
  14. Nej.tv, sdělovací vedení
  15. ČEZ
  16. Energetika s.r.o.
  17. Osvětlení a energetické systémy a.s.

 

Reakce na připomínky

legenda:

připomínka kurzívou

  • reakce zpracovatele

 

Dotčené orgány státní správy
1. Odbor životního prostředí, Městský úřad Jaroměř

V ochranném pásmu památných stromů neprovádět žádnou výstavbu, stavební záměry ani jiné škodlivé činnosti, jako např. umísťování veřejného osvětlení, které by poškodily, ohrozily anebo omezily dřeviny; památné lípy jsou biotopové stromy, které obsahují zásadní stromová mikrostanoviště

  • Návrh revitalizace sídliště je návrh dlouhodobé koncepce. Současný stav památných stromů není uspokojivý. Chápeme význam památných stromů jako biotopových, ovšem i ty lze na místě ponechat s předpokladem zajištění neohrožování zdraví a majetku osob. Tento stav, kdy je strom v únosné míře provozně bezpečný lze prodlužovat různými opatřeními, která ovšem mají také omezenou účinnost.
  • Odborným odhadem předpokládáme, že provozní bezpečnost může být zajištěna cca po dobu dalších 15-20let. To může a nemusí znamenat kolizi s návrhem revitalizace sídliště v jeho etapizaci.
  • Pokud by mělo dojít k revitalizaci ulice Na Obci před uplynutím životnosti dřevin, nebudou prováděny zásahy v ochranném pásmu dle platné legislativy.

Bytové domy Na Obci jsou pravidelným hnízdištěm jiřičky (Delichon urbicum) a rorýse (Apus apus). Pravděpodobné je zde také hnízdění vlaštovky (Hirundo rustica). Podél řeky Labe, na sídlišti a na náměstí se pravidelně vyskytují a také hnízdí kavky (Corvus monedula). Na stěny budov na sídlišti je vhodné vyvěsit umělá hnízda pro jiřičky, vlaštovky a rorýse. Možné je také vybudování samostatně stojících věží pro hnízdění ptáků; v okolí řeky Labe a na sídlišti je na perspektivní dřeviny anebo na sloupy vhodné vyvěsit hnízdní budky pro kavky (Corvus monedula)

  • Kácení dřevin na sídlišti zásadně neovlivní hnízdní možnosti, nedochází k odstraňování stromů, které by byli doupné. Revitalizace bude probíhat v etapizacích. Ano může dojít k dočasnému ovlivnění potravní nabídky a snížení počtu dřevin. Stromy budou ovšem postupně dosazovány. V blízkosti sídliště se navíc nachází park Masarykovy sady, který je největší zelenou plochou ve městě.
  • Aby došlo k minimalizování možného ovlivnění populace ptactva, dojde v rámci návrhu k rozmístění budek na stávající zeleň. Je možné také doplnit samostatně stojící věže pro hnízdění ptáků.
  • Umisťování budek na nemovitosti v soukromém vlastnictví můžeme doporučit / navrhnout majiteli nemovitosti ve spolupráci s Odborem životního prostředí města.

Pro ozelenění nezpevněných ploch využít „Jaroměřskou“ travino-bylinnou směs; její složení je dostupné u správního úřadu anebo na internetových stránkách města Jaroměře, zde: https://www.jaromer-josefov.cz/evt_file.php?file=2543; při údržbě zeleně využívat méně častou brzkou mozaikovitou seč s vyšším strništěm a se sběrem posečené biomasy pro přežití a rozvoj dvouděložných rostlin

  • V rámci revitalizace sídliště bude v plochách s menší četností seče navržena „Jaroměřská“ travino-bylinnou směs, je vhodné použití i směsí pro květnaté louky. U těchto typů trávníku se doporučuje mozaikovitá seč s vyšším strništěm a se sběrem posečené biomasy pro přežití a rozvoj dvouděložných rostlin.

Přístupové místo k řece, jako např. schody umístit pod anebo vedle současné lávky přes řeku Labe

  • Přístupové místo s posezením u řeky je navrženo v předchozí územní studii náměstí a jeho okolí. Toto místo je navrženo v blízkosti lávky.

Omezit pojezdy vozidel v prozatím nezpevněném kořenovém prostoru lípy (Tilia spp)., která roste na pozemku p.č. 4156 v k. ú. Jaroměř před restaurací Korádo; povrch pod stromem musí být co nejvíce propustný pro vodu a pro vzduch

  • V původní koncepci není s lípou počítáno, viz bod 1 – jedná se o dlouhodobou vizi a lípa začíná projevovat známky ustupující koruny (projev počátku senescence). Pokud by mělo dojít k realizaci návrhu v době setrvání lípy na stanovišti, nedojde k realizaci několika parkovacích míst, budou provedena maximální opatření na zlepšení stanovištních vlastností – půdní injektáž, airspade, mykorhiza, kořenové cesty atd.

 V řešeném území ponechat a vysadit roztroušené skupinky keřů a solitérní keře, jako útočiště pro ptáky a jiné volně žijící živočichy; v řešeném území zachovat a vysadit další skupinky jehličnatých dřevin, jako např. smrku omorika (Picea omorika), které jsou útočištěm pro kalouse ušatého (Asio otus)

  • Návrh počítá s výsadbou solitérních keřů s deštníkovitou korunou, ty je vhodné sázet do skupin po 1-3-5ks. Dále budou vysazovány keřové záhony z okrasných keřů do výšky 1,2m. Dojde k doplnění výsadeb jehličnatých stromů.

V řešeném území vysadit a zvýšit počet kvetoucích a plodících původních druhů ovocných dřevin, které budou zajišťovat pyl anebo jedlé plody od jara do zimy; výsadba může být provedena plošně např. na pozemku p.č. 945/1 v k. ú. Jaroměř

  • V rámci projektu jsou navrhovány okrasné formy ovocných dřevin – jabloně, třešně, višně. Do sortimentu dojde k doplnění ovocných dřevin – vhodné jsou třešně a ořešáky. Výsadba jabloní, hrušní vhodná není s ohledem na množství spadaného ovoce a přítomnost včel a vos (pohyb dětí po sídlišti – tyto stromy neumisťovat ke školce). Na pozemku 945/1 dochází k rozšíření komunikace a posunu parkovacích stání směrem do trávníku.

Správní úřad kvituje výsadbu dřevin v ulici Na Škváráku a omezení vjezdu a průjezdu vozidel po celý běžný kalendářní rok

—-

Pro zvýšení plochy zeleně přidat v řešeném území vertikální závěsné anebo samo stojné květináče s kvetoucími rostlinami anebo plodinami

  •  Za autory projektu toto řešení nedoporučujeme. Mobilní zeleň je jednou z nejnáročnějších na údržbu, jedná se o velice drahý prvek veřejné vybavenosti a měl by být užíván jen na nejvíce reprezentativní místa města (náměstí), kde často z historických důvodů nelze volit jiné řešení zeleně na rostlém terénu.

Nesnižovat rozlohu nezpevněných ploch, protože zvyšují kvalitu a úroveň životního prostředí

  •  Toto stanovisko je v rozporu se zadáním studie, která má řešit parkování na sídlišti a vybavenost. Pokud má dojít k navýšení parkovacích kapacit je nutné zabírat plochy zeleně, tedy plochy nezpevněné. Stejně tak, pokud dochází k zakládání nových chodníků a vybavenosti (zpevněné podesty laviček a piknikových stolů, dopadové plochy dětských hřišť, sportovní plochy atd.)
  • Zároveň návrh odstraňuje dvě velké zpevněné plochy parkovišť. Jedná se o parkoviště vedle výměníkové stanice severně od mateřské školy a parkoviště u ulice Karla Lánského u domů č. p. 840, 841.

 Správní úřad kvituje u bytového domu na pozemku p.č. 949/2 a p.č. 949/4 v k.ú. Jaroměř vybudování zasakovacího průlehu. Z pohledu ochrany přírody a krajiny je vhodné do studie zapracovat a vytvořit rybníček s trvalou vodní plochou, která je navržena již ve Strategickém plánu rozvoje města Jaroměř 2017 – 2023, kterou zpracovala společnost City Upgrade s.r.o.; v řešeném území, dle Strategie přizpůsobení se změně klimatu v podmínkách ČR zpracované MŽP pro období od 2015 do 2030, zvýšit rozlohu vodních ploch a zvýšit počet zařízení pro zadržování a využívání dešťové vody v místě spadu, jako např. průlehy, zasakovací rýhy, vegetační zasakovací rýhy, retenční nádrže, pítka a koupátka pro volně žijící živočichy, bahnité kaluže, vertikální aquponické a hydroponické záhony, konstrukce vegetačních střech a stěn, kapkové závlahy aj.

  •  V rámci návrhu objektu s vodní hladinou u domů na pozemku p.č. 949/2 a p.č. 949/4 je třeba dořešit zdroj čerpání vody. Svody dešťových vod jsou u okolních domů vedeny středem domu a zpod domu vychází ve velkých hloubkách, nelze řešit nátok samospádem. Voda by se musela jímat a přečerpávat. Další možností je zřízení vrtu. V blízkosti řeky Labe lze předpokládat vyšší hladinu spodní vody.
  • Projekt počítá s umístěním retenčních nádrží na jímání dešťových vod pro závlahu zeleně. Také budou doplněna pítka. Záhony budou opatřeny lokálně kapkovou závlahou a nebo budou řešeny jako zasakovací. Na otázku možností zřízení zasakovacích průlehů musí v dalších projekčních stupních odpovědět podrobný hydrogeologický průzkum.

Využít vodu z plaveckého bazénu, která je každý rok před začátkem plavecké sezóny vypouštěna do odpadní kanalizace, pro závlahu zeleně a k napuštění podzemních a nadzemních retenčních nádrží na vodu; správní úřad uvádí, že na základě provedené analýzy vody z plaveckého bazénu z 4/2021 je vodu podle platných norem a předpisů možné pro výše uvedený účel používat

  • Dle poskytnutého rozboru odpadní voda z bazénu obsahuje zvýšené množství chlóru – 272 mg/l. Dle dostupných informací při zálivce rostlin vodou s obsahem chlóru nad 100 mg/l již dochází ke chřadnutí a škodách na pletivech a postupnému odumírání. Doporučená hodnota vody pro zálivku je v množství 1-2 mg/l. Pokud by došlo k zálivce na list pomocí silně chlorované vody za slunečného dne dojde k popálení pletiv. Vodu z bazénu tak nelze doporučit pro zálivku, aniž by nedošlo k jejímu přečištění.  Doporučujeme zvážit investorovi instalaci čistící stanice v místě bazénu pro přečištění vody i od dalších látek uvedených v rozboru, které ve vyšších koncentracích mohou být pro rostliny také toxické.

Stávající a nové venkovní osvětlení provést dle „Jednoduché osvětlovací příručky – Doporučené pro šetrné moderní osvětlení, MŽP, 2021“, tzn. výšku sloupů veřejného osvětlení snížit a u nově připravovaných stanovit na 4,5 m, v opodstatněných případech mohou být vyšší; u všech svítidel použít světelné zdroje, které nevyzařují více než 10 % energie ve vlnových délkách < 500 nm (pokud tento parametr není známý, použijí se světelné zdroje s náhradní teplotou chromatičnosti nejvýše 2700 K (CCT ≤ 2700 K; optimum je 1000 – 1800 K, tj. žlutá barva světla jako u hořící svíčky nebo ohně či jako u východu nebo západu slunce); svítidla instalovat ve vodorovné poloze; použít svítidla vyzařující světlo v základní (vodorovné) poloze pouze do dolního poloprostoru (URL = 0%); průměrná udržovaná úroveň osvětlení pozemních komunikací nebude překračovat minimální hodnoty stanovené příslušnou normou o více než 30 %; svítidla vybavit stmívacími senzory a režimem postupného stmívání v nočních hodinách; nová svítidla neumísťovat do parku a v blízkosti dřevin; nevytvářet venkovní architektonické a dekorativní osvětlení budov a jiných objektů; pokud je skutečně potřeba mít umělé osvětlení 1) sviťte účelně – jen tam, kam je potřeba, 2) sviťte jen tehdy, kdy je potřeba a 3) sviťte jen tak silně, jak je potřeba

  • Podmínky doplněny do textové části. Podrobněji bude řešeno v další fázi projektové dokumentace. Architektonické osvětlení navrhujeme pouze na budově knihovny a základní umělecké školy. Budovy však mohou být osvětleny pouze večer, nikoliv celou noc.

Pěší cestu na nábřeží řeky Labe od knihovny k Tyršovu mostu, která prochází bohatou biotopovou lokalitou, nezpevňovat, protože podél cesty rostou vzrostlé lípy, kde pěší cesta zasahuje do kořenového prostoru lip, a kaluže a bahno jsou důležitým přírodním prvkem, které slouží jako pítko a koupátko pro volně žijící živočichy a bahno jako stavební materiál např. pro jiřičky a vlaštovky

  • Cesta není navržena jako zpevněná ale jako mlatová, jedná se tedy o opravu stávajícího povrchu, který je v nevyhovujícím provozním stavu. Špatný stav cesty byl často zmiňován na projednání s občany a je pro ně neakceptoovatelný. Potřeby ptactva musí být suplovány jinou vhodnější formou na stávajícím místě, nebo například v parku Masarykovy sady.

Přeložky inženýrských sítí a nové inženýrské umísťovat tak, aby nebyly v kolizi se dřevinami a plochami se zelení, resp. zachovat a vytvářet prokořenitelný prostor pro dřeviny mezi inženýrskými sítěmi; inženýrské sítě umísťovat do koridorů v blízkosti sebe

  •  Bude řešeno v dalších projekčních stupních.

 

Z hlediska ochrany vod

V textu studie není zřejmé, zda tato studie bere na vědomí existencí protipovodňové ochrany města Jaroměř, např. betonová protipovodňová (PPO) zídka a mobilní hrazení na nábřeží 17. listopadu, které prochází řešeným územím. V textu studie by mělo být uvedeno, že všechny navrhované prvky tuto stavbu respektují a nejsou s ní v kolizi. S ohledem na výše uvedené není zřejmé, jak je navržen průchod na nábřeží přes PPO zídku.

  • Protipovodňová stěna u ulice nábřeží 17. listopadu zůstává zanechána ve stávající podobě, tak aby plnila svou funkci. tato informace je doplněna do textové části.
  • Cestu na nábřeží navrhujeme v jednom místě zpřístupnit překonáním protipovodňové stěny valem nebo schody.

Vzhledem k tomu, že se jedná o územní studii poměrně velké části města, považuje správní úřad za žádoucí mnohem důsledněji řešit hospodaření s dešťovými vodami:

  • Do textové zprávy doplněn odstavec hospodaření s dešťovými vodami. Do situace doplněny dešťové zasakovací záhony.

Návrh hospodaření s dešťovými vodami by měl navázat na již zpracovanou studii „Změna nakládání s dešťovými vodami vybraných nemovitostí města Jaroměř“. V této studii je mimo jiné navrženo odvádění a vsakování dešťových vod z objektu knihovny a plaveckého areálu.

  • Dle dostupných informací se jedná o koncepční návrh pracující s jímáním vody ze střech vybraných veřejných budov v lokalitě. Jímat vodu by bylo vhodné v režimu retenčních nádrží a následné zálivce dílčích částí zeleně. Doporučujeme realizaci takovýchto nádrží např. z dotačních programů mimo hlavní osu projektu. Vodu tak lze využít dříve než dojde k naprojektování dílčích etap, což může trvat více let. Vhodná bude koordinace umístění nádrží s projektem. Do textové části jsme doplnili tedy poznámku o vhodnosti navázání na tyto studie.

Ve studii je navrženo jímání srážkové vody a její další využití z obytných domů (retence na sídlišti). Z hlediska majetkoprávního by bylo vhodnější řešit jímání a využívání či vsakování srážkové vody z městských objektů (MŠ, loutkové divadlo).

  •  Ano jímání vody z těchto objektů je také možné. U loutkového divadla bylo předpokládáno jímání pro potřebu komunitní zahrady a u MŠ pro potřeby rozlehlé zahrady školky.

S ohledem na znění § 5 odst. 3 vodního zákona je naprosto nezbytné, aby většina nově navrhovaných zpevněných ploch (chodníky a komunikace) měla povrch voděprospustný, ideálně zasakovací, případně, aby byly dešťové vody svedeny příčným spádem do zeleně; v případě větších zpevněných ploch do průlehů apod. Tato problematika je okrajově naznačena, ale v zásadě není prostorově řešena. Prostor pro zasakování srážkových vod z větších ploch (zejména náměstíčko, „žluté“ plochy) by měl být orientačně vymezen již v této fázi.

  • Ano, souhlasíme. Návrh hospodaření s dešťovou vodou doplněn do textové části a do výkresu na náměstíčko.
  • Všechny pěší cesty, cyklostezka a chodníky budou spádovány v příčném sklonu 2% do okolních trávníků, kde bude dešťová voda vsakována.
  • Větší zpevněné plochy, zejména lokální náměstí, budou vydlážděny dlažbou, jejichž spáry umožní vsak. Zároveň na těchto plochách navrhujeme zasakovací dešťové záhony, kam budou plochy spádovány. Tyto záhony jsou zároveň okrasnými.

K návrhu odvodnění parkovacích stání do kanalizace z důvodu možného znečištění správní úřad upozorňuje, že dle ČSN 759011 Hospodaření se srážkovými vodami je povrchové zasakování přes humózní vrstvy pro málo frekventovaná parkoviště os. aut a málo frekventované komunikace (příjezdy k domům) přípustné. Bezpečnostní přepady do kanalizace správní úřad respektuje.

  • V návrhu jsme upravili. Odvodnění parkovacích stání navrhujeme skrz spáry a dlažbu z voděpropustného betonu přímo do podloží. Komunikace navrhujeme z důvodu znečištění spádovat  do kanalizace.

 

 Z hlediska odpadového hospodářství

Studie nedostatečně popisuje důležitou složku struktury obnovy sídlišť a to stanoviště kontejnerů na více komodit odpadů. Je nutné stále více dostávat do povědomí lidí nutnost třídění odpadů a nelze proto potlačovat důležitost ukládání odpadů, ubírat stanoviště, jen z důvodů že se jedná o něco „nehezkého“.

Naopak je třeba upřednostňovat rozšíření stanovišť na shromažďování odpadů současně s jejich vzhledovým vylepšováním. Stejně tak se jedná o obyčejné koše v parcích u parkovací stání, hřišť apod., které by řešily třídění a byly dostupné častěji než doposud. V lokalitě, které se studie týká, má v současné době 14 stanovišť shromažďování odpadů více komodit, které jsou dostačující, rozhodně není naším požadavkem ubrat. Jen v ulici Na Obci jsou 2 stanoviště, na Nábřeží 17. listopadu 4 stanoviště, v ulici Lánského 5 stanovišť, dále pak v ulici Patrného, Knappova a Na Ostrově. Tuto skutečnost je třeba zohlednit i v rámci dalších studií v ostatních částech města Jaroměř, aby vznikala ucelená forma odpadového hospodářství.

  • Ve studii je upraveno (v textové části, i v situaci).
  • Místa pro komunální odpad navrhujeme umístit ke každému bytovému domu a to jak na směsný tak na tříděný odpad. U těchto popelnic se předpokládá možnost přemístění na kolečkách. Kontejnery na méně běžný odpad, které nemají kolečka, budou umístěny u výměníkové stanice a trafostanice v blízkostí komunikace a možného příjezdu popelářského vozidla. Kontejnery navrhujeme umístit do esteticky vhodných zákrytů.
  • Běžné odpadkové koše navrhujeme primárně také jako soubor košů zahrnující i tříděné odpady. Odpadkové koše by měly být umístěny v blízkosti hlavních veřejných prostranství, kde se předpokládá větší intenzita pohybu lidí, tedy na náměstíčku, v parku a u dětských hřišť. Zároveň nedoporučujeme odpadkové koše umisťovat v přímém kontaktu s lavičkami z důvodu nežádoucího zápachu při posezení.

 

2.Odbor dopravy a silničního hospodářství, Městský úřad Jaroměř

K předložené studii navrhuji následující:

Obousměrný průjezd ulicí Knappova řešit až po otevření obchvatu Jaroměře a zjištění, jaký vliv to má na zklidnění průjezdu Jaroměře po silnici I/33

  • Souhlasíme. Podmínka doplněna do textové zprávy do části: Návrh uličních prostranství a jejich hierarchizace.

Zvážit, zda postačí šíře místních komunikací v místech, kde jsou navržena kolmá parkovací stání na obou stranách komunikace.

  • Pro navrhovanou obytnou zónu je šíře komunikace 5,5 m dostatečná. V další fázi projektové dokumentace je třeba ověřit  šířku jednotlivých kolmých parkovacích stání, která může být navržena větší než standardních 2,5 m. Doplněno do textové zprávy.

připomínky policie

3. Policie ČR, Krajské ředitelství Královéhradeckého kraje, územní odbor Náchod, Dopravní inspektorát
  • Požadavky doplněny do technické zprávy. Detailněji budou výškové úrovně, sklony a bezbariérové úpravy řešeny v další fázi projektové dokumentace.
4. Odbor výstavby, Orgán státní památkové péče, Městský úřad Jaroměř

Orgán státní památkové péče z hlediska veřejných zájmů na úseku státní památkové péče zamýšlenou zástavbu navazující na nemovitou kulturní památku – dům č. p. 105 v ulici Husova, městě Jaroměř, části města Pražské Předměstí, primárně nevylučuje a dále upozorňuje, že umístění a povolení předmětného stavebního záměru bude vyžadovat závazné stanovisko podle památkového zákona.

  • Doplněno do technické zprávy do části Širší vztahy.

 

5. Technické služby města Jaroměře

Požadavek na minimální šíři chodníků 150 cm z důvodu zimní údržby

  • Všechny navržené chodníky mají šířku alespoň 1,5 m. Požadavek doplněn také do textové části do odstavce Úprava pěších cest.

Zachovat čistou šíři chodníků 150 cm, tzn. neplánovat do chodníků stromořadí, ani sloupy VO, či DZ, ani umístění jiného městského mobiliáře. Tyto požadavky máme z praktických důvodů – z důvodu bezpečné zimní údržby a předcházení poškození chodníků kořeny stromů v jejich těsné blízkosti.

  • Rovněž doplněno do textové části.

 

6. Hasičský záchranný sbor Královéhradeckého kraje
  • Dne 2. 1. 2023 byla zaslána žádost o stanovisko ke studii Hasičskému záchrannému sboru Královéhradeckého kraje. Po telefonu však bylo žadateli sděleno, že Hasičský záchranný sbor se nevyjadřuje ke studiím a ani k projektovým dokumentacím, které spadají do kategorie 0. a I. dle vyhlášky 460/2021 Sb.

 

7. Krajská hygienická stanice Královéhradeckého kraje

Hlukové posouzení musí být KHS předloženo současně s žádostí o vydání závazného stanoviska k dokumentaci pro umístění stavby a k projektové dokumentaci.

  • Bude předloženo.

 

Vlastníci technické infrastruktury
8. Městské vodovody a kanalizace s.r.o. Jaroměř

Pro potřeby projektové dokumentace ho tedy bude nutno zaměřit. Navržené přeložky a případné výměny potrubí budou řešeny následně při zpracování projektové dokumentace po jednotlivých etapách. Budeme trvat na zachování ochranných pásem dle zákona 274/2001 Sb. V ochranném pásmu mohou být vysázeny pouze mělce kořenící keře, které půjde v případě nutného zásahu snadno odstranit. Veškeré ovládací prvky vodovodu (zemní soupravy šoupátek, přípojek, hydranty) budou stále volně přístupné, nebude na nich umístěno parkovací stání apod. Kanalizační šachty musí zůstat přístupné pro kanalizační techniku (čistící tlakový vůz, váha 30t, výška 3,7m). V případě likvidace srážkových vod na nově vzniklých zpevněných plochách preferujeme jejich likvidaci vsakem, případně odvedením do vodoteče. Ve výjimečných případech, kde nebude jiná možnost, umožníme po předchozím projednání jejich odvedení veřejnou kanalizací.

  • Požadavky na zaměření sítí, předložení projektové dokumentace přeložek a dodržování ochranných pásem byly doplněny do textové části. Likvidace dešťových  vod je popsána v kapitole Hospodaření s dešťovou vodou v textové části. Preferován bude vsak, avšak ze zasolených komunikaci doporučujeme z důvodu znečištění odvádět do kanalizace.

 

9. Plynovody, Gasnet

V předložené studii je několik přeložek stávajících plynovodů! Tyto musí být vyřešeny nejprve. Až po vyřešení všech přeložek (smluvně i odsouhlasením PD, tj. trasy umístění nového vedení je možno žádat o nové stanovisko neplynárenské (ke stavbě komplet).

  • Projekty přeložek včetně žádostí o stanoviska budou řešeny v další fázi projektové dokumentace.

 

10. CETIN, sdělovací vedení

V případě řešení přeložek u metalických kabelů a optických kabelů, je nutno uzavřít smlouvu o provedení přeložky SEK s vlastníkem SEK. SEK je nutno v místech křížení s novými komunikacemi, zpevněnými plochami, vjezdy na pozemek, parkovacím stáním, autobusovým zálivem, oplocením s podezdívkou apod. uložit do chráničky s přesahem na každou stranu 0,5 m při dodržení prost. normy ČSN 73 6005. SEK nesmí být uložena pod stavbou pevně spojenou se zemí, dále nesmí být uložena podélně v pojízdné komunikaci.

V místech spojek a odbočení kabelové trasy nezřizujte souvislé pojízdné plochy.

Nad kabelovou trasou neukládejte podélně obrubníky, ani jejich betonový základ.

Zpevněné povrchy nad kabelovou trasou proveďte tak, aby povrch nad kabelovou trasou byl rozebíratelný.

  • Podmínky byly doplněny do textové části. Podrobněji bude řešeno v další fázi projektové dokumentace.

 

11. Alpha StylSoft, sdělovací vedení
  • Podmínky budou zohledněny v další fázi projektové dokumentace.

 

12. N_Sys, sdělovací vedení
  • Podmínky budou zohledněny v další fázi projektové dokumentace.

 

13. T-Mobile, sdělovací vedení

Dle předložených dokladů nedojde ke kolizi s technickou infrastrukturou společnosti T-Mobile Czech Republic a.s. V zájmovém území naše společnost plánuje/projednává rozšíření optické infrastruktury, je nutné naše stavby v zájmovém území koordinovat a současně po žadateli požadujeme, aby příslušnému stavebnímu úřadu byl pro účely odsouhlasení stavebního záměru žadatele doložen doklad prokazující dohodu o koordinaci obou staveb.

  • Požadavek na koordinaci staveb byl doplněn do textové části.
14. Nej.tv, sdělovací vedení
  • Podmínky budou zohledněny v další fázi projektové dokumentace.

 

15. ČEZ
  • Podmínky budou zohledněny v další fázi projektové dokumentace.

 

16. Energetika s.r.o.
  • Podmínky budou zohledněny v další fázi projektové dokumentace.

 

17. Osvětlení a energetické systémy a.s.
  • Podmínky budou zohledněny v další fázi projektové dokumentace.

 

Veřejnost

Dále bylo doporučeno hřiště pro malé děti nějakým hezkým a přirozeným  způsobem oplotit kvůli psům. 

  • Možnost oplocení jsme do návrhu doplnili kolem poloviny celého vnitrobloku.

Ve většině podnětů zazněla obava, že komunitní zahrady nebudou mít v řešeném území využití.

  • Umístění komunitních zahrad je pouze možnost. Budou vybudovány v případě opravdového zájmu obyvatel. Z dotazníkové šetření zájem vyplýval. Vysvětlení doplněno do textové části.

Návrh neumisťovat pingpongové stoly do klidové zóny, ale spíše do parku. Také zde zazněly pochyby o jejich využití.

  • Pingpongové stoly jsme z návrhu odstranili. V textu pouze zmiňujeme jejich možnost v případě zájmu v budoucnosti. 

Byly sdíleny obavy o stav nově navržených altánů pramenící ze zkušenosti s altánem umístěným ve městě, který je zničen.

  • Altány v návrhu ponecháváme. Altány jsou navrženy na přehledných místech. Snad si brzy lidé uvědomí hodnotu veřejného prostoru a prvků v něm.

Bylo navrhnuto zmenšit výměník.

  • Výměníkovou stanici vlastní město, Energetika má objekt v nájmu. Energetika nám sdělila, že potřebuje využívat celý prostor (ne víc, ne míň). Za energetiku je možná dostavba, přestavba apod., ale záleží na tom, jak se k tomu postaví město. V případě úprav okolí výměníkové stanice doporučujeme průzkum využitelnosti celého objektu a případné úpravy vedoucí ke zmenšení či jiné využití výměníku. Informace doplněny do textové části.

V diskuzi se objevily návrhy na doplnění studie o další prvky do klidových a relaxačních zón a to konkrétně: workoutové hřiště, umístěné poblíž streetballového hřiště, pumptrack a dopravní hřiště. Za plaveckým areálem nedaleko cesty Na Škváráku by mohlo vzniknout místo s ohništěm a altánem k pronájmu, jako příklad dobré praxe byl uveden Vestec.

  • Workoutové hřiště jsme v návrhu doplnili na střechu výměníku, tedy v blízkosti streetballového hřiště. Dále navrhujeme v případě rekonstrukce plaveckého areálu vyčlenit část plochy na workoutové prvky při cestě na Škváráku ke sportovnímu areálu.
  • Pumptrack a dopravní hřiště jsou rozlohou příliš velké prvky, na které není v rámci sídliště místo. Zároveň by byly mezi bytovými rušícími prvky.
  • Veřejně přístupná grilovací místa a ohniště navrhujeme umístit do východní části parku Masarykovy sady, aby jejich užívání nerušilo obyvatele sídliště. A zároveň budou tyto místa dostupná i pro další obyvatele Jaroměře.
  • Pronajímatelné místo s altánem a ohništěm by mohlo být součástí komunitní zahrady u loutkového divadla, kde by mělo toto piknikové místo i svého správce.

Padl návrh na zahrnutí možnost přístavby k MŠ. 

  • Tento požadavek nám nebyl sdělen ani ze strany zadavatele, ani ze strany MŠ. 

Byl zaznamenán návrh na umístění parkovacích míst (zhruba 20 míst) a bezpečného přechodu pro děti namísto křižovatky.

  • Před základní uměleckou školou je navrženo 6 parkovacích stání. Zároveň je zde navrženo místo pro přecházení na vyvýšeném prahu a nový přístupový chodník kolem ulice Karla Lánského. Křižovatka je řešena bezpečněji.

Dále padl podnět, že by náměstíčko mělo mít větší přednost před obchodním domem. 

  • Před obchodním domem může být umístěno také posezení nebo i sezónní prodejní stánek. I toto místo může být živé.

Měl by být zajištěn jednotný vzhled mobiliáře. Navrhovanými materiály jsou dřevo a plech/kov.

  • Souhlasíme.

Stran zeleně padly návrhy na: neumisťování předzahrádek kvůli nárokům na jejich údržbu, umístění cibulových květin do trávy a nekácení smrků kvůli poskytnutí skrýše pro ptáky.

  • Není počítáno s realizací předzahrádek. Návrh naopak plánuje  realizaci pásů okrasných cibulovin v trávníku na vybraných místech před jednotlivými domy. Smrková skupina bude pouze redukována a nebude odstraněna celá, návrh dále doplní ve vybraných místech i borovice snášející lépe sucho a probíhající změnu klimatu. 

Světla by podle zaznamenaných návrhů měla směřovat dolů a nebýt rušivá kvůli jejich umístění v blízkosti bytových domů. Byly uvedeny konkrétně tato místa, do kterých by se osvětlení mělo umístit: ke knihovně zezadu, podél řeky, do parku, ve kterém je v současnosti ve večerních hodinách tma, k přechodům a křižovatkám. 

  • Částečně byly tyto informace doplněny do textové části. Osvětlení křižovatek a přechodů je podstatné a samozřejmé. V parku by měly být nasvětleny pouze základní hlavní pěší trasy.

Ohledně laviček zazněly podněty k jejich umístění k řece a naopak k jejich neumisťování do vnitrobloku u ulice K. Lánského a v blízkosti oken bytových domů. 

  • V návrhu jsou lavičky umístěny u řeky. Umístění laviček ve vnitroblocích je navrženo zejména podél hlavní cyklostezky. Lavičky kolem bytových domů navrhujeme pouze v menším množství a to přemístitelné, aby si je obyvatelé mohli dát, kam chtějí.

Podněty ohledně kontejnerových míst se týkaly jejich co největšího možného zakrytí, některé navrhovaly i jejich umístění pod zem. Co se týče jejich umisťování, zazněly připomínky, že by se neměly vyskytovat v přílišné blízkosti obytných domů kvůli zápachu, ale zároveň by neměly být od bytových domů příliš vzdálené. Padl rovněž návrh na jejich sdružování. 

  • Dle požadavků a konzultací se zástupci města nelze dávat kontejnery v této lokalitě pod zem z důvodu zavedeného systému odvozu odpadu. Zadavatel a odbor životního prostředí požadují umístit kontejnery na odpad u každého bytového domu. Zákryt na kontejnery jsou ilustrovány na inspiračních obrázcích.

Podle připomínek není třeba umisťovat stojany na kola ve velkém množství kolem bytových domů, ale spíše je dát do parku, k hřištím, k novému náměstíčku, bazénu apod., jelikož obyvatelé bytových domů si kola většinou dávají do kolárny, sklepa atd., a tedy jich je potřeba před bytovými domy jen pár, například kvůli návštěvám. 

  • Souhlasíme. Doplněno do situace i textové zprávy.

Většina připomínek souhlasila s odstraněním klepáčů a sušáků, protože se nepoužívají. Jeden podnět však mluvil o opaku a to, že se klepače stále používají, konkrétně ten ve vnitrobloku v místech, kde jsou navrženy pingpongové stoly.

  • Do textové části doplněno: Nepoužívané klepáče a sušáky navrhujeme odstranit, jak vyplývá z průzkumu u obyvatel sídliště. Jejich náhradu je třeba řešit s konkrétními obyvateli jednotlivých domů, jelikož se objevil i názor na jejich zachování a používání.

Bylo navrženo ve studii více pracovat s historickým odkazem, konkrétně například zahrnout odkazy na: bývalý mlýn v prostoru za knihovnou směrem k řece, bývalý pivovar v prostoru za výměníkem před bytovým domem č.p.  806,  bývalou náves v prostoru kruhového objezdu či bývalý klášter přilehlý k bývalé návsi.

  • Bývalá náves je zohledněna v návrhu rozšířením ulice a vytvoření veřejného prostranství s křížem a lipami. Rovněž se v návrhu promítá historický odkaz na rybník, který blízko návsi býval. Další doplněno do textu i situace.

K tématu parkování zaznělo velké množství připomínek a podnětů. Konkrétně se jednalo o tyto návrhy a upozornění:

  • umístění do řešeného území parkovacího domu
    • Většina obyvatel sídliště preferuje mít zaparkované auto co nejblíže domu, což by v případě parkovacího domu dobře nefungovalo.
  • umístění do řešeného území podzemního parkoviště
    • Podzemní parkoviště je samo o sobě velmi nákladná záležitost. Parkování v podzemí bude navrženo pouze u nově navržené zástavby u ulice Na Obci a Husova.
  • zamezit parkování v přílišné blízkosti bytových domů
    • Každý z bytových domů má před domem dostatečný prostor ve formě předzahrádky a pěšího chodníku. Nejmenší je tento předprostor na nábřeží 17. listopadu u domu č. p. 810, kde je omezený prostor mezi domem a protipovodňovou zdí. V nejužším místě je zde parkovací místo vzdálené od domu 4 m. Běžně jsou však předzahrádky navrženy o minimální šířce 3,5 m a k tomu příjezdová komunikace o šířce 3,5 – 4,5 m.
  • obavy z nedostatečných parkovacích míst kolem obchodního domu Labe, pročež ubrat z pozemku MŠ a zřídit na něm více parkovacích stání
    • Podél ulice Knappova jsou nově navržená oboustranná kolmá parkovací stání v počtu 44 míst, což je podle nás dostatečné. Parkovací místa budou sloužit jako pro mateřskou školu, tak pro zákazníky obchodu. Časy zaplnění automobily pro jednotlivé funkce se mohou v denní době střídat. Rozhodně nedoporučujeme ubírat pozemku zahrady mateřské školy na úkor parkovacích stání. Zahrada mateřské školy je jednou z pěkně udržovaných míst na sídlišti. 
  • divadlo a bazén potřebují mít samostatné parkování kvůli sezónním a “navalovým” příjezdům v určitých časech
    • Parkovací stání navržená v blízkosti koupaliště a divadla jsou ve větší vzdálenosti od bytových domů, tudíž jejich zaplnění obyvateli bytových domů bude přirozeně menší. 
  • neumisťovat parkování k výměníku
    • Parkoviště u výměníku je navrženo odstranit a nahradit ho parkem. Severně od výměníku je navržena pouze obslužná příjezdová cesta pro obsluhu výměníku včetně manipulační plochy před výměníkem.
  • parkovací stání v řešeném území nenapojovat na hlavní komunikace, jelikož vyjíždějící auta brzdí dopravu, mělo by se jednat spíš o průjezdné parkovací ostrůvky, například zasazené do zeleně
    • Sídliště je navrženo jako klidná obytná lokalita s dopravním režimem obytné zóny, tudíž rychlost projíždějících vozidel bude již tak pomalá. V návrhu jsme se snažili minimalizovat zpevněné plochy a tudíž i plochy vozovek, proto navrhujeme parkovací stání přímo u vozovky.
  • u navrženého rozšíření parkoviště mezi divadlem a policejní stanicí udělat vjezd a výjezd z parkoviště zvlášť, na opačných koncích, kvůli bezpečnosti a hladkosti dopravy
    • Řešení prostoru před divadlem včetně parkoviště není součástí projektu revitalizace sídliště. Avšak záměrem jednostranného vjezdu na parkoviště je zklidnění prostoru před divadlem a kolem autobusových zastávek právě pro bezpečnost chodců.

Bylo upozorněno na potřebu opravy chodníků u bytových domů č.p. 840-843. Dále padl podnět na rozšíření chodníků směrem k bytovým domům.

  • V rámci rekonstrukce bude provedena oprava všech chodníků. Časově záleží na rozfázování projektu. Hlavní přístupové chodníky k bytovým domům jsou navrženy v šířce 3 m. V další fázi projektové dokumentace budou jednotlivé chodníky řešeny podrobněji. ve větším detailu.

K tématu doprava zaznělo velké množství připomínek a podnětů. Konkrétně se jednalo o tyto návrhy a upozornění:

  • celkově v pracovní verzi studie nevhodně řešeno
    • Návrh dopravního řešení byl konzultován s téměř místním dopravním inženýrem panem Ing. Filipem Eichlerem, Ph.D. z Nového Města nad Metují. Rovněž byl koncept řešení sídliště konzultován s panem komisařem Kultem z dopravního inspektorátu v Náchodě, který Jaroměř velmi dobře zná. Na základě jejich připomínek byl návrh upraven.
  • zachovat vnitrobloky bez aut
    • Vnitrobloky jsou navrženy bez aut, jako klidné parkové plochy.
  • doplnit retardéry
    • Na všech křižovatkách a místech pro přecházení jsou navrženy zvýšené prahy, které zpomalí rychlost projíždějících vozidel
  • pro zklidnění dopravy zavést jednosměrky, nikoli omezení rychlosti na 20
    • Viz. text výše. Návrh vychází z konzultace s dopravním inženýrem a dopravním inspektorátem. Jednosměrky by mohly dopravu akorát i zintenzivnit a z důvodu zokruhování a objíždění.
  • nevhodné umístění autobusové zastávky a autobusové linky do ulice Husova
    • Přemístění autobusové zastávky do ulice Husova je podmíněno úpravou ulice Husova, dotvoření nové zástavby a všech souvisejících úprav.
  • křižovatka u polikliniky má nevhodný tvar pravoúhlé zatáčky – přejíždí se zadními koly aut přes chodník
    • Křižovatka u polikliniky není součástí řešeného území. Městu byla předána tato informace návrhu od obyvatel. Vhodné bude řešit křižovatku před poliklinikou zároveň s projektem parkoviště.
  • navrhnout alternativu ke křižovatce u divadla, ne jen její posun
    • Řešení před divadlem považujeme za správné. Jedním z hlavních cílů je vytvořit divadlu reprezentativní a důstojný předprostor, rovněž bezpečný (aby člověk při výstupu z divadla nevešel přímo do vozovky, aby se měl kde zastavit a popovídat si), proto je vozovka posunuta dále od divadla.
  • změna křižovatek v řešeném území na kruhové objezdy
    • Kruhový objezd je zejména dopravní stavba a ne městotvorná. Vhodné použití kruhových objezdů je v případech stejného provozu ze všech směrů.  V řešeném území jsou proto kruhové objezdy nevhodné.
  • umístit přechod pro chodce mezi vchod do polikliniky a nově navrženým parkovištěm u divadla
    • Křižovatka u polikliniky není součástí řešeného území. Městu byla předána tato informace návrhu od obyvatel. Vhodné bude řešit křižovatku před poliklinikou včetně přechodů pro chodce zároveň s projektem parkoviště. V projektové fázi budou ověřeny rozhledové poměry.

Ohledně cest v řešeném území zazněly tyto návrhy:

  • upravit mlatovou cestu u řeky
    • Mlatová cesta na nábřeží je součástí parku a přírodní části města, z tohoto důvodu je mlatová (přírodní charakter). Zpevněný dláždění chodník je navržen na druhé straně komunikace jako paralelní cesta pro pěší, která bude nově doplněna stromořadím v rámci parkovacích stání. Pokud se na mlatové cestě tvoří bahno, je špatně provedená, doporučujeme úpravu.
  • z ulice Na Škváráku udělat pěší zónu a umístit zábrany pro vjezd autům
    • Ulice Na Škváráku je navržena jako pěší zóna. Ulici navrhujeme bez zábran proti vjezdu. Dle zkušební uzavírky je však esteticky vhodné zábrany (např. sloupky) přidat později. Důležité je však dbát na bezpečnost cyklistů a také sáňkařů v zimním období. Doplněno do textové části.
  • pěší trasa v ulici Dr. Ed. Beneše na straně proti poliklinice je především v ranním hodinách ve všední dny vytížena žáky. Obavy z toho, že nebudou používat nově plánované vybočení trasy k nově navrženému přechodu až za zastávku autobusu. Většinou teď chodí přímo rovně z kopce dolů a kolem policejní stanice a dále směr náměstí. 
    • Křižovatka u polikliniky není součástí řešeného území. Městu byla předána tato informace návrhu od obyvatel. Vhodné bude řešit křižovatku před poliklinikou zároveň s projektem parkoviště.
    • Jistě je pravda o velkém provozu a ruchu v ranní špičce kolem polikliniky a směrem k ZŠ. Ačkoliv v projektu předprostoru divadla nejsou kresleny přechody pro chodce na této křižovatce, pěší prostupnost území je zachována a její stav zlepšen a to zejména podél ulice Dr. E. Beneše směrem k ZŠ, kde je doplněn chodník. Přechody by mohly být po konzultaci s dopravním inženýrem a dopravním inspektorátem navrženy v další fázi projektové dokumentace. Budou muset být ověřeny rozhledové poměry. 

Byl zaznamenán návrh, aby místo navrženého nového bytového domu přiléhajícího ke stávajícím bytovým domům č.p. 810-808 nebylo zastavěno a místo toho využito jako prostor pro setkávání, umístit sem lavičky, zrekonstruovat zastávku, umístit pergolu apod.

  • Navržená zástavba je výhledovou situací do budoucna, kde je počítáno se zástavbou na plochách kolem stávajícího kruhového objezdu. Bude zde vytvořeno nové náměstí.
  • Ve fázi, kdy k přístavbě nedojde navrhujeme zastávku zrekonstruovat a umístit lavičky. Doplněno do textové části.

Opakovaně zazněl podnět, aby se nepoužily k povrchové úpravě cest a silnic dlažební kostky kvůli tomu, že kloužou a časem se vymačkají. Také jimi prorůstá tráva, jejíž likvidace se řeší chemickými zásahy. Obyvatelé Jaroměře jsou prý na dlažební kostky alergičtí nejen z důvodu špatné zkušenosti s nimi (například nové chodníky před gymnáziem nebo přechod z vlakového na autobusové nádraží), ale také proto, že Josefovu dominují žulové dlažební kostky.

  • Co se týká povrchů. Vypadávání dlažebních kostek souvisí také s kvalitou realizace. Jinak použití konkrétního materiálů je třeba zvážit na konkrétním místě a funkci, je třeba zvážit i možnost vsakování  dešťové vody, charakter místa atd. 
  • Materiálové řešení dlažeb je přesněji prezentováno ve studii předprostoru divadla a parkoviště. V revitalizace sídliště bude materiálové řešení upřesněno v další fázi. Divadlo je významná městská budova a použití dlažby by mělo podpořit její reprezentativní charakter. V případě zatravňovací dlažby lze navrhnout i travní směs nízkého vzrůstu. Předprostor divadla je na rovině oproti jiným cestám ve svahu. Uklouznout se dá však i na asfaltu. Před samotným divadlem je kvůli podpatkům navržena dlažba velkoformátová.

Cílem územní studie je definovat vymezení stávajících a navrhovaných veřejných prostranství jako ucelené urbanistické kostry sídliště a města Jaroměře, navrhnout základní koncepci veřejných prostranství navázaných na komunikační síť a strukturu města, která vymezí veřejná prostranství a odpovídající veřejnou dopravní a technickou infrastrukturu pro zvýšení urbanistického a architektonického standardu s ohledem na hospodárné využívání území s cílem dosažení obecně prospěšného souladu veřejných a soukromých zájmů na rozvoji území. 

Neméně důležitým cílem je získat podklad pro koordinované rozhodování při úpravách a návrhu nových veřejných prostranství a sjednotit dílčí koncepce a pravidla uplatňovaná pro veřejné prostory. Územní studie veřejného prostranství bude sloužit prioritně k podrobnému prověření optimálního řešení veřejných prostranství a prezentovat koncepci veřejných prostranství jako přehledný dokument pro občany města a jako podklad pro rozhodování v území. Účelem je zpracování územní studie veřejných prostranství sídliště Na Obci a na nábřeží 17. listopadu, která by měla být základním a uceleným materiálem a měla by řešit především prostorové uspořádání a funkční členění veřejných prostranství, koncepci dopravního napojení včetně dopravy v klidu ve vazbě na jednotlivá veřejná prostranství, koncepční údržbu zeleně, standard povrchů a mobiliáře, sjednocení pravidel pro umisťování prvků ve veřejném prostoru.

území s potenciálem rozvoje

Širší vztahy

Napojení řešené lokality na okolí z hlediska širších vazeb je důležitým momentem studie. Na jih od řešeného území je ve vzdálenosti 2-2,5 km vlakové nádraží, které zajišťuje dopravní spojení s Hradcem Králové. Na nádraží je nově postavená cyklověž pro parkování jízdních kol. Jinak ve městě cykloinfrastruktura chybí. Směrem na jih od řešeného území je také gymnázium a sportoviště. Na severozápad je třeba podpořit bezpečné propojení s vlakovou zastávkou osobních vlaků. Na východ od řešeného území jsou budovy škol a poliklinika, ke kterým se dá dojít skrz Masarykovy sady. Pro procházkové a výletní směry pěších i cykloturistů je důležitá zejména řeka Labe a její nábřeží. Řešená lokalita by měla být dobře napojena východně, kde dále navazují i cyklostezky. Cesta podél nábřeží však není ve všech částech spojitá. Severně od řešeného území je lokalita meandru Labe a ramene Starého Labe, které mají rovněž vycházkový potenciál.

V řešeném území i jeho blízkém okolí se nachází několik ploch s potenciálem rozvoje. Doporučujeme provádět stavební zásahy v území tak, aby v budoucnu umožnily dobrou návaznost na plochy rozvoje vhodně začleněné do struktury města. Na sever od řešeného území navrhujeme dostavět volná prostranství kolem ulic Husova, Na Kameni, Tyršův most a Národní a změnit kruhový objezd na klasickou křižovatku. Na jih od řešeného území mají potenciál přestavby pozemky mezi ulicemi Na Škváráku a Lužická. Blíže řešenému území a s jednoduššími podmínkami pro novou výstavbu jsou proluky u ulice Husova a ulice Na Obci. Obě tyto lokality navrhujeme dostavět bytovými domy se službami v parteru o 5 nadzemních podlažích (u ulice Husova) a max. 4 nadzemních podlažích (u ulice Na Obci). Nově navržená zástavba v ulici Husova vedle domu č. p. 105, který je nemovitou kulturní památkou, bude vyžadovat závazné stanovisko podle památkového zákona.

Navržená zástavba je výhledovou situací do budoucna, kde je počítáno se zástavbou na plochách kolem stávajícího kruhového objezdu. Bude zde vytvořeno nové náměstí.

S automobilovou dopravou v řešeném území velmi úzce souvisí plán celostátního významu na dokončení dálnice směrem na Trutnov a městského obchvatu směrem na Českou Skalici v letech 2024- 2025. Tyto silnice pravděpodobně významně pomohou zmenšení provozu na Husově ulici a tudíž i významné snížení intenzity provozu v řešené obytné lokalitě.

schéma konceptu v širších vztazích

Koncept

Hlavní myšlenkou návrhu je vytvoření klidné obytné lokality se zklidněnými ulicemi s prostorem pro chodce a cyklisty a s parkovými úpravami zelených ploch kolem domů a v jejich vnitroblocích.

Základní principy návrhu 

1/ omezit průjezdnou dopravu a zklidnit dopravu obslužnou

2/ vytvořit bezpečná a pohodlná pěší propojení

3/ vytvořit nové lokální centrum jako místo setkávání

4/ popořit klidné zelené plochy kolem domů s návrhem prvků pro různé pobytové aktivity různých věkových kategorií 

Urbanismus

Návrh hierarchizace veřejných prostranství (polosoukromé, poloveřejné plochy)

Kromě oplocené zahrady mateřské školy a dvoru základní školy jsou všechny venkovní plochy veřejně přístupné. V návrhu prostoru kolem stávajících bytových domů ponecháváme vše veřejně přístupné, avšak předzahrádky před bytovými domy a blízké okolí bytových domů směrem ke klidnějším zeleným plochám svým charakterem by mělo připomínat spíše prostory poloveřejné. O navržené komunitní zahrady se po dohodě s městem mohou starat i obyvatelé domů. V blízkých prostorách kolem bytových domů budou umístěné lavičky a drobné herní prvky, které budou využívat pravděpodobně nejčastěji obyvatelé sídliště. Okolí nově navržených bytových domů může být i polosoukromé v podobě oplocených zahrad.

Návrh centrálních oblastí sídliště (lokální centrum s vybaveností)

vizualizace náměstíčka - pohled od obchodu Labe k nově navržené kavárně

vizualizace náměstíčka - předprostor nově navržené průchozí kavárny

vizualizace ulice - rozšířená ulice Na Obci s křížkem čtyřmi lipami

náměstí a parky

Ačkoliv se nachází na sídlišti dostatečná občanská vybavenost, není zde v současnosti místo, které bychom mohli nazvat lokálním centrem pro obyvatele sídliště, místo, kde se místní budou potkávat a trávit zde čas, místo, které dodá lokalitě identitu. Takové lokální centrum navrhujeme vytvořit před stávajícím obchodním domem Labe směrem ke knihovně. Místo se nachází v centru sídliště a na křižovatce několika cest, zejména pěších propojení.

Nové lokální centrum nebude konkurovat hlavnímu náměstí, naopak je navrženo tak, aby zapadlo do rytmu veřejných prostranství města.

propojení lokálního centra s Masarykovými sady

Navrhujeme odstranit stávající kruhový objezd a vytvořit zde křižovatku ve tvaru T a zároveň rozšířit prostor pro pěší. V návrhu je důležité podpořit pěší návaznost a prostupnost z lokálního centra a tudíž i z navazujících částí sídliště do parku. Mezi stávajícím obchodem Labe a parkem Masarykovy sady navrhujeme umístit drobné občerstvení nebo kavárnu, která by se stala jedním ze vstupních bodů do parku. Kavárna by oživila nejen lokalitu sídliště, ale i blízkou knihovnu a dětské hřiště. Součástí nového objektu by mohlo být také veřejné WC pro celý blízký park. Kavárna může fungovat jako dočasná stavba. Místo má potenciál pro umístění i větší městské vybavenosti. Objekt s kavárnou a veřejným WC je třeba navrhnout průchozí, aby bylo nové lokální centrum dostatečně propojené s parkem. V předprostoru kavárny navrhujeme vysadit čtyři stromy většího vzrůstu a kromě laviček zde doplnit i drobný vodní prvek, případně pítko.

lokální centrum a navazující cesty

I prostor před obchodním domem může být oživen. Zde navrhujeme vysadit bosket v mlatu a umístit zde také lavičky k posezení. Zároveň je před obchodem dostatek místa na drobné sezónní stánky.

Prostor lokálního centra navrhujeme zejména pro pěší. Parkování před obchodním domem navrhujeme přesunout zejména kolem obsluhujících komunikací. Před obchodem i před kavárnou navrhujeme vysadit nové stromy, doplnit posezení a drobný vodní prvek. Povrch nového lokálního centra navrhujeme sjednotit dlažbou, pod stromy v rastru je navržena mlatová plocha.

Lokální centrum je nejen křižovatka cest, ale také nástupním místem MHD. Jsou zde umístěny autobusové zastávky. Kromě pěších cest tudy prochází i navrhovaná cyklostezka. V dalších stupních dokumentace je třeba v detailu dlažeb vyřešit její návaznosti přes náměstí.

Lokální centrum plynule navazuje jižně podél ulice Na Obci na další významnější veřejné prostory až k restauraci. Nově postavené budovy by měly mít v parteru služby. Zároveň jsou u ulice Na Obci čtyři památné lípy a křížek, které také dodají místu charakter. Vzhledem k nově navrženému profilu vozovky s oboustranným parkováním navrhujeme nově vysazené lípy a křížek mírně posunout západně. Posun může být zrealizován až po tom, co lípy dožijí. Nyní jsou ve špatném stavu.

S úpravami veřejného prostoru náměstí souvisí i samotná budova obchodního domu Labe, jejíž fasádu doporučujeme také upravit.

inspirace - posezení pod stromy

inspirace - bosket

inspirace - vodní prvek

inspirace - altán / kavárna jako místo k setkávání

inspirace - kavárna spojená s knihovnou s místem pro venkovní akce

inspirace - veřejné WC

inspirace - úprava fasády obchodu

inspirace - fasáda se strukturovanou omítkou

inspirace - fasáda s dřevěnou laťovou omítkou

výřez situace v okolí lokálního centra

Návrh klidových zón (maminky s dětmi, senioři)

vizualizace vnitrobloku - cyklostezka, dětské hřiště a altán

vizualizace vnitrobloku - cyklostezka, dětské hřiště a altán

vizualizace vnitrobloku - cyklostezka a předprostor MŠ s altánem

vizualizace vnitrobloku - cyklostezka a předprostor MŠ s altánem

vizualizace vnitrobloku - předprostor MŠ s altánem

Klidné zelené vnitrobloky bez aut by se měly stát oázou pro pobyt, hru a setkávání.

Hřiště pro malé děti jsou umístěny zejména v těchto vnitroblocích. Největší dětské hřiště je navrženo v jižním vnitrobloku. Hřiště obsahuje také dráhu pro odrážedla. Toto hřiště může být oploceno po celém obvodu poloviny vnitrobloku nízkým esteticky vhodným plotem, který zabrání přístupu psů na dětské hřiště. Blízko hřiště je umístěn i altán, který může sloužit pro setkávání různých generací. V severní části sídliště jsou umístěny drobné herní prvky pro malé děti na dohled od každého panelového domu. V této části sídliště je hlavním dějištěm a místem pro posezení předprostor mateřské školy, kde se děti mohou při cestě z mateřské i základní školy zastavit. Místo může být oživeno např. i venkovní výstavou výtvorů dětí. I zde jsou navrženy herní prvky, prvky pro posezení a altán.

Místa pro posezení navrhujeme zejména na křižovatkách pěších cest pod stromy většího vzrůstu. Lavičky budou doplněny v lokálním centru, u hřišť, u veřejné vybavenosti a podél hlavních pěších cest. 

inspirace - altán

inspirace - altán

inspirace - místo k posezení

inspirace - místo k posezení

inspirace - místo k posezení

inspirace - posezení

inspirace - hřiště pro malé děti

inspirace - hřiště pro malé děti

inspirace - trasa pro odrážedla

inspirace - hřiště pro malé děti

inspirace - hřiště pro malé děti

inspirace - modelace terénu

Návrh zón pro aktivní odpočinek (dětská a juniorská hřiště, psí louky)

Dětské hřiště u knihovny navrhujeme proměnit v hřiště pro větší děti se složitějšími prolézačkami. Změnu navrhujeme zejména z důvodu bezpečnosti, tedy přemístění hřišť pro nejmenší dále od dopravy do vnitrobloků. Toto hřiště u knihovny bude také dobře fungovat v návaznosti na kavárnu. Hřiště by nemělo být oplocené.

Pro pestřejší škálu aktivit navrhujeme v severní části sídliště v blízkosti výměníkové stanice umístit pingpongové stoly.  Zároveň navrhujeme na střechu výměníkové stanice umístit několik workoutových prvků, jejichž umístění zajistí větší intimitu při cvičení. Schody na střechu a zpřístupněná střecha mohou umožnit výhled na hřiště a park. U základní školy se nyní nachází venkovní víceúčelové hřiště. Navrhujeme po domluvě s vedením základní školy toto hřiště v době mimo vyučování otevřít i pro veřejnost. Pokud by to nebylo možné, doporučujeme umístit další menší streetballové hřiště pro veřejnost v blízkosti výměníkové stanice (místo pingpongových stolů). V případě rekonstrukce plaveckého areálu navrhujeme vyčlenit část plochy na workoutové prvky při cestě na Škváráku ke sportovnímu areálu.

V parku severně od mateřské školy a východně od výměníkové stanice navrhujeme ponechat volnou louku pro hry, např. s míčem.

V ploše sídliště jsou nyní navrženy dvě komunitní zahrady. Jedna blíže škole a školce a druhá na pozemku loutkového divadla. Obě zahrady by byly odděleny plotem a měly by svůj provozní řád. Je předpoklad, že zahrada blíže ke škole a školce by mohla být využívána také žáky. Zahrady slouží k pěstování květin, ovoce, zeleniny, ale také ke komunitnímu setkávání. Místa byla vybrána vzhledem k blízkosti instituce (základní škola, loutkové divadlo), které by se také mohly podílet na provozu komunitní zahrady. Místa jsou pouze doporučující a jejich realizace závisí především na zájmu obyvatel. Z dotazníkového průzkumu u obyvatel vyplýval poměrně velký zájem, avšak v diskuzích s obyvateli zazněly i pochybnosti.

Zároveň by součástí komunitní zahrady u loutkového divadla mohlo být i pronajímatelné místo s altánem a ohništěm, kde by mělo toto piknikové místo i svého správce.

Veřejně přístupná psí hřiště, grilovací a pikniková místa doporučujeme umístit v parku Masarykovy sady v jeho východní části, aby jejich užívání nerušilo obyvatele sídliště. A zároveň budou tyto místa dostupná i pro další obyvatele Jaroměře.

inspirace - hřiště pro větší děti

inspirace - hřiště pro větší děti

inspirace - hřiště pro větší děti

inspirace - hřiště pro streetball

inspirace - pingpongové stoly

inspirace - pingpongové stoly

inspirace - komunitní zahrada

inspirace - komunitní zahrada

inspirace - komunitní zahrada

Návrh osvětlení a dalšího mobiliáře včetně míst pro komunální odpad

Na sídlišti navrhujeme sjednotit lampy veřejného osvětlení. Při rekonstrukcích ulic budou znovu položeny rozvody veřejného osvětlené. Pouliční lampy navrhujeme umístit podél všech ulic na sídlišti. Svítidla by neměla být rušivá pro bytové domy. Důležité je osvětlení zejména přechodových míst a křižovatek. Zároveň navrhujeme umístit nízké parkové lampy podél páteřní pěší trasy a cyklostezky, která vede skrz sídliště. Doporučujeme i sváteční nasvícení fasád významnějších budov, tj. knihovny a základní umělecké školy, které však nemusí svítit celou noc, ale pouze večer. Sloupy lamp by z důvodů údržby chodníků neměly zasahovat do čisté průchozí šířky chodníků, která je 1,5 m.

Mimo řešené území doporučujeme zvážit umístění jemného parkového osvětlení do těchto míst: ke knihovně zezadu, podél řeky, do parku. V parku by měly být nasvětleny pouze základní hlavní pěší trasy.

Dle požadavků odboru životního prostředí města Jaroměř budou v následující fázi projektové dokumentace řešeny tyto podmínky: Stávající a nové venkovní osvětlení provést dle „Jednoduché osvětlovací příručky – Doporučené pro šetrné moderní osvětlení, MŽP, 2021“, tzn. výšku sloupů veřejného osvětlení snížit a u nově připravovaných stanovit na 4,5 m, v opodstatněných případech mohou být vyšší; u všech svítidel použít světelné zdroje, které nevyzařují více než 10 % energie ve vlnových délkách < 500 nm (pokud tento parametr není známý, použijí se světelné zdroje s náhradní teplotou chromatičnosti nejvýše 2700 K (CCT ≤ 2700 K; optimum je 1000 – 1800 K, tj. žlutá barva světla jako u hořící svíčky nebo ohně či jako u východu nebo západu slunce); svítidla instalovat ve vodorovné poloze; použít svítidla vyzařující světlo v základní (vodorovné) poloze pouze do dolního poloprostoru (URL = 0%); průměrná udržovaná úroveň osvětlení pozemních komunikací nebude překračovat minimální hodnoty stanovené příslušnou normou o více než 30 %; svítidla vybavit stmívacími senzory a režimem postupného stmívání v nočních hodinách; nová svítidla neumísťovat do parku a v blízkosti dřevin; pokud je skutečně potřeba mít umělé osvětlení 1) sviťte účelně – jen tam, kam je potřeba, 2) sviťte jen tehdy, kdy je potřeba a 3) sviťte jen tak silně, jak je potřeba.

V současné době není na sídlišti mnoho mobiliáře. Navrhujeme umístit lavičky zejména do klidných zelených ploch. Na některých místech budou lavičky doplněny i o stoly. Nejvíce laviček je navrženo v prostoru lokálního náměstíčka před obchodem Labe a u kavárny, dále v blízkosti hřišť a podél hlavních pěších tras. Na nábřeží řeky Labe navrhujeme doplnit také lavičky a pouze lokálně schody k řece. Posezení a větší prvky v kontaktu s řekou by se mělo odehrávat blíže Masarykovým sadům a historickému centru města. Lavičky kolem bytových domů navrhujeme pouze v menším množství a to přemístitelné, aby si je obyvatelé mohli dát, kam chtějí.

Stojany na kola navrhujeme umístit k obchodu Labe, k nové kavárně, k mateřské a základní škole, k základní umělecké škole a ke knihovně. Před bytovými domy postačí vždy jeden stojan vhodný třeba pro návštěvy.

inspirace - lavičky

inspirace - stojany na kola

inspirace - odpadkové koše

Místa pro komunální odpad navrhujeme umístit ke každému bytovému domu a to jak na směsný tak na tříděný odpad. U těchto popelnic se předpokládá možnost přemístění na kolečkách. Kontejnery na méně běžný odpad, které nemají kolečka, budou umístěny u výměníkové stanice a trafostanice v blízkostí komunikace a možného příjezdu popelářského vozidla. Kontejnery navrhujeme umístit do esteticky vhodných zákrytů.

Běžné odpadkové koše navrhujeme primárně také jako soubor košů zahrnující i tříděné odpady. Odpadkové koše by měly být umístěny v blízkosti hlavních veřejných prostranství, kde se předpokládá větší intenzita pohybu lidí, tedy na náměstíčku, v parku a u dětských hřišť. Zároveň nedoporučujeme odpadkové koše umisťovat v přímém kontaktu s lavičkami z důvodu nežádoucího zápachu při posezení.

Nepoužívané klepáče a sušáky navrhujeme odstranit, jak vyplývá z průzkumu u obyvatel sídliště. Jejich náhradu je třeba řešit s konkrétními obyvateli jednotlivých domů, jelikož se objevil i názor na jejich zachování a používání.

inspirace - zákryty pro kontejnery na odpad

Historický odkaz místa

Ačkoliv stávající zástavba již zcela skryla některé historické aspekty místa, navrhujeme je zde alespoň drobnými prvky připomenout. Dle map stabilního katastru bývala v ulic Na Obci náves. Bývalá náves je zohledněna v návrhu rozšířením ulice a vytvoření veřejného prostranství s křížem a lipami. Rovněž se v návrhu promítá historický odkaz na rybník, který blízko návsi býval. U řeky stával mlýn a v místech, kde jsou nyní bytové domy, protékal náhon. V prostoru za výměníkem před bytovým domem č.p.  806 býval pivovar,  u návsi býval klášter. Tyto historické prvky navrhujeme promítnout alespoň drobnými naučnými informacemi např. stopou v dlažbě, či informacemi na zdi apod.

inspirace - vyznačení historie přímo na terénu

inspirace - mapa

inspirace - infotabule

Ve spolupráci s dopravou a zelení návrh obnovy a přeložení sítí technické infrastruktury

Územím prochází sítě jednotné kanalizace, vodovodu, teplovodu, elektrického vedení, sdělovacích kabelů, plynovodu a sítí veřejného osvětlení. Při rekonstrukcích ulic navrhujeme prověřit životnost stávajících sítí a zrekonstruovat je také. Do všech ulic navrhujeme v rámci parkovacích stání výsadbu nových stromů. I z tohoto důvodu budou nutné přeložky sítí technické infrastruktury a to zejména na ulicích nábřeží 17. listopadu, Vojtěch Probošta, Na Obci a Albieriho.

Všechny sítě bude v další fázi projektové dokumentace nutné vytyčit a naprojektované přeložky předložit správcům sítí ke schválení. Všechny navrhované stromy musí respektovat ochranná pásma sítí. V případě blízkosti sítí a kořenového prostoru stromů budou použita adekvátní opatření, např. ochrana proti prorůstání kořenů.

Vodovod a kanalizace ve výše uvedených sídlištích byly vybudovány v roce jejich vzniku, tedy nábřeží v r. 1970 a Na Obci v r. 1982. Jsou tedy na cca polovině své životnosti. Jiná je situace v ul. Na Obci, Albieriho, tam je vedení starší. Kanalizace je v podkladových materiálech zaměřena, vodovod je zakreslen přibližně. Pro potřeby projektové dokumentace ho tedy bude nutno zaměřit. Navržené přeložky a případné výměny potrubí budou řešeny následně při zpracování projektové dokumentace po jednotlivých etapách. Budou zachována ochranná pásma dle zákona 274/2001 Sb. V ochranném pásmu mohou být vysázeny pouze mělce kořenící keře, které půjde v případě nutného zásahu snadno odstranit. Veškeré ovládací prvky vodovodu (zemní soupravy šoupátek, přípojek, hydranty) budou stále volně přístupné, nebude na nich umístěno parkovací stání apod. Kanalizační šachty musí zůstat přístupné pro kanalizační techniku (čistící tlakový vůz, váha 30t, výška 3,7m).

V případě řešení přeložek u metalických kabelů a optických kabelů, je nutno uzavřít smlouvu o provedení přeložky SEK s vlastníkem SEK. SEK je nutno v místech křížení s novými komunikacemi, zpevněnými plochami, vjezdy na pozemek, parkovacím stáním, autobusovým zálivem, oplocením s podezdívkou apod. uložit do chráničky s přesahem na každou stranu 0,5 m při dodržení prost. normy ČSN 73 6005. SEK nesmí být uložena pod stavbou pevně spojenou se zemí, dále nesmí být uložena podélně v pojízdné komunikaci. V místech spojek a odbočení kabelové trasy není vhodné zřizovat souvislé pojízdné plochy. Nad kabelovou trasou není možné ukládat podélně obrubníky, ani jejich betonový základ. Zpevněné povrchy nad kabelovou trasou by měly být rozebíratelné.

V zájmovém území se nyní nenachází sítě společnosti T-mobile, avšak společnost plánuje/projednává rozšíření optické infrastruktury. Je nutné stavby v zájmovém území koordinovat a současně společnost T-mobile požaduje, aby příslušnému stavebnímu úřadu byl pro účely odsouhlasení stavebního záměru doložen doklad prokazující dohodu o koordinaci obou staveb dle vyjádření.

Před výstavbou VO a SO, požaduje správce VO a provozovatel:

  • Doložit světelný výpočet navrženého VO + SO
  • Nové stožáry osadit v místě vetknutí ochrannou manžetou
  • Každý stožár propojit se zemnící soustavou FeZn pr. 10, zemními svorkami
  • V místech vjezdů a přejezdů musí být kabely veřejného osvětlení uloženy do obetonovaných chrániček DN 110mm s krytím 1m.
  • Kabely osadit směrovými štítky
  • V každém případě je nutné před zahájením prací požádat správce VO o vytyčení podzemního zařízení a koordinaci při manipulaci na soustavě VO.
  • Po ukončení stavby předá zhotovitel správci předávací protokol o realizovaném VO, včetně skutečného provedení stavby, výchozí revize a geodetického zaměření, tento protokol bude potvrzený a podepsaný odpovědnými zástupci zhotovitel, města/obce a správce VO

Teplovodní rozvody v této lokalitě vlastní město. Rekonstrukce potrubních rozvodů byla provedena v r. 2000. Výměníková stanice – vlastní město, Energetika má objekt v nájmu. Energetika potřebuje využívat celý prostor (ne víc, ne míň). Za energetiku je možná dostavba, přestavba apod., ale záleží na tom, jak se k tomu postaví město. V případě úprav okolí výměníkové stanice doporučujeme průzkum využitelnosti celého objektu a případné úpravy vedoucí ke zmenšení či jinému využití výměníku.

Stanoviska správců technické infrastruktury jsou přiložena v dokladové části P3 dokumentace. V další fázi projektové dokumentace je nutné postupovat dle těchto stanovisek. Podmínky správců sítí jsou závazné.

Doprava

Návrh uličních prostranství a jejich hierarchizace

síť ulic souvisejících s řešenou lokalitou

V souvislostí se zklidněním dopravy na Husově ulici po výstavbě obchvatu a dálnice kolem Jaroměře navrhujeme všechny uliční prostranství na sídlišti zklidnit na obytnou zónu. Ulicí Na Obci a Albieriho projíždí autobus, což v návrhu zanecháváme. Tyto dvě ulice jsou ulicemi hlavními obsluhujícími tuto lokalitu, ale také propojující polikliniku s ulicí Husovou. Šířku vozovky těchto ulic navrhujeme 7 m. Na všech ulicích v řešeném území navrhujeme několik nových míst pro přecházení. Na místech pro přecházení, na křižovatkách a u vjezdů k bytovým domům navrhujeme zvýšené prahy. Tyto zvýšené prahy jsou jedním ze zpomalovacích prvků. Šířku vozovek ulic Karla Lánského, Vojtěcha Probošta, nábřeží 17. listopadu a Knappova navrhujeme 5,5 m. Pro navrhovanou obytnou zónu je šíře komunikace 5,5 m dostatečná. V další fázi projektové dokumentace je třeba ověřit  šířku jednotlivých kolmých parkovacích stání, která může být navržena větší než standardních 2,5 m. Na ulici Knappova je počítáno i s průjezdem autobusu a zastavením u školy pro děti ze základní školy. Ulici Knappova vzhledem k organizaci ostatních ulic na sídlišti a obsluze celé lokality navrhujeme v celé své délce obousměrnou. Návrh obousměrnosti na křižovatce ulice Knappova a Husova bude prověřen až při reálném provozu na Husově ulici po dobudování obchvatu a dálnice kolem Jaroměře. Jako dočasné řešení může být obousměrnost Knappovy ulice od obchodního domu Labe až po vjezd k mateřské škole. Vjezd do ulice Karla Lánského u divadla navrhujeme sjednotit dlážděným povrchem až ke koupališti z důvodu preference průjezdných vozidel po ulici Albieriho. Vjezdy k bytovým domům v severní části území navrhujeme v režimu obytné zóny se smíšeným provozem chodců a automobilů. Ulici Na Škváráku navrhujeme ponechat pouze pro pěší a cyklisty. Ulici navrhujeme bez zábran proti vjezdu. Dle zkušební uzavírky je však esteticky vhodné zábrany (např. sloupky) přidat později. Důležité je však dbát na bezpečnost cyklistů a také sáňkařů v zimním období.

Zároveň každý bytový dům o výšce větší než čtyři nadzemní podlaží má zajištěnou nástupní plochu pro hasiče v případě požáru o šířce min. 3,5 m.

Na křižovatkách a přechodových místech byly ověřeny rozhledové poměry pro případ obytné zóny. Stromy vysazované v blízkosti křižovatek a parkovacích stání budou mít korunu nasazenou dostatečně vysoko, aby byla dodržena podchozí a podjízdná výška a aby koruny nebránily rozhledům. Doporučená výška kmene je minimálně 4,2 m, aby byl umožněn plynulý průjezd hasičského vozidla.

Veškeré zpevněné plochy budou spádovány v příčném sklonu 0,5-2%.

V další fázi dokumentace bude zohledněna Vyhláška č. 398/2009 Sb. (Vyhláška o obecných technických požadavcích zabezpečujících bezbariérové užívání staveb) a také bude řešeno výškové oddělení jednotlivých ploch, kde v obytné zóně by mělo být vše v jedné úrovni. Bude však záležet na každém konkrétním místě, zda bude jednoúrovňové řešení vhodné či nikoliv.

Materiálové řešení komunikací bude podrobněji řešeno v dalších stupních dokumentace, avšak pro samotný návrh je velmi důležité. Obecně navrhujeme:

  • vozovka – asfalt
  • přejezdové prahy – pojízdná dlažba
  • parkovací stání – drenážní betonová dlažba
  • chodníky – betonová dlažba (náměstí – větší formáty, chodníky – menší formáty)
  • hlavní pěší cesta a cyklotrasa středem sídliště – probarvený beton/ asfalt
  • vedlejší pěší cesty parkem – mlat

inspirace - velkoformátová betonová dlažba

inspirace - dlážděný přejezdový práh

inspirace - jednoduchá betonová dlažba na chodníky

inspirace - probarvený asfalt

inspirace - menší mlatová cesta v parku

inspirace - drenážní betonová dlažba pro parkovací stání

řez AA, ulice Albieriho

řez BB, ulice Knappova

řez CC, přístup k domům na nábřeží 17. listopadu

řez DD, náměstí před obchodem Labe

oboustranné parkování na nábřeží 17. listopadu

Zhodnocení potřeby parkovacích stání – jejich prolnutí se zelení a odvodnění

Dle průzkumů u obyvatel a při pozorování v hodinách dopravní špičky je na sídlišti nedostatek parkovacích míst. Pokud však nechceme mít ze všech veřejných prostorů pouze parkoviště, je obtížné navrhnout požadovaný počet parkovacích míst dle počtu bytů v lokalitě. I tak počet parkovacích stání na sídliště hodně navyšujeme. Zároveň bylo zjištěno, že obyvatelé chtějí parkovat co nejblíže k domu. Proto i večer bývají vzdálenější parkovací stání (např. u divadla) nezaplněná. Postavit zde parkovací dům z důvodu větší vzdálenosti od bytových domů nedává příliš velký smysl. V návrhu je snaha o rovnoměrné rozprostření parkovacích stání kolem všech ulic u bytových domů. V návrhu uplatňujeme princip umístění parkovacích stání podél všech ulic z obou stran. Navrhujeme zejména kolmá parkovací stání. 

nová ulice u loutkového divadla

Navrhujeme odstranit parkoviště mezi bytovými domy severně od mateřské školy a také parkoviště v blízkosti křižovatky Karla Lánského a ulice Na Obci. Vyčištěním prostorů mezi bytovými domy od parkovišť nám vzniknou klidné zelené vnitrobloky pouze pro pěší, což považujeme za velkou hodnotu.

V severní části sídliště je nyní 111 vyznačených parkovacích stání. Dle počtu bytů by zde mělo být ideálně 206 parkovacích stání pro obyvatele bytových domů. Naším návrhem zvyšujeme počet parkovacích stání na 180. V jižní části sídliště je nyní 148 vyznačených parkovacích stání. Dle počtu bytů by zde mělo být ideálně 220 parkovacích stání pro obyvatele bytových domů. Naším návrhem zvyšujeme počet parkovacích stání na 203. Zároveň vyžaduje území také potřebu parkovacích stání pro vybavenost. V severní části území u ulice Knappova navrhujeme 25 parkovacích stání vyhrazených pro krátkodobé zastavení rodičů dovážejících děti do mateřské nebo základní školy. Tato parkovací stání budou obsazena zejména v ranní špičce. Přes den pak mohou sloužit jako parkovací stání pro obchod.

inspirace - betonová drenážní dlažba

V jižní části území navrhujeme 6 parkovacích stání pro ZUŠ a další parkovací stání pro obchody a služby, koupaliště a divadlo. Celkem navrhujeme v území 518 parkovacích stání.

Nově navržené domy by měly mít parkovací stání řešená na svém pozemku, ideálně v rámci objektu jako podzemní parkovací stání.

Parkovací stání na hranici parku Masarykovy sady severně od ulice Albieriho jsou pouze možným doplněním ostatních navržených parkovacích stání. Proto jejich vybudování doporučujeme až v pozdějších fázích, kdy bude lépe zhodnocena jejich potřeba.

Mezi parkovací stání navrhujeme alespoň jednostranně, pokud ulice nepřiléhá k parku, vysadit stromořadí. Stromy dodají ulici obytný charakter, rozčlení řadu aut a dodají stín jak chodům tak parkujícím vozidlům.

Odvodnění parkovacích stání navrhujeme skrz spáry a dlažbu z voděpropustného betonu přímo do podloží. Komunikace navrhujeme z důvodu znečištění spádovat  do kanalizace.

Úprava pěších cest dle skutečných pěších tahů a jejich hierarchizace

hlavní pěší propojení

Vzhledem k četné občanské vybavenosti na sídlišti a v jeho blízkém okolí je návrh pěších tras velmi důležitý. Na frekventovaných místech doplňujeme místa pro přecházení. Jedná se zejména o přechody u nového náměstí v centru lokality, přechod před knihovnou, před ZUŠ a také přes ulici Karla Lánského v návaznosti na ulici Na Škváráku.

Jeden z nejdůležitějších směrů nejen v rámci sídliště, ale i celé Jaroměře je severojižní směr. Ulice Na Škváráku propojuje řešené sídliště a centrum města se sportovním areálem, gymnáziem, vlakovým nádražím a dalšími částmi města Jaroměř. Proto tuto ulici navrhujeme ponechat pouze pro pěší a cyklisty. Na křižovatce ulice Na Škváráku a Karla Lánského se pěší směr dělí do třech důležitých směrů. Na západ doplňujeme chodník k základní umělecké škole. Na sever podporujeme směr do centra města dvěma místy k přecházení přes ulici Karla Lánského a Albieriho. Třetí směr z ulice Na Škváráku vede středem sídliště. Zde skrz vnitrobloky navrhujeme hlavní pěší trasu a cyklostezku. Cesta je bezpečnou a příjemnou variantou pro pěší a cyklisty, kteří chtějí na jih na již zmíněné sportoviště, gymnázium, vlak atd. nebo na sever k možným vycházkám podél Labe, k supermarketům nebo na vlakovou zastávku, v budoucnu i do nové části s novým náměstím. V jižní části kopíruje cesta stávající cestu vnitroblokem. V severní části je vedena nově. Mezi mateřskou školou a domem č. p. 620 a 621 je vedena přes soukromé pozemky. Je třeba jednat s majiteli. Hlavní pěší cesta a cyklostezka skrz sídliště má šířku 3,5 m.

ulice Na Škváráku pouze pro pěší a cyklisty

Vzniklá cesta nám dává tři možnosti severojižní trasy městem, každé s jiným charakterem. První je Husova třída, ulice městského charakteru. Druhou je nově navržená cesta středem sídliště. A třetí možností je stávající cesta po nábřeží řeky Labe. Cestu na nábřeží navrhujeme v jednom místě zpřístupnit překonáním protipovodňové stěny valem nebo schody. Protipovodňová stěna u ulice nábřeží 17. listopadu zůstává zanechána ve stávající podobě, tak aby plnila svou funkci.

Dalším důležitým propojením pro pěší je návaznost lokálního centra, kudy prochází několika pěších tras,  na park Masarykovy sady. Přechodové místo je řešeno v celé šíři náměstí ve stejné úrovni.

hlavní pěší cesta a cyklotrasa středem sídliště

Vstup do základní školy, vstup do mateřské školy a cesta dětí ze školy do školní jídelny by měly být bezpečné a příjemné. Navrhujeme zprůchodnit pro veřejnost přístupovou cestu k mateřské škole a posunout tak oplocení mateřské školy. Do základní školy by bylo možné vstoupit novou brankou kolem altánu mezi hřištěm a budovou školy. Přes park severně od mateřské školy by bylo možné až ke knihovně, kde navrhujeme přechod na zvýšeném prahu, dále do Masarykových sadů. Vstupy do mateřské i základní školy by tedy byly nově z klidného parku bez aut. Bezpečná pěší cesta do základní školy i mateřské školy má také za cíl podpořit pěší docházku do školy na místo dopravy automobilové.

nový průchod mezi zahradou mateřské školy a bytovým domem č. p. 620 a 621

Síť hlavních pěších cest a chodníků doplňují vedlejší pěšiny, které vedou zejména k jednotlivým bytovým domům. Tyto cesty mají menší šířku 1,5 m a mohou být i mlatové.

Minimální čistá šířka všech navržených chodníků je 1,5 m.  Z důvodu bezpečné zimní údržby a předcházení poškození chodníků kořeny stromů v jejich těsné blízkosti by do prostoru chodníků neměly být umisťovány stromy, sloupy veřejného osvětlení a dopravní značky.

Bezbariérové úpravy

Všechny hlavní pěší komunikace a chodníky budou umožňovat bezbariérový pohyb. Nově navrhujeme bezbariérově upravit také vstup do mateřské školy. Při úpravách prostorů kolem obchodního domu je potřeba, aby vstup zůstal bezbariérový.

Mezi parkovacími stáními je vždy navržen dostatečný počet vyhrazených parkovacích stání pro lidi s omezenou schopností pohybu a orientace.

Napojení sídliště na zastávky MHD – bezpečnost

V ulici Na Obci jsou stávající autobusové zastávky MHD. Zastávky navrhujeme posunout blíže k lokálnímu centru, ke křižovatce pěších cest. Zároveň měníme jejich pozici tak, aby nebyly přímo pod okny bytových domů a aby lidé měli dostatečný prostor pro čekání.

V rámci širších vztahů navrhujeme přemístění autobusové zastávky Husova do ulice Husova v obou směrech. Toto přemístění je podmíněno úpravou ulice Husova, dotvořením nové zástavby s rozšířeným prostorem chodníku a všech souvisejících úprav včetně pěšího propojení od zastávky k nábřeží 17. listopadu.

Navržená zástavba je výhledovou situací do budoucna, kde je počítáno se zástavbou na plochách kolem stávajícího kruhového objezdu. Bude zde vytvořeno nové náměstí. V rámci dalších stupňů dokumentace okolí ulice Husova je třeba upřesnit nejvýhodnější umístění zastávek Husova. V rané fázi, kdy k přístavbě domu č. p. 810 nedojde, navrhujeme stávající zastávku zrekonstruovat a umístit lavičky.

Návrh cyklistické dopravy tam, kde sídlištěm prochází významné cyklostezky

Nyní sídlištěm neprochází žádné významné cyklostezky. Proto navrhujeme cyklodopravu podpořit. Středem sídliště vedeme novou cyklostezku, která může podpořit např. cyklistickou dopravu na vlak, kde je nově postavena cyklověž. Z hlediska širších vztahů navrhujeme i na okolních komunikacích cyklotrasy a cykloúpravy, zejména cyklopruh na ulici Husova.

Zeleň

Dendrologický průzkum stávající zeleně s návrhem její úpravy (stáří, kvalita, druhová vhodnost, vhodnost umístění)

Analýza stávajícího stavu zeleně ukázala, že zásadním problémem je fakt, že nejvíce zastoupenými dřevinami jsou druhy, které nemají předpoklad stát se kostrou stromového patra. Často se jedná o druhy, u kterých prakticky nelze zapěstovat podjízdná výška, dřeviny krátkověké, dřeviny ve špatném provozním stavu a se sníženou provozní bezpečností. Po tomto vyhodnocení bylo konstatováno, že necelých 60% veškerých dřevin na sídlišti nemá potenciál stát se kosterní dřevinou budoucího stromového patra, což je zásadním problémem, který musí nový návrh napravit. Dále je možné pozorovat, že dřeviny se na sídlišti nacházejí zejména ve dvou věkových kategoriích, a to dřeviny staré 70let a více a pak naopak mladé výsadby 20 a méně let po výsadbě. Zřetelně méně je výsadeb středně věkkých. Ty se pak nachází zejména ve vnitroblocích mezi domy. Výsadbu je třeba udržovat různověkkou, aby bylo možné provádět její průběžné obměňování.

Návrh opatření na stávající zeleni:

Prvním krokem by mělo být provedení plnohodnotného dendrologického průzkumu s návrhem opatření dle arboristických standardů SPPKA01-0012018 HODNOCENÍ STAVU STROMŮ u všech dřevin, které se na sídlišti nacházejí. Tento průzkum přesně stanoví zdravotní stav a provozní bezpečnost stávající zeleně a navrhne případná ošetření.

Obecně je ale možné konstatovat, že:

  • je třeba odstranit provozně nebezpečné dřeviny a dřeviny se sníženou provozní bezpečností – zde se jedná zejména o břízy (Betula pendula), jasany (Fraxinus excelsior) a částečně také o lípy (Tilia cordata + Tilia platyphyllos)
  • u hodnotných starých dřevin, zejména u lip (Tilia cordata + Tilia platyphyllos) je třeba důkladně posoudit zdravotní stav a navrhnout taková opatření, aby dřeviny mohly setrvat bezpečně na místě a byla prodloužena jejich životaschopnost na stanovišti
  • v rámci rekonstrukce komunikací bude u lip docházet k zásahu do kořenových zón – na tento zásah je možné dřeviny předem připravit (kořenové clony, půdní injektáž, makroinjektáž dřeviny atd.), dojde ke zlepšení jejich zdravotního stavu před realizací stavby, s tou se pak lépe vyrovnají – lípy jsou nejstarší dřeviny na sídlišti a je třeba jim věnovat náležitou péči
  • je třeba odstranit invazivní dřeviny – Acer negundo (javor jasanolistý)
  • jasany (Fraxinus excelsior), které dnes trpí nekrozou jasanu (Chalara fraxinea), budou postupně odumírat, a jak bude choroba postupovat, je třeba tyto jedince kácet. Není vhodné nyní v době silného ataku choroby tyto stromy nahrazovat znovu jasanem, jelikož chorobou trpí i nově vysazení mladí jedinci
  • při provádění staveb na sídlišti je nutné stávající dřeviny řádně chránit na staveništi
  • u mladých výsadeb je velice důležité provádět výchovné řezy a pravidelně zvyšovat podchozí a podjízdné výšky
  • druhovou skladbu nových výsadeb je třeba navrhnout tak, aby obsahovala zejména kosterní dlouhověkké dřeviny společně se dřevinami doplňujícími, které nejsou natolik dlouhověkké, ale jsou například zajímavé kvetením nebo barvou listu na podzim
  • na sídlišti je dostatek volného prostoru a dřeviny vysazené bez ochrany v blízkosti pohybu aut trpí mechanickým poškozením, je vhodné se těmto polohám vyvarovat a to zejména u kosterních / cílových dřevin

inspirace - výsadba cibulovin do trávníku

inspirace - výsadba cibulovin do trávníku

inspirace - management seče

inspirace - management seče

inspirace - náhrada trávníku - podrostové porosty

inspirace - náhrada trávníku - břečťan

inspirace - kvetoucí keře jako náhrada trvalkového záhonu

inspirace - štěrkové záhony

inspirace - zalévací vůz

Obecné principy návrhu zeleně

 Stromové a keřové patro

  •  založit novou kostru stromového patra – použití dlouhověkých dřevin
  • zaměřit se na solitérní velké stromy, jako dominanty prostoru
  • menší stromy volit do stromořadí (aby nedocházelo ke clonění oken) a skupin
  • doplňkově volit stromy výrazně okrasné (květ, podzimní zbarvení – často mají kratší životnost)
  • kvetoucí solitérní keře (dnes na sídlišti prakticky chybí) – mohou zajistit kvetení v době, kdy nic jiného nekvete
  • kompaktní skupiny kvetoucích keřů do výšky 1,2m (přehledné, bezpečné) – jedná se o technologii levnější než květinové záhony a částečně je dokáží nahradit

 Bylinné patro / květinový dekor

  • cibuloviny do trávníku – jako náhrada květinových záhonů s minimem péče
  • štěrkové záhony – centrální plocha (jedná se o technologii zakládání záhonů se sníženými nároky na údržbu)
  • podrosty jako náhrady trávníku – snižují náklady na seč trávníků

Adaptace na změnu klimatu

  • volit dřeviny s větší korunou (více stínu)
  • suchomilné dřeviny (s oteplováním klimatu máme širší spektrum použitelných druhů)

 Technologie

  • výsadba menších výpěstků pro lepší ujímání (10-12, 12-14) – ovšem je třeba počítat s vyššími nároky na déle trvající výchovný řez
  • volit druhy řezově méně náročné
  • volit dřeviny vhodné pro zapěstování podjízdné výšky

Management

  • racionalizace managementu
  • navýšení počtu kvalifikovaných zaměstnanců ve správě zeleně (nutné pro racionalizaci údržby a vedení skupiny méně kvalifikovaných dělníků)
  • péče o trávníky je vždy nejdražší položkou managementu – je třeba se na trávníky zaměřit
  • trávníky – kategorizovat dle seče (minimálně dvě až tři kategorie intenzity seče v rámci sídliště, není nutné vše sekat na stejnou výšku)
  • V rámci revitalizace sídliště bude v plochách s menší četností seče navržena „Jaroměřská“ travino-bylinnou směs, je vhodné použití i směsí pro květnaté louky. U těchto typů trávníku se doporučuje mozaikovitá seč s vyšším strništěm a se sběrem posečené biomasy pro přežití a rozvoj dvouděložných rostlin.
  • zbavit se zbytkových ploch zeleně – náhrada trávníku za půdopokryvné keře (břečťan, korunatka klaná, podrostové trvalky a hajničky pod keře) nebo keře do výšky 1,2m (jedná se zejména o úzké pruhy zeleně, prostory za kontejnery atd.)
  • vymístit z trávníku objekty, které se komplikovaně obsekávají (mobiliář, bodové výsadby neefektivních keřů) – pod mobiliář umisťovat zpevněnou plochu
  • pořídit zalévací vůz – urychlení a zjednodušení práce (pravidelná zálivka zajistí, že se investice do výsadeb nezmaří)
  • přírodně blízký management nábřežní zeleně – snížení intenzity managementu sníží náklady, které je možné přesunout na péči o plochy s reprezentativním charakterem (např. prostor před obchodním domem Labe, předprostor divadla atd.)

 Ostatní

  • zasakování dešťové vody pokud je to možné (hydrogeologický průzkum) – zasakovací průlehy, zasakovací záhony, vsaky
  •  jímání vody ze střech bytových domů a používání pro závlahu – zřízení několika míst, kde je možné přímo na sídlišti dopustit vodu do zalévacího vozu

tabulka dřevin

Druhová skladba stromového patra

V rámci druhové skladby je třeba založit řádnou kostru stromového patra, která bude dlouhověkká z odolných a osvědčených druhů. Pro stromořadí je třeba volit druhy menší, tak aby neclonily do oken, ale zároveň je třeba brát ohled na podchozí a podjízdné výšky na konkrétní lokalitě. Doplňkově je možné volit dřeviny, které jsou zajímavé a dekorativní, ovšem často nejsou tak dlouhověkké nebo nejsou pro svůj výrazný / exotický vzhled použitelné jako kosterní dřeviny.

 Přesný princip použití jednotlivých dřevin viz výkresová část dokumentace.

liliovník tulipánokvětý

javor mléč

dřín obecný

dub uherský

jírovec pleťový

višeň jedoská, sakura

plnokvětá třešeň ptačí

višeň chloupkatá

buk lesní

Druhová skladba keřového patra

Keřové patro je dnes minimalizováno na živé ploty a keřové záhony okrasného charakteru. Tyto skupiny jsou velice často malé výměry nebo nevhodně umístěné tak, že velice znesnadňují údržbu zelených ploch a to zejména provádění seče. Keře na sídlištích jsou často odstraňovány z důvodu, že se za nimi může skrývat potenciální nebezpečí. Tomuto se jde ovšem velice dobře vyhnout, když solitérní keře pěstujeme v tzv. deštníkovitém tvaru (keř připomíná malý stromek, kmínky jsou bez olistění a ve výšce nad 1,7m začíná korunka připomínající obláček zeleně) nebo pěstujeme keřové skupiny / záhony nízkých kvetoucích keříků dosahující výšky do 1,2m. Tyto keře dobře nahradí trvalkové záhony a jejich údržba není natolik finančně náročná.

 Doporučenými druhy jsou:

 Kvetoucí a jinak dekorativní solitérní keře:

  •       Abelia x grandiflora – abélie velkokvětá
  •       Acer tataricum – javor tatarský
  •       Amelanchier laevis – muchovník hladký
  •       Corylopsis spicata – lískovníček klasnatý
  •       Halesia carolina – halesie karolínská
  •       Kolkwitzia amabilis – kolkvítzie krásná
  •       Philadelphus coronarius – pustoryl věncový
  •       Prunus maackii ‚Amber Beauty‘ – střemcha Macckova
  •       Staphylea pinnata – klokoč zpeřený
  •       Syringa vulgaris – šeřík obecný
  •       Syringa x prestoniae – šeřík Prestonové
  •       Syringa reticulata var. mandshurica – šeřík mandžuský
  •       Viburnum opulus – kalina obecná
  •       Tamarix pentandra – tamaryšek pětimužný

 Keře pro kompaktní kvetoucí skupiny do výšky 1,2m:

  •       Caryopteris x clandonensis – ořechokřídlec klandonský
  •       Deutzia gracilis – trojpuk něžný
  •       Spiraea x bumalda – tavolník Bumaldův
  •       Spiraea betulifolia – tavolník březolistý
  •       Syringa meyeri – šeřík Meyerův
  •       Ribes sanguineum ‚Atrorubens‘ – meruzalka krvavá
  •      Rosa sp. – nízké růže

abélie velkokvětá

trojpuk něžný

šeřík Prestonové

tavolník Bumaldův

lískovníček klasnatý

ořechokřídlec klandonský

inspirace - deštníkový habitus

inspirace - deštníkový habitus

Návrh nové zeleně do prostor zpevněných ploch (parkovací pásy v ulici, parkoviště)

Jedná se o velice namáhané prostory uliční zeleně. Prostředí zpevněných ploch je velice přehřívané a často dochází k poškození listů stromů popálením. Dalším problémem je mechanické poškození automobily, smyv ropných látek, olejů, mikroplastů, sešlap kořenových prostor nastupujícími pasažéry, silný atak psů (poškození psí močí), jelikož tato stromořadí lemují vycházkové trasy pejskařů atd. důležitým faktorem je i zasolení půdy posypovou solí.

Pokud má být nová výsadba perspektivní musí být bráno výše uvedené v potaz a zakládání zeleně být dána náležitá péče. Je třeba volit druhy odolné zasolení a druhy, kde nejsou problémy se zapěstováním požadované podchozí a podjízdné výšky. Při výsadbách je ideální použít novodobé technologie se strukturálními substráty, které zajišťují zejména dostatek vzduchu pro kořeny a také umístění prokořenitelných prostor pod plochy parkování. Nové výsadby je třeba vhodně chránit proti mechanickému poškození, touto ochranou mohou být kovové oplůtky / ohrádky výsadbového rabata. Ideálním povrchem rabata je pak podrost například z okrasných travin. Výsadbou dochází k omezení plochy trávníku (snížení nákladů na seč), dochází k eliminaci poškození báze stromu strunovou sekačkou, porost lze chemicky udržovat proti dvouděložným plevelům a částečně tráva eliminuje psí moč ulpívající na kmeni. Pokud nedochází k solení chodníků, je možné plochy pochozích ploch spádovat do rabata, tak aby dešťová voda přirozeně stékala ke kořenům.

Návrh doplňkové zeleně do nově vzniklých klidových a aktivních rekreačních ploch s ohledem na údržbu

Velkou výhodou dnešního sídliště jsou velké přehledné travnaté plochy. Tak by tomu mělo být i do budoucna s ohledem na potřebu změny druhové skladby dřevinného patra ve vztahu k jeho dlouhověkosti. Kosterní a okrasné dřeviny větších rozměrů jsou umisťovány dále od oken domů, zejména na plochy křížení cest do volného prostoru tak, aby měly místo pro stabilní vývoj koruny. Doplňkově a blíže k zástavbě jsou vysazovány stromky menší, které nebudou stínit do oken. V návrhu druhové skladby je brán ohled na to, aby dřeviny byly zajímavé v každém ročním období. Stromy mohou být doplněny solitérními keři nebo nízkými keřovými záhony, ovšem vždy ve větší ploše (netvořit malé plošky, které jsou náročné na obsekávání). Technologie zakládání zeleně je zde standardní, je třeba důkladná příprava půdy a následná pravidelná péče.

Předzahrádky

Aby předzahrádky dostaly reprezentativní charakter, jsou zde navrženy pásy cibulovin. Ty na jaře rozzáří celé sídliště. Výsadby cibulovin do trávníku nejsou náročné na realizaci (mechanizované sázení cibulovin) ani péči. První jarní seč trávníku v pásech cibulovin je oddálena do doby než cibule zatáhnou. Po zatažení probíhá po zbytek roku seč trávníku standardní. Vhodně zvolená směs cibulovin vydrží na místě až 15 let po výsadbě.

Komunitní zahrady

V ploše sídliště jsou nyní navrženy dvě komunitní zahrady. Jedna blíže škole a školce a druhá na pozemku loutkového divadla. Obě zahrady by byly odděleny plotem a měly by svůj provozní řád. Je předpoklad, že zahrada blíže ke škole a školce by mohla být využívána také žáky. Zahrady slouží k pěstování květin, ovoce, zeleniny, ale také ke komunitnímu setkávání.

Posouzení a popis možných negativních vlivů v průběhu realizace opatření

Kácení dřevin na sídlišti zásadně neovlivní hnízdní možnosti ptactva, nedochází k odstraňování stromů, které by byli doupné atd. Revitalizace bude probíhat v etapizacích. Ano může dojít k dočasnému ovlivnění potravní nabídky atd. Stromy budou ovšem postupně dosazovány. V blízkosti sídliště se navíc nachází park Masarykovy sady, který je největší zelenou plochou ve městě.

Aby došlo k minimalizování možného ovlivnění populace ptactva, dojde v rámci návrhu k rozmístění budek na stávající zeleň. Je možné také doplnit samostatně stojící věže pro hnízdění ptáků. Umisťování budek na nemovitosti v soukromém vlastnictví můžeme doporučit / navrhnout majiteli nemovitosti ve spolupráci s Odborem životního prostředí města.

Hospodaření s dešťovou vodou

V rámci celého území navrhujeme co nejvíce ploch odvodnit vsakem. Před další fázi projektu je však třeba zhotovit hydrogeologický průzkum, aby bylo možné posoudit řešení v jednotlivých místech. Obecně však navrhujeme následující principy.

  • Všechny pěší cesty, cyklostezka a chodníky budou spádovány v příčném sklonu 2% do okolních trávníků, kde bude dešťová voda vsakována.
  • Větší zpevněné plochy, zejména lokální náměstí, budou vydlážděny dlažbou, jejichž spáry umožní vsak. Zároveň na těchto plochách navrhujeme zasakovací dešťové záhony, kam budou plochy spádovány. Tyto záhony jsou zároveň okrasnými.
  • Všechna parkovací stání a obslužné vjezdy k domům jsou navrženy s povrchem z voděpropustné dlažby. Na parkovacích stání doporučujeme menší spád (cca 1% směrem do komunikace). 70% dešťové vody bude vsáknuta skrz spáry a dlažbu ještě než stačí někam odtéct.
  • Vozovky budou z důvodu znečištění a zasolení odvodněny příčným spádováním do kanalizace.

Návrh hospodaření s dešťovými vodami by měl navázat na již zpracovanou studii „Změna nakládání s dešťovými vodami vybraných nemovitostí města Jaroměř“. V této studii je mimo jiné navrženo odvádění a vsakování dešťových vod z objektu knihovny a plaveckého areálu.

Návrh retenčních opatření v sídlišti

Retenování vody na sídlišti je třeba posoudit hydrogeologickým průzkumem s ohledem na výšku hladiny podzemní vody. Pokud tomu tento fakt dovolí a podklad bude schopný vodu zasakovat, je možné uvažovat o několika možnostech práce s dešťovou vodou:

  • zasakovací dlažba – vhodná na parkoviště (dlažba skrz, kterou voda proteče do štěrkového podkladu)
  • zasakovací průlehy – průlehy s drenážním dnem, které se na venek vypadají jako zatravněné
  • zasakovací dešťové záhony – záhony s retenčním dnem, které vypadají jako trvalkové směsné záhony se zastoupením okrasných travin
  • jímání vody ze střech domů a využití vody pro zálivku zeleně – jímání do několika retenčních nádrží napříč sídlištěm, z těchto nádrží by mohl být doplňován zalévací vůz vodou, voda by tak sloužila na údržbu zeleně

inspirace - odvod dešťové vody vsakem

inspirace - dešťové záhony

inspirace - zasakovací průleh

průchod mezi MŠ a ZŠ, vstupy z parku

Jednotlivá řešená místa

Okolí mateřské a základní školy

Pro podpoření pěší docházky do základní a mateřské školy a také pro bezpečnost dětí navrhujeme přístupy z klidného parku kolem bytových domů. Navrhujeme zprůchodnit pro veřejnost stávající příjezdovou cestu k mateřské škole. Po této cestě by mohly chodit děti novou zadní brankou ze základní školy kolem altánu a hřiště do jídelny. Zároveň navrhujeme oplocení mateřské školy zarovnat s budovou kuchyně mateřské školy tak, aby mezi plotem a budovou nevznikal úzký průchod. Přístupy do areály mateřské školy tedy budou dva ze severu z parku.

vstup do MŠ z parku v návaznosti na pěší cesty

Průchod mezi mateřskou školou a základní školou bude sloužit také pro vjezd zásobování mateřské školy. Jako zábrana vjezdu automobilů rodičů může posloužit např. zásuvný sloupek.

Zahrada mateřské školy je pěkná a udržovaná. Některé stromy jsou zde však přerostlé, zejména jehličnany (velké douglasky a ostatní jehličnany dožívají, keře před okny brání výhledu). Ovocné stromy jsou nově vysazeny z dotací, je třeba respektovat životnost dotace. Postupně by mělo dojít k obměně pásu krycí zeleně z jehličnanů – je vhodnější volit spíše směsný porost z jehličnanů a listnáčů. Volba druhů v zahradách MŠ může být pestrá od okrasných druhů, druhů ovocných ale i stromů domácích, které v zahradě vytvoří menší arboretum, kde se děti seznámí s naší florou. Výsadby je třeba volit tak, aby zahrada byla v každé roční době pro děti zajímavá a měnila se – barvící se listí, kvetení, plody, textura kůry atd. Na zahradě mateřské školy navrhujeme nově vybudovat terasy, které by měly přímou návaznost na třídy v přízemí a umožňovaly by přímý vstup dětí ze třídy na zahradu.

ulice Knappova s parkovacími stáními pro MŠ a ZŠ

Pro krátkodobé parkování rodičů navrhujeme u ulice Knappova několik nových kolmých parkovacích stání.

Při rekonstrukci mateřské školy doporučujeme vybudovat nové propojení horních pater zejména kvůli požární bezpečnosti. Rekonstrukce by také měla obsahovat nové rozvody elektřiny a vodovodního potrubí.

výřez situace v okolí mateřské a základní školy

Okolí plaveckého areálu a divadla

Ulice Karla Lánského je lemována veřejnou vybaveností – koupalištěm a dvěma divadly. Veřejné prostor kolem těchto budov navrhujeme propojit sjednocením povrchu komunikace. Zároveň navrhujeme nové stromořadí. Zahradu loutkového divadla by bylo vhodné parkově upravit, doplnit lavičky a umožnit průchod. Průchod by měl lidi přivézt přímo ke vstupu na koupaliště směrem od Masarykových sadů. Průchod může být na noc uzavíratelný.

Kolem ulice Karla Lánského doplňujeme nová kolmá parkovací stání, proto navrhujeme hranice oplocení divadla změnit na všech stranách. Oplocená zahrada by mohla být v případě zájmu místních obyvatel částečně využívaná jako komunitní se záhony.

výřez situace v okolí loutkového divadla a plaveckého areálu

Okolí základní umělecké školy

V prostoru před základní uměleckou školu (ZUŠ) navrhujeme několik úprav vedoucích k přehlednějšímu a bezpečnějšímu prostoru. Před základní uměleckou školou je navrženo 6 parkovacích stání. Zároveň je zde navrženo místo pro přecházení na vyvýšeném prahu a nový přístupový chodník kolem ulice Karla Lánského. Křižovatka je řešena bezpečněji. Celé území je v režimu obytné zóny s rychlostí 2o km/h, což předpokládá změnu celé dopravní situace i před ZUŠ. V dalších stupních projektové dokumentace bude řešení zpřesněno. Dle připomínek ze zkušeností pohybu dětí doporučujeme zamyslet se nad bezpečným přecházením při vyběhnutí ze zahrady základní umělecké školy. Návrh přechodového místa přímo před vstupem do ZUŠ je bezpečnější oproti variantě posunu přechodu o několik metrů dále. Děti by tak mohly mít tendenci běhat přímo přes vozovku. Další možností je umístění ochranného zábradlí před vstup, které by však pohyb znepříjemnilo, ani by nedodalo prostoru na estetice.

Zahrada před základní uměleckou školou je občas využívána pro venkovní koncerty pod širým nebem, což navrhujeme zanechat. Proto by měly obě strany zahrady mít volná travnatá prostranství k umístění mobilního pódia na straně jižní a lavic pro diváky na straně severní. Jelikož je předzahrádka místo, které je často navštěvováno, prochází zde mnoho návštěvníků a mohou zde také čekat rodiče na své děti, je vhodné zahradu vybavit o stabilní pohodlný mobiliář.

Zároveň je žádoucí, aby částečně zahrada zůstala od komunikace odcloněna zelení. Zahrada před ZUŠ byla v poměrně nedávné době rekonstruována / nově osázena. Výsadby jsou ale velice husté, tmavé a přerostlé a zahrada působí temným dojmem a není do ní z komunikace vidět. Zahrada by měla být vzdušnější, přehlednější a reprezentativnější. Návrh počítá s prosvětlením zahrady a pohledovým otevření do veřejné plochy před budovou. V návrhu je počítáno kromě použití okrasných výsadeb stromů a keřů také s výsadbami květinových a podrostových záhonů. Ty zajistí okrasný květinový detail od jara do zimy.

inspirace - příklady výsadby v zahradě ZUŠ

výřez situace v okolí základní umělecké školy

Nadhledová perspektiva návrhu

Fáze realizace

Jelikož se jedná o velké řešené území, bude realizace návrhu probíhat postupně v jednotlivých fázích. Předložený návrh zobrazuje finální situaci v budoucnu včetně navazujících ploch rozvoje, ke kterému lze směřovat postupnými kroky. Některé navržené úpravy mohou dočasně fungovat i s prvky stávajícího stavu. Např. parkoviště u výměníku severně od mateřské školy může dočasně zůstat a páteřní stezka skrz sídliště může být dočasně vedena kolem parkoviště. Pro celkové zklidnění vnitrobloku v prostoru kolem mateřské školy po úpravách ulice nábřeží 17. listopadu však parkoviště navrhujeme odstranit. I posun čtyřech lip a křížku může být proveden v pozdějších fázích v závislosti na životnosti stávajících lip.

Město Jaroměř má v plánu postupovat při rekonstrukcích takto: 1. křižovatka před obchodem Labe, 2. Albieriho ulice, 3. předprostor divadla, 4. nábřeží 17. listopadu. Paralelně s těmito úpravami však mohou být realizovány drobnější zásahy v okolí bytových domů. Jedná se např. o doplnění mobiliáře a hřišť a výsadbu stromů. Jedním z prvních kroků může být také zákaz motorové dopravy v ulic Na Škváráku. Neméně podstatnou změnou je průchod mezi mateřskou a základní školou a bezpečná cesta pro děti ze základní školy do školní jídelny.

Průběh projektu - koncept

Níže si můžete prohlédnout průběh práce na studii. Je zde zobrazen koncept studie, který byl projednávám se zadavatelem, s dotčenými orgány i s obyvateli. Následně byly přínosné připomínky do finální podoby studie zapracovány.

Cílem územní studie je definovat vymezení stávajících a navrhovaných veřejných prostranství jako ucelené urbanistické kostry sídliště a města Jaroměře, navrhnout základní koncepci veřejných prostranství navázaných na komunikační síť a strukturu města, která vymezí veřejná prostranství a odpovídající veřejnou dopravní a technickou infrastrukturu pro zvýšení urbanistického a architektonického standardu s ohledem na hospodárné využívání území s cílem dosažení obecně prospěšného souladu veřejných a soukromých zájmů na rozvoji území. 

Neméně důležitým cílem je získat podklad pro koordinované rozhodování při úpravách a návrhu nových veřejných prostranství a sjednotit dílčí koncepce a pravidla uplatňovaná pro veřejné prostory. Územní studie veřejného prostranství bude sloužit prioritně k podrobnému prověření optimálního řešení veřejných prostranství a prezentovat koncepci veřejných prostranství jako přehledný dokument pro občany města a jako podklad pro rozhodování v území. Účelem je zpracování územní studie veřejných prostranství sídliště Na Obci a na nábřeží 17. listopadu, která by měla být základním a uceleným materiálem a měla by řešit především prostorové uspořádání a funkční členění veřejných prostranství, koncepci dopravního napojení včetně dopravy v klidu ve vazbě na jednotlivá veřejná prostranství, koncepční údržbu zeleně, standard povrchů a mobiliáře, sjednocení pravidel pro umisťování prvků ve veřejném prostoru.

Širší vztahy

Napojení řešené lokality na okolí z hlediska širších vazeb je důležitým momentem studie. Na jih od řešeného území je ve vzdálenosti 2-2,5 km vlakové nádraží, které zajišťuje dopravní spojení s Hradcem Králové. Na nádraží je nově postavená cyklověž pro parkování jízdních kol. Jinak ve městě cykloinfrastruktura chybí. Směrem na jih od řešeného území je také gymnázium a sportoviště. Na severozápad je třeba podpořit bezpečné propojení s vlakovou zastávkou osobních vlaků. Na východ od řešeného území jsou budovy škol a poliklinika, ke kterým se dá dojít skrz Masarykovy sady. Pro procházkové a výletní směry pěších i cykloturistů je důležitá zejména řeka Labe a její nábřeží. Řešená lokalita by měla být dobře napojena východně, kde dále navazují i cyklostezky. Cesta podél nábřeží však není ve všech částech spojitá. Severně od řešeného území je lokalita meandru Labe a ramene Starého Labe, které mají rovněž vycházkový potenciál.

V řešeném území i jeho blízkém okolí se nachází několik ploch s potenciálem rozvoje. Doporučujeme provádět stavební zásahy v území tak, aby v budoucnu umožnily dobrou návaznost na plochy rozvoje vhodně začleněné do struktury města. Na sever od řešeného území navrhujeme dostavět volná prostranství kolem ulic Husova, Na Kameni, Tyršův most a Národní a změnit kruhový objezd na klasickou křižovatku. Na jih od řešeného území mají potenciál přestavby pozemky mezi ulicemi Na Škváráku a Lužická. Blíže řešenému území a s jednoduššími podmínkami pro novou výstavbu jsou proluky u ulice Husova a ulice Na Obci. Obě tyto lokality navrhujeme dostavět bytovými domy se službami v parteru o 5 nadzemních podlažích (u ulice Husova) a max. 4 nadzemních podlažích (u ulice Na Obci).

území s potenciálem rozvoje

S automobilovou dopravou v řešeném území velmi úzce souvisí plán celostátního významu na dokončení dálnice směrem na Trutnov a městského obchvatu směrem na Českou Skalici v letech 2024- 2025. Tyto silnice pravděpodobně významně pomohou zmenšení provozu na Husově ulici a tudíž i významné snížení intenzity provozu v řešené obytné lokalitě.

Koncept

Hlavní myšlenkou návrhu je vytvoření klidné obytné lokality se zklidněnými ulicemi s prostorem pro chodce a cyklisty a s parkovými úpravami zelených ploch kolem domů a v jejich vnitroblocích.

Základní principy návrhu 

1/ omezit průjezdnou dopravu a zklidnit dopravu obslužnou

2/ vytvořit bezpečná a pohodlná pěší propojení

3/ vytvořit nové lokální centrum jako místo setkávání

4/ popořit klidné zelené plochy kolem domů s návrhem prvků pro různé pobytové aktivity různých věkových kategorií 

schéma konceptu v širších vztazích

Urbanismus

Návrh hierarchizace veřejných prostranství (polosoukromé, poloveřejné plochy)

Kromě oplocené zahrady mateřské školy a dvoru základní školy jsou všechny venkovní plochy veřejně přístupné. V návrhu prostoru kolem stávajících bytových domů ponecháváme vše veřejně přístupné, avšak předzahrádky před bytovými domy a blízké okolí bytových domů směrem ke klidnějším zeleným plochám svým charakterem by mělo připomínat spíše prostory poloveřejné. O navržené předzahrádky se po dohodě s městem mohou starat i obyvatelé domů. V blízkých prostorách kolem bytových domů budou umístěné lavičky a drobné herní prvky, které budou využívat pravděpodobně nejčastěji obyvatelé sídliště. Okolí nově navržených bytových domů může být i polosoukromé v podobě oplocených zahrad.

Návrh centrálních oblastí sídliště (lokální centrum s vybaveností)

Ačkoliv se nachází na sídlišti dostatečná občanská vybavenost, není zde v současnosti místo, které bychom mohli nazvat lokálním centrem pro obyvatele sídliště, místo, kde se místní budou potkávat a trávit zde čas, místo, které dodá lokalitě identitu. Takové lokální centrum navrhujeme vytvořit před stávajícím obchodním domem Labe směrem ke knihovně. Místo se nachází v centru sídliště a na křižovatce několika cest, zejména pěších propojení.

Nové lokální centrum nebude konkurovat hlavnímu náměstí, naopak je navrženo tak, aby zapadlo do rytmu veřejných prostranství města.

Navrhujeme odstranit stávající kruhový objezd a vytvořit zde křižovatku ve tvaru T a zároveň rozšířit prostor pro pěší. V návrhu je důležité podpořit pěší návaznost a prostupnost z lokálního centra a tudíž i z navazujících částí sídliště do parku. Mezi stávajícím obchodem Labe a parkem Masarykovy sady navrhujeme umístit drobné občerstvení nebo kavárnu, která by se stala jedním ze vstupních bodů do parku. Kavárna by oživila nejen lokalitu sídliště, ale i blízkou knihovnu a dětské hřiště. Součástí nového objektu by mohlo být také veřejné WC pro celý blízký park. Kavárna může fungovat jako dočasná stavba. Místo má potenciál pro umístění i větší městské vybavenosti. Objekt s kavárnou a veřejným WC je třeba navrhnout průchozí, aby bylo nové lokální centrum dostatečně propojené s parkem.

Prostor lokálního centra navrhujeme zejména pro pěší. Parkování před obchodním domem navrhujeme přesunout zejména kolem obsluhujících komunikací. Před obchodem i před kavárnou navrhujeme vysadit nové stromy, doplnit posezení a drobný vodní prvek. Povrch nového lokálního centra navrhujeme sjednotit dlažbou, pod stromy v rastru je navržena mlatová plocha.

Lokální centrum je nejen křižovatka cest, ale také nástupním místem MHD. Jsou zde umístěny autobusové zastávky.

Lokální centrum plynule navazuje jižně podél ulice Na Obci na další významnější veřejné prostory až k restauraci. Nově postavené budovy by měly mít v parteru služby. Zároveň jsou u ulice Na Obci čtyři památné lípy a křížek, které také dodají místu charakter. Vzhledem k nově navrženému profilu vozovky s oboustranným parkováním navrhujeme nově vysazené lípy a křížek mírně posunout západně. Tento posun může být zrealizován až po tom, co lípy dožijí. Nyní jsou ve špatném stavu.

S úpravami veřejného prostoru náměstí souvisí i samotná budova obchodního domu Labe, jejíž fasádu doporučujeme také upravit.

inspirace - posezení pod stromy

inspirace - bosket

inspirace - vodní prvek

náměstí a parky

propojení lokálního centra s parkem

lokální centrum a navazující cesty

Návrh klidových zón (maminky s dětmi, senioři)

Klidné zelené vnitrobloky bez aut by se měly stát oázou pro pobyt, hru a setkávání.

Hřiště pro malé děti jsou umístěny zejména v těchto vnitroblocích. Největší dětské hřiště je navrženo v jižním vnitrobloku. Hřiště obsahuje také dráhu pro odrážedla. Blízko hřiště je umístěn i altán, který může sloužit pro setkávání různých generací. V severní části sídliště jsou umístěny drobné herní prvky pro malé děti. V této části sídliště je hlavním dějištěm a místem pro posezení předprostor mateřské školy, kde se děti mohou při cestě z mateřské i základní školy zastavit. Místo může být oživeno např. i venkovní výstavou vývorů dětí.

Místa pro posezení navrhujeme zejména na křižovatkách pěších cest pod stromy většího vzrůstu. Lavičky budou doplněny u každého domu a podél hlavních pěších cest. 

inspirace - altán

inspirace - altán

inspirace - místo k posezení

inspirace - místo k posezení

inspirace - místo k posezení

inspirace - posezení

inspirace - hřiště pro malé děti

inspirace - hřiště pro malé děti

inspirace - trasa pro odrážedla

Návrh zón pro aktivní odpočinek (dětská a juniorská hřiště, psí louky)

Dětské hřiště u knihovny navrhujeme proměnit v hřiště pro větší děti se složitějšími prolézačkami. Změnu navrhujeme zejména z důvodu bezpečnosti, tedy přemístění hřišť pro nejmenší dále od dopravy do vnitrobloků. Toto hřiště u knihovny bude také dobře fungovat v návaznosti na kavárnu. Hřiště by nemělo být oplocené.

Pro pestřejší škálu aktivit navrhujeme v jižní části sídliště umístit pingpongové stoly a v severní části sídliště streetballové hřiště. Streetballové hřiště umisťujeme do lokality blízké základní škole a to vedle výměníkové stanice. Variantně lze uvažovat io umístění tohoto hřiště na střechu výměníkové stanice.

V ploše sídliště jsou nyní navrženy dvě komunitní zahrady. Jedna blíže škole a školce a druhá na pozemku loutkového divadla. Obě zahrady by byly odděleny plotem a měly by svůj provozní řád. Je předpoklad, že zahrada blíže ke škole a školce by mohla být využívána také žáky. Zahrady slouží k pěstování květin, ovoce, zeleniny, ale také ke komunitnímu setkávání.

Psí hřiště, grilovací a pikniková místa doporučujeme umístit v parku Masarykovy sady v jeho východní části.

inspirace - hřiště pro větší děti

inspirace - hřiště pro větší děti

inspirace - hřiště pro větší děti

inspirace - hřiště pro streetball

inspirace - pingpongové stoly

inspirace - pingpongové stoly

inspirace - komunitní zahrada

inspirace - komunitní zahrada

inspirace - komunitní zahrada

Návrh osvětlení a dalšího mobiliáře s jednotným názvoslovím včetně míst pro komunální odpad

Na sídlišti navrhujeme sjednotit lampy veřejného osvětlení. Při rekonstrukcích ulic budou znovu položeny rozvody veřejného osvětlené. Pouliční lampy navrhujeme umístit podél všech ulic na sídlišti. Zároveň navrhujeme umístit nízké parkové lampy podél páteřní pěší trasy a cyklostezky, která vede skrz sídliště. Doporučujeme i sváteční nasvícení fasád významnějších budov, tj. knihovny a základní umělecké školy.

V současné době není na sídlišti mnoho mobiliáře. Navrhujeme umístit lavičky zejména do klidných zelených ploch. Na některých místech budou lavičky doplněny i o stoly. Na nábřeží řeky Labe navrhujeme doplnit také lavičky a pouze lokálně schody k řece. Posezení a větší prvky v kontaktu s řekou by se mělo odehrávat blíže Masarykovým sadům a historickému centru města.

Místa pro komunální odpad navrhujeme seskupit tak, aby nebyly kontejnery na každém rohu, ale zároveň byly dostupné jak pro lidi, tak pro obslužná vozidla. Kontejnery navrhujeme umístit do esteticky vhodných zákrytů.

inspirace - lavičky

inspirace - stojany na kola

inspirace - odpadkové koše

inspirace - zákryty pro kontejnery na odpad

Ve spolupráci s dopravou a zelení návrh obnovy a přeložení sítí technické infrastruktury)

Územím prochází sítě jednotné kanalizace, vodovodu, teplovodu, elektrického vedení, sdělovacích kabelů, plynovodu a sítí veřejného osvětlení. Při rekonstrukcích ulic navrhujeme prověřit životnost stávajících sítí a zrekonstruovat je také. Do všech ulic navrhujeme v rámci parkovacích stání výsadbu nových stromů. I z tohoto důvodu budou nutné přeložky sítí technické infrastruktury a to zejména na ulicích nábřeží 17. listopadu, Vojtěch Probošta, Na Obci a Albieriho.

Doprava

Návrh uličních prostranství a jejich hierarchizace

V souvislostí se zklidněním dopravy na Husově ulici po výstavbě obchvatu a dálnice kolem Jaroměře navrhujeme všechny uliční prostranství na sídlišti zklidnit na zónu 30. Ulicí Na Obci a Albieriho projíždí autobus, což v návrhu zanecháváme. Tyto dvě ulice jsou ulicemi hlavními obsluhujícími tuto lokalitu, ale také propojující polikliniku s ulicí Husovou. Šířku vozovky těchto ulic navrhujeme 7 m. Na ulicích Karla Lánského, Vojtěcha Probošta, nábřeží 17. listopadu a Knappova navrhujeme několik nových míst pro přecházení a také zvýšené přechodové prahy u vjezdů do těchto ulic, na přechodech pro chodce a taky u vjezdů k bytovým domům. Tyto zvýšené prahy jsou jedním ze zpomalovacích prvků. Šířku vozovek ulic Karla Lánského, Vojtěcha Probošta, nábřeží 17. listopadu a Knappova navrhujeme 5,5m. Na ulici Knappova je počítáno i s průjezdem autobusu a zastavením u školy pro děti ze základní školy. Ulici Knappova vzhledem k organizaci ostatních ulic na sídlišti a obsluze celé lokality navrhujeme v celé své délce obousměrnou. Vjezd do ulice Karla Lánského u divadla navrhujeme zúžit na jeden průjezdný pruh z důvodu preference průjezdných vozidel po ulici Albieriho. Vjezdy k bytovým domům v severní části území navrhujeme v režimu obytné zóny. Rovněž nově navrženou ulici propojující ulici Karla Lánského a Albieriho západně od loutkového divadla navrhujeme jako obytnou zónu. Ulici Na Škváráku navrhujeme ponechat pouze pro pěší a cyklisty.

Zároveň každý bytový dům o výšce větší než čtyři nadzemní podlaží má zajištěnou nástupní plochu pro hasiče v případě požáru.

síť ulic souvisejících s řešenou lokalitou

Zhodnocení potřeby parkovacích stání – jejich prolnutí se zelení a odvodnění

Dle průzkumů u obyvatel a při pozorování v hodinách dopravní špičky je na sídlišti nedostatek parkovacích míst. Pokud však nechceme mít ze všech veřejných prostorů pouze parkoviště, je obtížné navrhnout požadovaný počet parkovacích míst dle počtu bytů v lokalitě. I tak počet parkovacích stání na sídliště hodně navyšujeme. Zároveň bylo zjištěno, že obyvatelé chtějí parkovat co nejblíže k domu. Proto i večer bývají vzdálenější parkovací stání (např. u divadla) nezaplněná. Postavit zde parkovací dům z důvodu větší vzdálenosti od bytových domů nedá příliš velký smysl. V návrhu je snaha o rovnoměrné rozprostření parkovacích stání kolem všech ulic u bytových domů. V návrhu uplatňujeme princip umístění parkovacích stání podél všech ulic z obou stran. Navrhujeme zejména kolmá parkovací stání. Navrhujeme odstranit parkoviště mezi bytovými domy severně od mateřské školy a také parkoviště v blízkosti křižovatky Karla Lánského a ulice Na Obci. Vyčištěním prostorů mezi bytovými domy od parkovišť nám vzniknou klidné zelené vnitrobloky pouze pro pěší, což považujeme za velkou hodnotu.

Nově navržené domy by měly mít parkovací stání řešená na svém pozemku, ideálně v rámci objektu jako podzemní parkovací stání.

V severní části sídliště je nyní 111 vyznačených parkovacích stání. Dle počtu bytů by zde mělo být ideálně 206 parkovacích stání pro obyvatele bytových domů. Naším návrhem zvyšujeme počet parkovacích stání na 190. V jižní části sídliště je nyní 148 vyznačených parkovacích stání. Dle počtu bytů by zde mělo být ideálně 220 parkovacích stání pro obyvatele bytových domů. Naším návrhem zvyšujeme počet parkovacích stání na 204. Zároveň vyžaduje území také potřebu parkovacích stání pro vybavenost. V severní části území u ulice Knappova navrhujeme 28 parkovacích stání vyhrazených pro krátkodobé zastavení rodičů dovážejících děti do mateřské nebo základní školy. Tato parkovací stání budou obsazena zejména v ranní špičce. Přes den pak mohou sloužit jako parkovací stání pro obchod. V jižní části území navrhujeme 6 parkovacích stání pro ZUŠ a další parkovací stání pro obchody a služby, koupaliště a divadlo. Celkem navrhujeme v území 533 parkovacích stání.

Mezi parkovací stání navrhujeme alespoň jednostranně, pokud ulice nepřiléhá k parku, vysadit stromořadí. Stromy dodají ulici obytný charakter, rozčlení řadu aut a dodají stín jak chodům tak parkujícím vozidlům.

Odvodnění parkovacích stání vzhledem k možnému znečištění navrhujeme spádováním do kanalizační sítě. Povrch parkovacích stání navrhujeme ze dlažby z voděpropustného betonu.

oboustranné parkování na nábřeží 17. listopadu

nová ulice u loutkového divadla

Úprava pěších cest dle skutečných pěších tahů a jejich hierarchizace

Vzhledem k četné občanské vybavenosti na sídlišti a v jeho blízkém okolí je návrh pěších tras velmi důležitý. Na frekventovaných místech doplňujeme místa pro přecházení. Jedná se zejména o přechody u nového náměstí v centru lokality, přechod před knihovnou, před ZUŠ a také přes ulici Karla Lánského v návaznosti na ulici Na Škváráku.

Jeden z nejdůležitějších směrů nejen v rámci sídliště, ale i celé Jaroměře je severojižní směr. Ulice Na Škváráku propojuje řešené sídliště a centrum města se sportovním areálem, gymnáziem, vlakovým nádražím a dalšími částmi města Jaroměř. Proto tuto ulici navrhujeme ponechat pouze pro pěší a cyklisty. Na křižovatce ulice Na Škváráku a Karla Lánského se pěší směr dělí do třech důležitých směrů. Na západ doplňujeme chodník k základní umělecké škole. Na sever podporujeme směr do centra města dvěma místy k přecházení přes ulici Karla Lánského a Albieriho. Třetí směr z ulice Na Škváráku vede středem sídliště. Zde skrz vnitrobloky navrhujeme hlavní pěší trasu a cyklostezku. Cesta je bezpečnou a příjemnou variantou pro pěší a cyklisty, kteří chtějí na jih na již zmíněné sportoviště, gymnázium, vlak atd. nebo na sever k možným vycházkám podél Labe, k supermarketům nebo na vlakovou zastávku, v budoucnu i do nové části s novým náměstím. V jižní části kopíruje cesta stávající cestu vnitroblokem. V severní části je vedena nově. Mezi mateřskou školou a domem č. p. 620 a 621 je vedena přes soukromé pozemky. Je třeba jednat s majiteli. Hlavní pěší cesta a cyklostezka skrz sídliště má šířku 3,5 m.

Vzniklá cesta nám dává tři možnosti severojižní trasy městem, každé s jiným charakterem. První je Husova třída, ulice městského charakteru. Druhou je nově navržená cesta středem sídliště. A třetí možností je stávající cesta po nábřeží řeky Labe. Cestu na nábřeží navrhuje v jednom místě zpřístupnit překonáním protipovodňové stěny valem nebo schody.

Dalším důležitým propojením pro pěší je návaznost lokálního centra, kudy prochází několika pěších tras,  na park Masarykovy sady. Přechodové místo je řešeno v celé šíři náměstí ve stejné úrovni.

Vstup do základní školy, vstup do mateřské školy a cesta dětí ze školy do školní jídelny by měly být bezpečné a příjemné. Navrhujeme zprůchodnit pro veřejnost přístupovou cestu k mateřské škole a posunout tak oplocení mateřské školy. Do základní školy by bylo možné vstoupit novou brankou kolem altánu mezi hřištěm a budovou školy. Přes park severně od mateřské školy by bylo možné až ke knihovně, kde navrhujeme přechod na zvýšeném prahu, dále do Masarykových sadů. Vstupy do mateřské i základní školy by tedy byly nově z klidného parku bez aut. Bezpečná pěší cesta do základní školy i mateřské školy má také za cíl podpořit pěší docházku do školy na místo dopravy automobilové.

Síť hlavních pěších cest a chodníků doplňují vedlejší pěšiny, které vedou zejména k jednotlivým bytovým domům. Tyto cesty mají menší šířku 1,5m a mohou být i mlatové.

hlavní pěší propojení

ulice Na Škváráku pouze pro pěší a cyklisty

hlavní pěší cesta a cyklotrasa středem sídliště

nový průchod mezi zahradou mateřské školy a bytovým domem č. p. 620 a 621

Bezbariérové úpravy

Všechny hlavní pěší komunikace a chodníky budou umožňovat bezbariérový pohyb. Nově navrhujeme bezbariérově upravit také vstup do mateřské školy. Při úpravách prostorů kolem obchodního domu je potřeba, aby vstup zůstal bezbariérový.

Mezi parkovacími stáními je vždy navržen dostatečný počet vyhrazených parkovacích stání pro lidi s omezenou schopností pohybu a orientace.

Napojení sídliště na zastávky MHD – bezpečnost

V ulici Na Obci jsou stávající autobusové zastávky MHD. Zastávky navrhujeme posunout blíže k lokálnímu centru, ke křižovatce pěších cest. Zároveň měníme jejich pozici tak, aby nebyly přímo pod okny bytových domů a aby lidé měli dostatečný prostor pro čekání.

Návrh cyklistické dopravy tam, kde sídlištěm prochází významné cyklostezky

Nyní sídlištěm neprochází žádné významné cyklostezky. Proto navrhujeme cyklodopravu podpořit. Středem sídliště vedeme novou cyklostezku, která může podpořit např. cyklistickou dopravu na vlak, kde je nově postavena cyklověž. Z hlediska širších vztahů navrhujeme i na okolních komunikacích cyklotrasy a cykloúpravy, zejména cyklopruh na ulici Husova.

Zeleň

Dendrologický průzkum stávající zeleně s návrhem její úpravy (stáří, kvalita, druhová vhodnost, vhodnost umístění)

Analýza stávajícího stavu zeleně ukázala, že zásadním problémem je fakt, že nejvíce zastoupenými dřevinami jsou druhy, které nemají předpoklad stát se kostrou stromového patra. Často se jedná o druhy, u kterých prakticky nelze zapěstovat podjízdná výška, dřeviny krátkověké, dřeviny ve špatném provozním stavu a se sníženou provozní bezpečností. Po tomto vyhodnocení bylo konstatováno, že necelých 60% veškerých dřevin na sídlišti nemá potenciál stát se kosterní dřevinou budoucího stromového patra, což je zásadním problémem, který musí nový návrh napravit. Dále je možné pozorovat, že dřeviny se na sídlišti nacházejí zejména ve dvou věkových kategoriích, a to dřeviny staré 70let a více a pak naopak mladé výsadby 20 a méně let po výsadbě. Zřetelně méně je výsadeb středně věkkých. Ty se pak nachází zejména ve vnitroblocích mezi domy. Výsadbu je třeba udržovat různověkkou, aby bylo možné provádět její průběžné obměňování.

Návrh opatření na stávající zeleni:

Prvním krokem by mělo být provedení plnohodnotného dendrologického průzkumu s návrhem opatření dle arboristických standardů SPPKA01-0012018 HODNOCENÍ STAVU STROMŮ u všech dřeviny, které se na sídlišti nacházejí. Tento průzkum přesně stanoví zdravotní stav a provozní bezpečnost stávající zeleně a navrhne případná ošetření.

 

Obecně je ale možné konstatovat, že:

  • je třeba odstranit provozně nebezpečné dřeviny a dřeviny se sníženou provozní bezpečností – zde se jedná zejména o břízy (Betula pendula), jasany (Fraxinus excelsior) a částečně také o lípy (Tilia cordata + Tilia platyphyllos)
  • u hodnotných starých dřevin, zejména u lip (Tilia cordata + Tilia platyphyllos) je třeba důkladně posoudit zdravotní stav a navrhnout taková opatření, aby dřeviny mohly setrvat bezpečně na místě a byla prodloužena jejich životaschopnost na stanovišti
  • v rámci rekonstrukce komunikací bude u lip docházet k zásahu do kořenových zón – na tento zásah je možné dřeviny předem připravit (kořenové clony, půdní injektáž, makroinjektáž dřeviny atd.), dojde ke zlepšení jejich zdravotního stavu před realizací stavby, s tou se pak lépe vyrovnají – lípy jsou nejstarší dřeviny na sídlišti a je třeba jim věnovat náležitou péči
  • je třeba odstranit invazivní dřeviny – Acer negundo (javor jasanolistý)
  • jasany (Fraxinus excelsior), které dnes trpí nekrozou jasanu (Chalara fraxinea), budou postupně odumírat, a jak bude choroba postupovat, je třeba tyto jedince kácet. Není vhodné nyní v době silného ataku choroby tyto stromy nahrazovat znovu jasanem, jelikož chorobou trpí i nově vysazení mladí jedinci
  • při provádění staveb na sídlišti je nutné stávající dřeviny řádně chránit na staveništi
  • u mladých výsadeb je velice důležité provádět výchovné řezy a pravidelně zvyšovat podchozí a podjízdné výšky
  • druhovou skladbu nových výsadeb je třeba navrhnout tak, aby obsahovala zejména kosterní dlouhověkké dřeviny společně se dřevinami doplňujícími, které nejsou natolik dlouhověkké, ale jsou například zajímavé kvetením nebo barvou listu na podzim
  • na sídlišti je dostatek volného prostoru a dřeviny vysazené bez ochrany v blízkosti pohybu aut trpí mechanickým poškozením, je vhodné se těmto polohám vyvarovat a to zejména u kosterních / cílových dřevin
Obecné principy návrhu zeleně

 Stromové a keřové patro

  •  založit novou kostru stromového patra – použití dlouhověkých dřevin
  • zaměřit se na solitérní velké stromy, jako dominanty prostoru
  • menší stromy volit do stromořadí (aby nedocházelo ke clonění oken) a skupin
  • doplňkově volit stromy výrazně okrasné (květ, podzimní zbarvení – často mají kratší životnost)
  • kvetoucí solitérní keře (dnes na sídlišti prakticky chybí) – mohou zajistit kvetení v době, kdy nic jiného nekvete
  • kompaktní skupiny kvetoucích keřů do výšky 1,2m (přehledné, bezpečné) – jedná se o technologii levnější než květinové záhony a částečně je dokáží nahradit

 Bylinné patro / květinový dekor

  • cibuloviny do trávníku – jako náhrada květinových záhonů s minimem péče
  • štěrkové záhony – centrální plocha (jedná se o technologii zakládání záhonů se sníženými nároky na údržbu)
  • podrosty jako náhrady trávníku – snižují náklady na seč trávníků

 

Adaptace na změnu klimatu

  • volit dřeviny s větší korunou (více stínu)
  • suchomilné dřeviny (s oteplováním klimatu máme širší spektrum použitelných druhů)

 Technologie

  • výsadba menších výpěstků pro lepší ujímání (10-12, 12-14) – ovšem je třeba počítat s vyššími nároky na déle trvající výchovný řez
  • volit druhy řezově méně náročné
  • volit dřeviny vhodné pro zapěstování podjízdné výšky

Management

  • racionalizace managementu
  • navýšení počtu kvalifikovaných zaměstnanců ve správě zeleně (nutné pro racionalizaci údržby a vedení skupiny méně kvalifikovaných dělníků)
  • péče o trávníky je vždy nejdražší položkou managementu – je třeba se na trávníky zaměřit
  • trávníky – kategorizovat dle seče (minimálně dvě až tři kategorie intenzity seče v rámci sídliště, není nutné vše sekat na stejnou výšku)
  • zbavit se zbytkových ploch zeleně – náhrada trávníku za půdopokryvné keře (břečťan, korunatka klaná, podrostové trvalky a hajničky pod keře) nebo keře do výšky 1,2m (jedná se zejména o úzké pruhy zeleně, prostory za kontejnery atd.)
  • vymístit z trávníku objekty, které se komplikovaně obsekávají (mobiliář, bodové výsadby neefektivních keřů) – pod mobiliář umisťovat zpevněnou plochu
  • pořídit zalévací vůz – urychlení a zjednodušení práce (pravidelná zálivka zajistí, že se investice do výsadeb nezmaří)
  • přírodně blízký management nábřežní zeleně – snížení intenzity managementu sníží náklady, které je možné přesunout na péči o plochy s reprezentativním charakterem (např. prostor před obchodním domem Labe, předprostor divadla atd.)

 Ostatní

  • zasakování dešťové vody pokud je to možné (hydrogeologický průzkum) – zasakovací průlehy, zasakovací záhony, vsaky
  •  jímání vody ze střech bytových domů a používání pro závlahu – zřízení několika míst, kde je možné přímo na sídlišti dopustit vodu do zalévacího vozu

inspirace - výsadba cibulovin do trávníku

inspirace - výsadba cibulovin do trávníku

inspirace - management seče

inspirace - management seče

inspirace - náhrada trávníku - břečťan

inspirace - náhrada trávníku - podrostové porosty

inspirace - kvetoucí keře jako náhrada trvalkového záhonu

inspirace - kvetoucí keře jako náhrada trvalkového záhonu

inspirace - zalévací vůz

inspirace - štěrkové záhony

inspirace - zasakovací průleh

Druhová skladba stromového patra

V rámci druhové skladby je třeba založit řádnou kostru stromového patra, která bude dlouhověkká z odolných a osvědčených druhů. Pro stromořadí je třeba volit druhy menší, tak aby neclonily do oken, ale zároveň je třeba brát ohled na podchozí a podjízdné výšky na konkrétní lokalitě. Doplňkově je možné volit dřeviny, které jsou zajímavé a dekorativní, ovšem často nejsou tak dlouhověkké nebo nejsou pro svůj výrazný / exotický vzhled použitelné jako kosterní dřeviny.

 Přesný princip použití jednotlivých dřevin viz výkresová část dokumentace.

Druhová skladba keřového patra

Keřové patro je dnes minimalizováno na živé ploty a keřové záhony okrasného charakteru. Tyto skupiny jsou velice často malé výměry nebo nevhodně umístěné tak, že velice znesnadňují údržbu zelených ploch a to zejména provádění seče. Keře na sídlištích jsou často odstraňovány z důvodu, že se za nimi může skrývat potenciální nebezpečí. Tomuto se jde ovšem velice dobře vyhnout, když solitérní keře pěstujeme v tzv. deštníkovitém tvaru (keř připomíná malý stromek, kmínky jsou bez olistění a ve výšce nad 1,7m začíná korunka připomínající obláček zeleně) nebo pěstujeme keřové skupiny / záhony nízkých kvetoucích keříků dosahující výšky do 1,2m. Tyto keře dobře nahradí trvalkové záhony a jejich údržba není natolik finančně náročná.

 Doporučenými druhy jsou:

 Kvetoucí a jinak dekorativní solitérní keře:

  •       Abelia x grandiflora – abélie velkokvětá
  •       Acer tataricum – javor tatarský
  •       Amelanchier laevis – muchovník hladký
  •       Corylopsis spicata – lískovníček klasnatý
  •       Halesia carolina – halesie karolínská
  •       Kolkwitzia amabilis – kolkvítzie krásná
  •       Philadelphus coronarius – pustoryl věncový
  •       Prunus maackii ‚Amber Beauty‘ – střemcha Macckova
  •       Staphylea pinnata – klokoč zpeřený
  •       Syringa vulgaris – šeřík obecný
  •       Syringa x prestoniae – šeřík Prestonové
  •       Syringa reticulata var. mandshurica – šeřík mandžuský
  •       Viburnum opulus – kalina obecná
  •       Tamarix pentandra – tamaryšek pětimužný

 Keře pro kompaktní kvetoucí skupiny do výšky 1,2m:

  •       Caryopteris x clandonensis – ořechokřídlec klandonský
  •       Deutzia gracilis – trojpuk něžný
  •       Spiraea x bumalda – tavolník Bumaldův
  •       Spiraea betulifolia – tavolník březolistý
  •       Syringa meyeri – šeřík Meyerův
  •       Ribes sanguineum ‚Atrorubens‘ – meruzalka krvavá

·        Rosa sp. – nízké růže

Návrh nové zeleně do prostor zpevněných ploch (parkovací pásy v ulici, parkoviště)

Jedná se o velice namáhané prostory uliční zeleně. Prostředí zpevněných ploch je velice přehřívané a často dochází k poškození listů stromů popálením. Dalším problémem je mechanické poškození automobily, smyv ropných látek, olejů, mikroplastů, sešlap kořenových prostor nastupujícími pasažéry, silný atak psů (poškození psí močí), jelikož tato stromořadí lemují vycházkové trasy pejskařů atd. důležitým faktorem je i zasolení půdy posypovou solí.

Pokud má být nová výsadba perspektivní musí být bráno výše uvedené v potaz a zakládání zeleně být dána náležitá péče. Je třeba volit druhy odolné zasolení a druhy, kde nejsou problémy se zapěstováním požadované podchozí a podjízdné výšky. Při výsadbách je ideální použít novodobé technologie se strukturálními substráty, které zajišťují zejména dostatek vzduchu pro kořeny a také umístění prokořenitelných prostor pod plochy parkování. Nové výsadby je třeba vhodně chránit proti mechanickému poškození, touto ochranou mohou být kovové oplůtky / ohrádky výsadbového rabata. Ideálním povrchem rabata je pak podrost například z okrasných travin. Výsadbou dochází k omezení plochy trávníku (snížení nákladů na seč), dochází k eliminaci poškození báze stromu strunovou sekačkou, porost lze chemicky udržovat proti dvouděložným plevelům a částečně tráva eliminuje psí moč ulpívající na kmeni. Pokud nedochází k solení chodníků, je možné plochy pochozích ploch spádovat do rabata, tak aby dešťová voda přirozeně stékala ke kořenům.

Návrh doplňkové zeleně do nově vzniklých klidových a aktivních rekreačních ploch s ohledem na údržbu

Velkou výhodou dnešního sídliště jsou velké přehledné travnaté plochy. Tak by tomu mělo být i do budoucna s ohledem na potřebu změny druhové skladby dřevinného patra ve vztahu k jeho dlouhověkosti. Kosterní a okrasné dřeviny větších rozměrů jsou umisťovány dále od oken domů, zejména na plochy křížení cest do volného prostoru tak, aby měly místo pro stabilní vývoj koruny. Doplňkově a blíže k zástavbě jsou vysazovány stromky menší, které nebudou stínit do oken. V návrhu druhové skladby je brán ohled na to, aby dřeviny byly zajímavé v každém ročním období. Stromy mohou být doplněny solitérními keři nebo nízkými keřovými záhony, ovšem vždy ve větší ploše (netvořit malé plošky, které jsou náročné na obsekávání). Technologie zakládání zeleně je zde standardní, je třeba důkladná příprava půdy a následná pravidelná péče.

  • Předzahrádky

Aby předzahrádky dostaly reprezentativní charakter, jsou zde navrženy pásy cibulovin. Ty na jaře rozzáří celé sídliště. Výsadby cibulovin do trávníku nejsou náročné na realizaci (mechanizované sázení cibulovin) ani péči. První jarní seč trávníku v pásech cibulovin je oddálena do doby než cibule zatáhnou. Po zatažení probíhá po zbytek roku seč trávníku standardní. Vhodně zvolená směs cibulovin vydrží na místě až 15let po výsadbě.

  • Komunitní zahrady

V ploše sídliště jsou nyní navrženy dvě komunitní zahrady. Jedna blíže škole a školce a druhá na pozemku loutkového divadla. Obě zahrady by byly odděleny plotem a měly by svůj provozní řád. Je předpoklad, že zahrada blíže ke škole a školce by mohla být využívána také žáky. Zahrady slouží k pěstování květin, ovoce, zeleniny, ale také ke komunitnímu setkávání.

  • Předprostor ZUŠ

Zahrada před ZUŠ byla v poměrně nedávné době rekonstruována / nově osázena. Výsadby jsou ale velice husté, tmavé a přerostlé a zahrada působí temným dojmem a není do ní z komunikace vidět. Zahrada by měla být vzdušnější, přehlednější a reprezentativnější. Zde je místo i pro květinové záhony.

Návrh retenčních opatření v sídlišti

Retenování vody na sídlišti je třeba posoudit hydrogeologickým průzkumem s ohledem na výšku hladiny podzemní vody. Pokud tomu tento fakt dovolí a podklad bude schopný vodu zasakovat, je možné uvažovat o několika možnostech práce s dešťovou vodou:

  • zasakovací dlažba – vhodná na parkoviště (dlažba skrz, kterou voda proteče do štěrkového podkladu)
  • zasakovací průlehy – průlehy s drenážním dnem, které se na venek vypadají jako zatravněné
  • zasakovací dešťové záhony – záhony s retenčním dnem, které vypadají jako trvalkové směsné záhony se zastoupením okrasných travin
  • jímání vody ze střech domů a využití vody pro zálivku zeleně – jímání do několika retenčních nádrží napříč sídlištěm, z těchto nádrží by mohl být doplňován zalévací vůz vodou, voda by tak sloužila na údržbu zeleně

Okolí mateřské a základní školy

Pro podpoření pěší docházky do základní a mateřské školy a také pro bezpečnost dětí navrhujeme přístupy z klidného parku kolem bytových domů. Navrhujeme zprůchodnit pro veřejnost stávající příjezdovou cestu k mateřské škole. Po této cestě by mohly chodit děti novou zadní brankou ze základní školy kolem altánu a hřiště do jídelny. Zároveň navrhujeme oplocení mateřské školy zarovnat s budovou kuchyně mateřské školy tak, aby mezi plotem a budovou nevznikal úzký průchod. Přístupy do areály mateřské školy tedy budou dva ze severu z parku. Průchod mezi mateřskou školou a základní školou bude sloužit také pro vjezd zásobování mateřské školy. Jako zábrana vjezdu automobilů rodičů může posloužit např. zásuvný sloupek.

Pro krátkodobé parkování rodičů navrhujeme u ulice Knappova několik nových kolmých parkovacích stání.

Zahrada mateřské školy je pěkná a udržovaná. Některé stromy jsou zde však přerostlé, zejména jehličnany (velké douglasky dožívají, keře před okny brání výhledu). Ovocné stromy jsou nově vysazeny z dotací, je třeba respektovat životnost dotace. Některé jehličnany navrhujeme postupně nahradit vhodnějšími dřevinami. Na zahradě mateřské školy navrhujeme nově vybudovat terasy, které by měly přímou návaznost na třídy v přízemí a umožňovaly by přímý vstup dětí ze třídy na zahradu.

Při rekonstrukci mateřské školy doporučujeme vybudovat nové propojení horních pater zejména kvůli požární bezpečnosti. Rekonstrukce by také měla obsahovat nové rozvody elektřiny a vodovodního potrubí.

průchod mezi MŠ a ZŠ, vstupy z parku

vstup do MŠ z parku v návaznosti na pěší cesty

ulice Knappova s parkovacími stáními pro MŠ a ZŠ

Okolí plaveckého areálu a divadla

Ulice Karla Lánského je lemována veřejnou vybaveností – koupalištěm a dvěma divadly. Veřejné prostor kolem těchto budov navrhujeme propojit sjednocením povrchu komunikace. Zároveň navrhujeme nové stromořadí. Zahradu loutkového divadla by bylo vhodné parkově upravit, doplnit lavičky a umožnit průchod. Průchod by měl lidi přivézt přímo ke vstupu na koupaliště směrem od Masarykových sadů. Průchod může být na noc uzavíratelný.

Kolem ulice Karla Lánského doplňujeme nová kolmá parkovací stání, proto navrhujeme hranice oplocení divadla změnit na všech stranách. Oplocená zahrada by mohla být v případě zájmu místních obyvatel částečně využívaná jako komunitní se záhony.

Fáze realizace

Jelikož se jedná o velké řešené území, bude realizace návrhu probíhat postupně v jednotlivých fázích. Předložený návrh zobrazuje finální situaci v budoucnu včetně navazujících ploch rozvoje, ke kterému lze směřovat postupnými kroky. Některé navržené úpravy mohou dočasně fungovat i s prvky stávajícího stavu. Např. parkoviště u výměníku severně od mateřské školy může dočasně zůstat a páteřní stezka skrz sídliště může být dočasně vedena kolem parkoviště. Pro celkové zklidnění vnitrobloku v prostoru kolem mateřské školy po úpravách ulice nábřeží 17. listopadu však parkoviště navrhujeme odstranit. I posun čtyřech lip a křížku může být proveden v pozdějších fázích v závislosti na životnosti stávajících lip.

Město Jaroměř má v plánu postupovat při rekonstrukcích takto: 1. křižovatka před obchodem Labe, 2. Albieriho ulice, 3. předprostor divadla, 4. nábřeží 17. listopadu. Paralelně s těmito úpravami však mohou být realizovány drobnější zásahy v okolí bytových domů. Jedná se např. o doplnění mobiliáře a hřišť a výsadbu stromů. Jedním z prvních kroků může být také zákaz motorové dopravy v ulic Na Škváráku. Neméně podstatnou změnou je průchod mezi mateřskou a základní školou a bezpečná cesta pro děti ze základní školy do školní jídelny.

Seznam grafické části

2.1 Širší vztahy – návrh 1:5000

2.2 Celková situace návrhu 1:1000

2.3 Navržená zeleň 1:1000

2.3.1 Návrh kácení 1:1000

2.4 Navržená dopravní opatření 1:2000

2.5 Návrh přeložek sítí technické infrastruktury 1:1000

2.6 Výkres vybavenosti 1:1000

Tým

Ing. arch. Anita Prokešová

architektka

Ing. arch. Vratislav Ansorge

architekt

Ing. arch. Lucie Kadrmanová Chytilová

architektka

Ing. arch. Ivo Pavlík

architekt

Ing. Radek Prokeš, Ph.D.

krajinářský architekt

Ing. Martina Havlová, Ph.D.

krajinářská architektka

Ing. Filip Eichler, Ph.D.

dopravní inženýr

Mgr. Linda Kovářová, Ph.D.

sociální antropoložka

Revitalizace sídliště

On-line verze:

https://jaromer.cityupgrade.cz

City Upgrade